Wrocław: Ruszy budowa basenu na Brochowie za ponad 30 milionów źródło: materiały inwestora

Wrocław: Ruszy budowa basenu na Brochowie za ponad 30 milionów

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Strabag zrealizuje nowy aquapark przy ulicy Polnej, gdzie prawie sto lat temu funkcjonowało kąpielisko. Mieszkańcy skorzystają od 2021 roku m.in. z basenu sportowego, kilku saun i wyczekiwanej sali fitness. Miejska spółka musiała dopłacić jeszcze przeszło dwa miliony złotych.
Wrocławski Park Wodny S.A. rozstrzygnął 25 września (trzy miesiące po ogłoszeniu) przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie kompleksu basenów przy ul. Polnej 10 na Brochowie wraz z parkingiem, obsługą komunikacyjną, zagospodarowaniem terenu i rozbiórkami istniejących obiektów.
Listę ofert poznaliśmy 2 sierpnia. Zgłosiło się dwóch uczestników, zapewniających pięć lat gwarancji. Konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom Sp. z o.o. oczekiwało 41 mln 63 tys. zł brutto, a Strabag Sp. z o.o. i Strabag AG 34 mln 451 tys. zł. Choć pierwszy z oferentów może pochwalić się większym doświadczeniem kierownika budowy, to drugi uzyskał większą liczbę punktów ze względu na cenę. Miejska spółka chciała wydać maksymalnie 32 mln 247 tys. zł, ale postanowiła dołożyć brakującą kwotę. Zwycięzca będzie miał na realizację zadania 22 miesiące od dnia podpisania umowy (7 miesięcy na projekt i uzyskanie pozwoleń, a 15 na prowadzenie robót).
Kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez bezprogowe drzwi i przejścia, przystosowanie przebieralni, natrysków oraz basenów. Na wyposażeniu będą basenowe wózki inwalidzkie oraz dźwigi dla osób niepełnosprawnych umożlwiające korzystanie z niecek – zapewnia inwestor.
materiały inwestora

Baseny, sauny, sala fitness i strefa gastronomiczna

We wskazanej lokalizacji funkcjonowało w latach 30. XX wieku miejskie kąpielisko. Nowa inwestycja obejmie teren o powierzchni 17,9 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń (12,3 tys. mkw. trawników, 500 mkw. krzewów i 35 drzew – m.in. klonów oraz buków pospolitych i lip drobnolistnych). Pow. zabudowy wyniesie 1,7 tys. mkw., użytkowa 3,9 tys. mkw., a całkowita – 5 tys. mkw. Budynek liczący dwie/trzy kondygnacje będzie wysoki na 9,56 m.
W obiekcie znajdą się trzy baseny: sportowy (25x14,5x1,1-1,6 m o pow. lustra wody 363 mkw., z siedmioma torami szerokimi na 2 m), do nauki pływania (10x7,5x0,9 m, pow. 75 mkw., z trzema torami o szerokości 2,75 m) oraz brodzik (pow. 20,86 mkw., głęboki na 0,3 m, wyposażony w zjeżdżalnię i armatki wodne). Dostępne będą także wanna SPA z hydromasażem dla sześciu osób oraz cztery sauny (2 fińskie, 1 solna i 1 infrared) wraz z natryskami i podgrzewanym siedziskiem do wypoczynku. Powstanie również sala fitness, o którą zabiegli mieszkańcy.
Basen zewnętrzny o pow. 475 mkw. będzie głęboki na 1,1 m, w części brodzika na 0,4 m. Wokół niego Strabag utworzy ponad 1,3 tys. mkw. plaży z artbetonu oraz przestrzeń rekreacyjną z boiskiem do siatkówki plażowej i przeniesioną siłownią zewnętrzną. Odwiedzający skorzystają z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym. Pojazdy zaparkują na 43 stanowiskach samochodowych (w tym pięć dla osób z niepełnosprawnościami) i 44 stojakach rowerowych.
materiały inwestora

Zarobią na zielonej energii

Wrocławski Park Wodny postawił na rozwiązania przyjazne środowisku. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną.
Zaoszczędzimy nie tylko prąd, ale wręcz będziemy na nim zarabiać, oddając nadwyżki do sieci. Energię elektryczną będziemy bowiem czerpać z techniki solarnej. Na dachu budynku basenu zostanie zainstalowany system hybrydowych paneli słonecznych – zapowiada Grzegorz Kaliszcza, prezes Wrocławskiego parku Wodnego S.A.
materiały inwestora

Nowe baseny w aquaparku w przyszłym roku

Kompleks na Brochowie nie jest jedyną inwestycją tej miejskiej spółki w ostatnim czasie. Sam aquapark przy ul. Borowskiej czeka rozbudowa. W sierpniu informowaliśmy o wyborze firmy, która za ponad 9 milionów złotych zbuduje baseny zewnętrzne wraz z zapleczem szatniowym i osobnymi kasami. Do podpisania umowy doszło 20 sierpnia.
materiały inwestora

Co z wodnym placem zabaw za prawie 40 milionów?

Wrocławski Park Wodny nie poprzestaje na tym z rozbudową. W październiku ubiegłego roku donosiliśmy, że chce stworzyć nowy, wodny plac zabaw dla dzieci m.in. z zabawkami edukacyjnymi, zjeżdżalniami oraz basenem do nauki pływania. Koszt inwestycji oszacował na 39 mln zł. Budowa miała ruszyć wiosną tego roku, a zakończyć się w IV kwartale 2021 r. Spółka tłumaczy, że magistrat powierzył jej realizację basenu na Brochowie, a do tego doszła budowa basenów zewnętrznych.
Po analizie danych z ostatnich kilku miesięcy doszliśmy do wniosku, że w naszym obiekcie potrzebne są nie tylko nowe atrakcje, ale także nowe szafki, szatnie, zaplecze sanitarne i kasy. Szczególnie w okresie letnim kiedy wzrasta zainteresowanie naszym obiektem, stąd decyzja o realizacji w pierwszej kolejności rozbudowy terenów zewnętrznych – wyjaśnia nam Anna Lisowska, kierownik ds. komunikacji i PR we Wrocławskim Parku Wodnym. – Aktualnie nie planujemy realizacji wodnego placu zabaw, ale nie wykluczamy też, że zrealizujemy ten projekt w przyszłości.
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...
Przybywa nowych biur i mieszkań w Katowicach – rekordowa aktywność deweloperów
160 000 mkw. w budowie czyli 14% powstającej w kraju powierzchni biurowej i ponad 1400 nowych mieszk...
Brytyjska firma IT stawia na Wrocław. Wynajmuje powierzchnię biurową w kompleksie Quorum
Wrocławski oddział międzynarodowej firmy z branży IT – Imagination Technologies – skorzysta z powier...
Amerykańska firma IPG Photonics inwestuje w Gliwicach
Kolejna zagraniczna firma zdecydowała się zainwestować w Gliwicach. Przy ul. Wyczółkowskiego powstan...
MLP Poznań West urośnie do 150 tys. mkw.
MLP Group - Green Industrial Deweloper działający na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, Niem...
Web INnovative Software inwestuje w Jeleniej Górze
Polska firma Web INnovative Software dostawca chmurowych aplikacji dla biznesu inwestuje w Jele...
Rozstrzygnięto przetarg na hotel Różany Gaj w Gdyni
Właściciel hotelu Różany Gaj w Gdyni, Jastrzębska Spółka Węglowa rozstrzygnęła przetarg na jego dzie...
Do 31 grudnia ma zostać sfinalizowana transakcja sprzedaży Sky Tower we Wrocławiu
Najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce, wieżowiec Sky Tower zmieni właściciel...