[Wrocław] Park Mamuta na Oporowie coraz bliżej [WIZUALIZACJE]

Orzech
Do końca bieżącego roku na wrocławskim Oporowie ma powstać Park Mamuta – najdłużej powstający projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Po blisko trzech latach od wyboru tego projektu jest on nadal w fazie realizacji.
Najdłużej trwały wszelkie kwestie proceduralne, a obecnie swoje prace kończy Tauron. Park powstanie w miejscu dawnych ogródków działkowych. Dużym utrudnieniem były linie wysokiego napięcia, które przebiegały przez teren tej inwestycji. Problem stanowiły również sieci MPWiK). Uporządkowano również kwestie własnościowe dostępu do gruntów: rozwiązano ponad 30 umów dzierżaw gruntowych. Wszystkie te czynniki spowodowały, że właściwe prace budowlane na terenie przyszłego Parku Mamuta mocno się opóźniły.

Przypomnijmy: Park Mamuta został wybrany we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim w 2014 roku. Zagłosowało na niego ponad 5200 osób, a na jego realizację przeznaczono 1,5 mln zł. Liderem projektu jest Tomasz Stefanicki.

W koncepcji parku Mamuta przyjęto zasadę patchworkingu, czyli gniazdowego wprowadzania atrakcji rekreacyjnych. Wynika to z chaotycznego rozmieszczenia działek, dzierżawionych przez osoby prywatne w okresie składania wniosku do WBO oraz ograniczonego czasu na realizację projektu. W tej sytuacji konieczne jest etapowanie inwestycji i zagospodarowanie terenu metodą krok po kroku.
Poza pracami porządkowymi, w pierwszym etapie przewiduje się skupienie uwagi na kilku miejscach strategicznych. Należą do nich trzy miejsca wypoczynku i trzy strefy wejściowe: od ul. Solskiego (strefa A), na przedłużeniu oporowskiej lipowej alejki (strefa B) oraz przy sięgaczu na wysokości numeru Bukowskiego 160 (strefa C).
Najbardziej rozwinięta ma być strefa A, zwana Polaną Marzanny – niewielki zakątek z instalacjami ziemno-roślinnymi w typie land art. Zaplanowano je na bazie pagórków pozostałych po przeszkodach dla rowerów terenowych, jako artystyczne wprowadzenie do parku i jego ślężańskich wątków.
Na wschód od tego miejsca mają się znaleźć trzy główne atrakcje parku:
  • MAMU-SAD – łączka w otoczeniu dawnego sadu, przeznaczona do gier plenerowych (bule, badminton, ławki i stoliki do gier planszowych). Wokół niej przewidziano owocowe "mamucie łakocie", dostępne prosto z drzewa dla osób wypoczywających w tym miejscu,
  • CROSS-MUT – łąka z siedziskami oraz zespołem urządzeń rekreacyjno-sprawnościowych, do rodzinnego spędzania czasu. Mają one popularyzować proste formy ćwiczeń, adresowanych do różnych grup wiekowych i różnych typów sprawności fizycznej,
  • ŚLĘŻAŃSKI MAMUT, nazwany przez mieszkańców Cioskiem – mega-konstrukcja zabawowa wysokości 4,5-6 m, przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży. Będzie to ikona parku, usytuowana w samym środku terenu, dostępna zarówno dla mieszkańców osiedla, jak i dla osób nadchodzących od strony parku Grabiszyńskiego.
Dokumentację projektową Parku Mamuta przygotowała wrocławska firma Bartosz Żmuda Creoprojekt. Inwestorem w imieniu gminy Wrocław jest Zarząd Zieleni Miejskiej.
Wizualizacje:
mat. inwestora
mat. inwestora
mat. inwestora
mat. inwestora
Źródło: materiały inwestora
Artykuł opracowany na podstawie materiałów ze strony parkmamuta.pl