[Wrocław] Rafał Dutkiewicz: nie będę kandydował w wyborach w 2018 roku

[Wrocław] Rafał Dutkiewicz: nie będę kandydował w wyborach w 2018 roku

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W trakcie czwartkowej sesji Rady Miejskiej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył bardzo ważne oświadczenie.

 Wrocław potrzebuje odnowy kulturalnej, społecznej i politycznej. Będziemy działać w tych sferach i pracować nad lepszym Wrocławiem do 2018 roku. W 2018 roku przyjdą kolejne wybory samorządowe. Ja w nich kandydował nie będę – powiedział Rafał Dutkiewicz.
Dutkiewicz nie wykluczył, że za dwa lata poprze jednego z kandydatów na prezydenta Wrocławia.

Kim jest Rafał Dutkiewicz?

Rafał Dutkiewicz rządzi Wrocławiem od 2002 roku. Urodził się 6 lipca 1959 roku w Mikstacie. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku matematyki stosowanej, obronił też doktorat z logiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W czasie stanu wojennego działał we wrocławskiej "Solidarności", na przełomie lat 80. i 90. był sekretarzem Komitetu Obywatelskiego, a późnej jego przewodniczącym we Wrocławiu. W 1991 roku startował do Sejmu z listy Unii Demokratycznej, a dwa lata później z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego do Senatu. W obu przypadkach nie zdobył mandatu.

W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy headhunterskiej, razem z Grzegorzem Schetyną stworzył także Radio Eska.

Rafał Dutkiewicz do polityki wrócił na początku XXI wieku.  W 2002 roku wystartował w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydenta Wrocławia. Poparł go wówczas były prezydent naszego miasta Bogdan Zdrojewski oraz Platforma Obywatelska razem z Prawem i Sprawiedliwością.

O zwycięstwo musiał jednak walczyć w drugiej turze, w której zdobywając 64 proc. głosów pokonał kandydatkę lewicy Lidię Geringer de Oedenberg.

Cztery lata później  w 2006 roku  Dutkiewicz zwyciężył już bezapelacyjnie, w pierwszej turze zdobywając prawie 85 procent poparcia. W 2010 roku, gdy ubiegał się o trzecią kadencję, poparło go niespełna 72 proc. wrocławian. 

Dwa lata temu Rafał Dutkiewicz zdobył prezydenturę dopiero w drugiej turze, w której zagłosowało na niego 54,72 procent osób, a na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości Mirosławę Stachowiak-Różecką 45,28 procent.

W rankingu "Newsweeka" trzykrotnie zdobywał tytuł najlepszego prezydenta miasta w Polsce, a w 2013 roku tygodnik przyznał mu dożywotnio tytuł superprezydenta.

Rafał Dutkiewicz jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA