Trwa renowacja wrocławskich elektrowni wodnych

Trwa renowacja wrocławskich elektrowni wodnych

Wrocław
REKLAMA

Trwa renowacja dwóch wrocławskich hydroelektrowni. Obie znajdują się przy mostach Pomorskich i od dziewięćdziesięciu lat zasilają miasto w prąd. Obie zaprojektował również Max Berg, słynny architekt, autor m.in. Hali Stulecia.

 

Elektrownie wodne od blisko dwudziestu lat znajdują się w rejestrze zabytków i podlegają ochronie, więc ich renowacja polega przede wszystkim na zabiegach odświeżających lub wypełnianiu ubytków w murach. Zakończono już prace w elektrowni północnej oraz na wschodniej elewacji elektrowni południowej. Robotnicy przenieśli się na elewację zachodnią.

Renowacji poddano też ekspresjonistyczną płaskorzeźbę nad główną bramą hali turbin – dzięki pracom granit znacznie pojaśniał. Płaskorzeźba, symbolizująca siłę prądu elektrycznego to dzieło Roberta Bednorza, profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

REKLAMA

Remontu nie wymagają natomiast turbiny ani generatory pracujące wewnątrz hali.

Obie wrocławskie elektrownie zaprojektował Max Berg, a przy projekcie współpracowali z nim Ludwig Moshamer i Richard Konwiarz. Zdobienia i metaloplastykę wykonali Jaroslav Vonka i Robert Bednorz. Elektrownie wpisano do rejestru zabytków 10 sierpnia 1993 roku.

Autor: tm, wroclaw.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA