Wrocławski Park Technologiczny oficjalnie otworzył największy w Polsce kompleks laboratoryjno-biurowy, wart 183 mln zł. To niezwykłe miejsce dla firm prowadzących prace badawczo-rozwojowe oraz inwestujących w innowacje.
W uroczystym otwarciu udział wzięli: Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, prof. Jan Koch – dyrektor Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kulminacyjnym momentem było wystąpienie robota EuGeniusa, który powstał w WPT.
Innopolis to kompleks 5 nowoczesnych budynków, których nazwy wywodzą się z greckiego alfabetu: Alfa, Delta, Omega, Lambda i Sigma oraz 12 wyspecjalizowanych laboratoriów i prototypowni wyposażonych w specjalistyczny sprzęt badawczo-rozwojowy.
– Innopolis Wrocław to największy projekt zrealizowany przez Wrocławski Park Technologiczny. Dzięki wzajemnemu zaufaniu władz miasta, wrocławskich uczelni wyższych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we Wrocławiu zrealizowano projekt wychodzący naprzeciw wyzwaniom XXI wieku. Innowacyjna przedsiębiorczość będzie przyszłością polskiej gospodarki – mówił podczas otwarcia Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Całkowity koszt inwestycji, powstałej przy udziale funduszy europejskich, wyniósł prawie 183 mln zł, z czego 60 proc. przeznaczono na budowę budynków, a pozostałe środki na wyposażenie laboratoriów.
REKLAMA
Z kompleksu Innopolis korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące projekty badawczo-rozwojowe. Mogą rozpoczynać swoją działalność bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów na niezbędną aparaturę. Skupiają się na swoim rozwoju, który ma na celu przeistoczenie małych firm w silne, dojrzałe przedsiębiorstwa. Dla innowatorów stanowi to istotne ułatwienie, szczególnie w fazie prototypowania i wprowadzania nowych rozwiązań.
Laboratoria WPT funkcjonują w kilku wzajemnie przenikających się sferach: chemia i biotechnologia, IT i cyfryzacja, elektronika i mechatronika, energetyka. Daje to przedsiębiorcom możliwość wykonywania interdyscyplinarnych zadań korzystając z szerokiej gamy aparatury ulokowanej w jednym miejscu.
Na otwarciu obecni byli przedstawiciele firm z WPT, m.in.: Pure Biologics, firmy biotechnologicznej, która pracuje nad testami diagnostycznymi do wczesnego wykrywania nowotworów. – Pracujemy w WPT już od 5 lat. Tutaj mamy dostęp do światowej klasy infrastruktury badawczej – mówił dr Filip Jeleń, prezes Pure Biologics.
We Wrocławskim Parku Technologicznym swoje siedziby ma dziś 200 firm, które zatrudniają 1600 pracowników. Wśród nich jest General Robotics, firma która stworzyła robota EuGeniusa, czy firma Techtra, która na zlecenie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN wytwarza w WPT płytki GEM do Wielkiego Zderzacza Hadronów. W WPT działa firma Lediko, która zbudowała system świateł ledowych do wrocławskiej fontanny multimedialnej. W laboratoriach WPT naukowcy z Vet Stem Cell opracowali pierwszy na świecie hydrożel dla zwierząt przyspieszający regeneracje ran.
Wrocławski Park Technologiczny powstał w 1998 r. z inicjatywy Miasta Wrocław i wrocławskich uczelni wyższych: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Działalność WPT koncentruje się na dostarczaniu specjalistycznej infrastruktury firmom z branż wysokich technologii. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r. 84 proc. innowacyjnych rozwiązań opracowanych we wszystkich polskich parkach technologicznych zostało wdrożonych przez firmy działające na terenie WPT.