Promenady pełne sztuki

Promenady pełne sztuki

Wrocław
REKLAMA

Ponad trzysta metrów będzie liczył obraz, który powstanie na Promenadach. Studenci wrocławskiej ASP wzięli udział w konkursie na projekt wielkoformatowego malowidła. O wysokim poziomie artystycznym prac świadczy fakt, iż jury konkursowe przyznało dwie równorzędne nagrody dla Miriam Ptak i Katarzyny Rutkowskiej. Projekt Miriam Ptak „Żurawie” zostanie przeniesiony już w lipcu na liczącą 330 m kw. betonową ścianę między I a II etapem. Drugi z projektów „Mapa” autorstwa Katarzyny Rutkowskiej zostanie zrealizowany w dalszych etapach Promenad. Studenci będą pracowali pod nadzorem merytorycznym swojego nauczyciela akademickiego dr hab. Adama Chmielowca profesora ASP.

 

– „Żuraw jest symbolem szczęścia, dobrobytu i długowieczności. W wierzeniach narodów słowiańskich pojawienie się tego ptaka nad gospodarstwem traktowane było, jako wróżba na dobry rok a same żurawie, pełniły rolę przewodników, wskazywały dobry kierunek strudzonym wędrowcom” – mówi Miriam Ptak. – „Betonowy mur jest czymś stałym, co może zapewnić bezpieczeństwo i ochronę, znajduje się blisko budynków wiec chciałam, aby żuraw „opiekował się” ich mieszkańcami” – dodaje artystka.

 

– „Inspiracją do mojego projektu jest plan Wrocławia ze szczególnym uwzględnieniem Odry. Duże znaczenie miała też dla mnie lokalizacja Promenad Wrocławskich – bliska nabrzeża rzeki” – mówi Katarzyna Rutkowska. Wizja młodej artystki jest ściśle powiązana z wodą, która w wielu wierzeniach jest materią pierwotną, początkiem przyrody, wszystkiego, co żyje. Rzeka projekt Rutkowskiej przecina wszerz na całej długości. Jej nurt prowadzi wzdłuż deptaku w kierunku realnej rzeki. Całość tworzy abstrakcyjną i dynamiczną kompozycję.

 

REKLAMA

Dr hab. Adam Chmielowiec profesor Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej ASP we Wrocławiu:

Inaczej pracuje się w murach uczelni, w zaciszu pracowni, a inaczej na prawdziwej ścianie, na której tworzy się wielkoformatowy obraz. Student, który realizuje swój projekt na zlecenie inwestora musi zamysł artystyczny dopasować do realiów; do perspektywy, otoczenia, ukształtowania powierzchni. Musi wziąć pod uwagę choćby nasłonecznienie miejsca ekspozycji, jego podłoże, natężenie ruchu oraz sąsiedztwo po to żeby jego projekt wkomponował się w otoczenie lub celowo je zaburzył, jeśli chce wzbudzić emocje. Współpraca z inwestorami to dla uczniów możliwość zderzenia się z rzeczywistością, z wymaganiami i oczekiwaniami inwestora, który w zamian zyskuje kreatywny projekt. Tego właśnie szukają firmy podejmując kooperację z naszą uczelnią: kreatywności, świeżości umysłu młodych twórców i realizacji prowadzonych pod nadzorem doświadczonego nauczyciela. Współpraca z Akademią, której historia liczy ponad 200 lat poza realizacją konkretnych projektów to także prestiż dla firmy. Mecenat daje korzyści obu stronom.

 

Współpraca artystów z biznesem ma swoją długą historię. Wielkie metropolie są dobrym przykładem współpracy między artystami a biznesem. Barcelona słynie z budynków wybitnego architekta Antonio Gaudiego, Wrocław z modernistycznego osiedla WUWA. Polskie firmy dopiero od niedawna przekonują się o tym, że współpraca z twórcami sztuki to duży prestiż.

 

Roman M. Meysner Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Vantage Development S.A.: Jesteśmy młodą, dynamiczną i nowoczesną firmą, a zatem współpraca z młodymi twórcami jest dla nas czymś logicznym i oczywistym. Już dwa lata temu zainicjowaliśmy współpracę, w ramach BEST SUMMER COURSE, które co roku odbywa się innym mieście w Europie, z grupą studentów ostatniego roku z wydziałów architektury z trzynastu krajów europejskich. Przyszli architekci w czasie zorganizowanych przez nas warsztatów stworzyli unikatowe rozwiązania przestrzeni wspólnych (parków) dla największego z naszych projektów deweloperskich: Promenady Wrocławskie. Wiele z tych pomysłów stanowiło inspiracje do rzeczywistych rozwiązań, częściowo już zrealizowanych. Obecnie rozszerzyliśmy współpracę z młodymi artystami zapraszając do niej studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Młodzieży dajemy możliwość udziału w konkursach m.in. na projekt zagospodarowania nowego ronda, instalacji miejskich (w tym obrazów zlokalizowanych w przestrzeni publicznej) i różnorodnych performance’ów, a także innych elementów w różnych miejscach nowej dzielnicy. Unikatowa koncepcja urbanistyczna budowanych przez nas Promenad Wrocławskich została opracowana w oparciu o najnowsze trendy obowiązujące w architekturze, z poszanowaniem potrzeb i funkcji oczekiwanych przez młode i nowoczesne pokolenie Polaków.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA