Dutkiewicz: rząd sfinansuje budowę basenu olimpijskiego we Wrocławiu

Dutkiewicz: rząd sfinansuje budowę basenu olimpijskiego we Wrocławiu

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Prezydent Wrocławia jest przekonany, że ministerstwo sportu da pieniądze na budowę 50-metrowego basenu na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. To niezbędna inwestycja w perspektywie organizacji we Wrocławiu Igrzysk Sportów Nieolimpijskich w 2017 r. Przebywający w stolicy Dolnego Śląska podsekretarz stanu Jacek Foks nie zadeklarował na 100 procent sfinansowania tego projektu, póki co obiecał życzliwość.

O tym, że Wrocław będzie w 2017 roku gospodarzem Igrzysk Sportów Nieolimpijskich wiemy już od stycznia. A pod koniec marca władze miasta oficjalnie parafowały umowę na organizację The World Games.

Zgodnie z szacunkami urzędników, Igrzyska Sportów Nieolimpijskich będą kosztować miasto około 100 mln złotych. W tę kwotę przedstawiciele magistratu nie wliczają budowy 50-metrowego basenu olimpijskiego.

- Część infrastrukturalna przygotowań do World Games będzie leżeć bardziej po stronie miasta, a część sportowa - po stronie ministerstwa sportu. Wyjątkiem może być olimpijski basen - tłumaczy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia wierzy, że basen powstanie w trójkącie: magistrat, Akademia Wychowania Fizycznego i ministerstwo sportu. Od rana rozmawiał na ten temat z podsekretarzem stanu Jackiem Foksem, który z ramienia rządu będzie koordynował przygotowania do The World Games 2017.

- Jeśli złożymy dobry projekt, a właściwie to AWF go złoży, to jestem przekonany, że ministerstwo pozytywnie go rozpatrzy i sfinansuje budowę obiektu. Myślę, że na basen olimpijski potrzeba około 50 mln złotych - mówi Rafał Dutkiewicz.


Sam Jacek Foks nie zadeklarował, że ministerstwo na 100 proc. sfinansuje budowę basenu, a jedynie obiecał życzliwość przy rozpatrywaniu tego projektu.

- Odbyłem już rozmowy na Akademii Wychowania Fizycznego w sprawie budowy basenu olimpijskiego. Wrocław spełnia wszelkie cechy konieczne do powstania takiego obiektu. I nie chodzi tu tylko o Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, ale też o działające w mieście kluby pływackie. Możecie liczyć na naszą życzliwość - wyjaśnia Jacek Foks.

Prezydent Wrocławia jest dobrej myśli.

- Ministerstwo jest ostrożne w zapowiedziach, to są delikatne rozmowy o ogromnych pieniądzach, niemniej jednak jestem pewny, że ten basen powstanie i rząd w jego budowie będzie partycypować - dodaje Rafał Dutkiewicz.

Ale 50-metrowy basen to nie jedyna inwestycja związana z organizacją Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Konieczny będzie też gruntowny remont Stadionu Olimpijskich i budowa toru do rolkarstwa szybkiego.

- W kwestii Stadionu Olimpijskiego też po cichu liczymy na finansowe wsparcie ministerstwa. Ale o stadion ''zaczepimy ich'' dopiero, gdy w 100 proc. będzie pewne, że dostaniemy pieniądze na basen. Będziemy ich w projekt wciągać stopniowo, nie chcemy ich przestraszyć - mówi z uśmiechem Rafał Dutkiewicz.

Podczas The World Games w 2017 r. do Wrocławia może przyjechać nawet 3,5 tysiąca sportówców z ponad 100 krajów. Będą rywalizować w 37 dyscyplinach. 32 z nich są ustalone ''na sztywno'', wybór pozostałych pięciu leży w gestii miasta-gospodarza.

- Na 90 proc. jedną z nich będzie żużel. Poważnie zastanawiamy się nad piłką halową, bo to bardzo efektowna dyscyplina i nad kickboxingiem, który we Wrocławiu jest bardzo dobrze rozwinięty - zapowiada Rafał Dutkiewicz.

REKLAMAAutor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA