Jeden z projektów złożonych w tegorocznym Wrocławskim Budżecie Obywatelskim dotyczy zakupu instalacji CityTree pochłaniających smog i filtrujących powietrze.
Piątek 17 lutego to ostatni dzień składania projektów w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
– Przypadkowo złożyło się, że dzień ten też wieńczy tydzień roboczy, w którym Wrocław okazał się mistrzem świata w kategorii "smog". Jako Wrocławski Ruch Obywatelski uważamy, że trzeba zacząć podejmować zdecydowane kroki w celu redukcji tego problemu. Mamy świadomość, że należy przede wszystkim skupić się na eliminacji przyczyn, a nie łagodzeniu objawów. Jednak jako zwykli wrocławianie niewiele mamy realnych możliwości wpływu na poprawę jakości, więc staramy się wykorzystać te możliwości, które miasto nam udostępnia i choć w ograniczony sposób zadbać o zdrowie i komfort wrocławian – tłumaczy Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego.
Członkowie WRO postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i złożyli projekt ogólnomiejski w ramach WBO, który przewiduje zakup i montaż instalacji CityTree pochłaniających smog i filtrujących powietrze.
– Kraków już ogłosił, że taka instalacja powstanie w ich mieście, a kandydat do Zielonej Stolicy Europy też nie powinien odstawać. Mamy nadzieję, że doczekamy się ich we Wrocławiu. Nie mamy jednak zamiaru biernie czekać, dlatego będziemy przekonywać wrocławian do antysmogowych instalacji w ramach WBO 2017 – zapowiada Tomasz Owczarek.
Instalacje CityTree to dwustronne panele z mchu o grubości 2,2 metra, wysokości 4 metrów i szerokości 3 metrów. Aktywnie filtrująca powierzchnia zielona ma łączną powierzchnię niespełna 19 metrów.
– Instalacja jest bardzo wydaja, gdyż jedna jej posiada moc około 275 drzew, które musiałyby zajmować około 250 metrów kwadratowych. W mieście niestety nie mamy takich wolnych przestrzeni, dlatego CityTree rozwiązuje problem ograniczonego miejsca. Co więcej spełnia on swoją rolę przez 365 dni, a więc także w okresie jesienno-zimowych, gdy następuje sezon grzewczy, drzewa nie filtrują powietrza, a stężenie smogu znacznie wzrasta – argumentują autorzy projektu.
Tłumaczą, że takie instalacje można zamontować w miejscach, gdzie wrocławianie są w szczególności narażenie na większe stężenie smogu – przy przystankach komunikacji miejskiej czy ulicach.
– CityTree jest oparte o specjalnych mech, który wychwytuje różne szkodliwe związki chemiczne z powietrza, redukuje emisję, wyłapuje pył na okolicznym obszarze, a następnie przemienia je w biomasę. Ponadto na instalację składają się inteligentne czujniki, system nawadniania, panele słoneczne oraz ławki, co jest ich kolejnym atutem. Miasto ubiegające się o tytuł Zielonej Stolicy Europy wręcz musi posiadać takie zielone filtry powietrza. A na pewno wrocławianie zasługują na poprawę jakości środowiska, co wprost przekłada się na poprawę zdrowia i komfortu życia – wyliczają pomysłodawcy.