[Wrocław] Studenci zaprojektowali rozwiązania dla Parku Sensorycznego w centrum Wrocławia

[Wrocław] Studenci zaprojektowali rozwiązania dla Parku Sensorycznego w centrum Wrocławia

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Kurtyna wodna, trampoliny, mobilna zjeżdżalnia, interaktywne ścieżki, wygodne hamaki. Zakończył się pierwszy etap projektowania ogólnodostępnego Parku Sensorycznego, który powstanie na Przedmieściu Oławskim. To będzie pierwsze tego typu miejsce we Wrocławiu.
24 studentów kierunków architektonicznych, kształtowania krajobrazu oraz Akademii Sztuk Pięknych skorzystało z niecodziennej możliwości zaprojektowania działki na Przedmieściu Oławskim. Podczas czterodniowego warsztatu stworzyli pięć projektów Parku Sensorycznego. Będą one punktem wyjścia do projektu finalnego, który zostanie wybudowany i sfinansowany przez Angel Poland Group, dewelopera realizującego tuż obok swoją inwestycję – apartamentowiec Angel River.
Park w ramach zmysłówProjekty powstały pod okiem trzech tutorów: Macieja Dębskiego z EPR Architects, inicjatora warsztatów z pracowni, która zaprojektuje wypracowaną koncepcję parku, a także Łukasza Dworniczaka – architekta zieleni oraz Tomasza Tomaszewskiego, którego specjalnością jest rzeźba w architekturze. Prace były oceniane przez Stephena Richardsa z Gillespie, czołowego brytyjskiego projektanta krajobrazu, Adę Kwiatkowską z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Macieja Hawrylaka ze Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP także Piotra Reda – przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu. Specjalne wyróżnienie otrzymała praca "W Ramach Zmysłów". 
Studenci przedstawili niezwykle dojrzałą koncepcję projektową odpowiadającą na zróżnicowane potrzeby mieszkańców Przedmieścia Oławskiego i odwiedzających. Punktem wyjścia były symboliczne bariery społeczne, które zostały przetworzone w interaktywne, zaskakujące rzeźbiarskie obiekty przestrzenne, tytułowe "ramy". Dają się modyfikować i przekształcać zgodnie z wolą użytkowników. Ramy zawierają w sobie między innymi kurtyny wodne, instalacje sensoryczne, mobilne zjeżdżalnie, hamaki czy nawet outdoorowy głuchy telefon. Celem projektu jest zbudowanie przestrzeni, która będzie łączyć nie tylko gości parku, ale także ich zmysły – mówi Maciej Dębski z pracowni EPR Architects, która zaprojektuje finalny park. 
Wybór wyróżnionego projektu nie kończy jednak całego konkursu. Każdy dostanie szansę wyrazić swoją opinię. Głosy wrocławian będą jednym z czynników kształtujących projekt docelowy. Głosy będzie można oddać podczas konsultacji społecznych zaplanowanych na listopad. Jakie udogodnienia zaproponowali autorzy pozostałych projektów?
DNA Przedmieścia OławskiegoJedną z propozycji jest projekt o nazwie "DNA", którego organiczna forma jest inspirowana kształtem helis i ma nawiązywać do naturalnych uwarunkowań terenu – w tym obecności rzeki. Plan obejmuje między innymi strefę sprawności fizycznej z trampolinami, wygodne hamaki czy przestrzeń sensoryczną z wodotryskami oraz ściankami stymulującymi dotyk, słuch i wzrok, poprzez grę świateł w nocy. Ciekawą propozycją jest "Contexture". Projekt swoją nazwę, jak i formę, zawdzięcza inspiracji dawną tkalnią bawełny zlokalizowaną niegdyś na terenie przeznaczonym pod Park Sensoryczny. Wykorzystując potencjał urządzeń i instalacji pobudzających zmysły, niesie za sobą liczne propozycje struktur, mogące służyć nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Studenci zaproponowali również "Mozaikę". Jej celem jest połączenie ludzi, jako wspólnoty. Funkcje mają się tutaj przeplatać się ze sobą, a to użytkownicy zadecydują, jak wykorzystają dostępną przestrzeń. Z kolei "Greenfinity" nawiązuje do otoczenia Przedmieścia Oławskiego i nabrzeży Oławy, poprzez wprowadzenie wody i organicznie ukształtowanego terenu do przestrzeni parku. 
Wszystkie projekty można zobaczyć do 12 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Z kolei od 13 listopada zostaną wystawione na Przedmieściu Oławskim. 
Druga szansaPracownia EPR Architects we współpracy z wybranymi studentami zaprojektuje przestrzeń nowego parku we Wrocławiu, a zrealizuje to przedsięwzięcie grupa deweloperska Angel Poland.
Park Sensoryczny doskonale wpisze się w klimat Przedmieścia Oławskiego. Mam nadzieję, że będzie służył zarówno tym młodszym, jak i starszym mieszkańcom. Chcemy, by pobudzał ich zmysły i stawał się celem samym w sobie. To będzie pierwsze i jedyne tego typu ogólnodostępne miejsce we Wrocławiu – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group.
Inwestycja powstanie na terenie zarządzanym przez spółkę Wrocławskie Mieszkania.
W chwili obecnej prowadzone są rozmowy i ostatnie uzgodnienia, ale obie strony deklarują gotowość przystąpienia do wspólnego projektu. 
Jest to przykład wzorowej współpracy dewelopera i przedstawicieli gminy. Park sensoryczny połączy i stworzy wspólną przestrzeń dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, co obok planowanych do rewitalizacji wnętrz podwórzowych i termomodernizacji kamienic przyczyni się do podniesienia atrakcyjności tej zabytkowej części miasta – mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W Warszawie otwarto największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie
Google otwarło we wtorek, 26 października w Warszawie nowe biuro, które ma być największym...
We Wrocławiu trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy i mostu Wschodniego [FILM + ZDJĘCIA]
We Wrocławiu trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w historii stolicy Dolnego Śl...
Wrocław dostanie ponad 107 mln zł dofinansowania na przebudowę ul. Pomorskiej i rewitalizację Wzgórza Partyzantów
Gmina Wrocław w ramach pierwszej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład dl...
Już niebawem pojedziemy pełną szerokością trasy S3 na odcinku Lubin Północ - Polkowice Południe
Do końca bieżącego tygodnia udostępnimy kierowcom kolejnych 6 km drogi ekspresowej S3 od węzła Lubin...
Trwa przebudowa stacji kolejowej Kraków Płaszów [ZDJĘCIA]
Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z nowych peronów na stacji Kraków Płaszów. Do kierowania ruc...
Nowy przystanek Boguszów-Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów-Gorce Wschód...
Niemiecki koncern Bayer zatrudni 400 specjalistów IT w Warszawie
Do 2022 roku niemiecki Bayer chce  zatrudnić 400 specjalistów w swoim warszawskim Digital Hubie...
Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec [FILM + ZDJĘCIA]
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu 2020 roku przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewid...
Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...