DODAJ

Wrocław: Urząd marszałkowski sprzeda zabytkową kamienicę na Ołbinie

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Urząd marszałkowski sprzeda
Mariusz Bartodziej
2019-10-28 13:31:01
XIX-wieczny budynek przy alei Jana Matejki stoi pusty, ponieważ powołane Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie chciało go przejąć. Zarząd województwa planuje ogłosić przetarg z początkiem nowego roku. Oczekuje trzech milionów złotych.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego opublikował 27 sierpnia wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Chodzi o kamienicę przy al. Matejki 5 na Ołbinie. Stoi na działce o powierzchni 183 mkw. Cena wywoławcza wyniesie 3 mln zł (zwolnione z podatku VAT). Licytacja ma się odbyć w styczniu 2020 roku. Obiekt jest niezagospodarowany i zbędny dla obecnego właściciela.

Budynek znajdował się [do 31 grudnia 2017 roku – przyp. red.] w  trwałym zarządzie Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Jednostka została zlikwidowana, a w jej miejsce zostało powołane Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które nie było zainteresowane przejęciem nieruchomości – słyszymy w biurze prasowym UMWD.

fot. Jakub Zazula


Trzykondygnacyjna kamienica (z piwnicą, użytkowym strychem i częściowo użytkowym poddaszem) powstała około 1880 roku. Ma zróżnicowaną wysokość – lewa strona jest o 0,5 m wyższa od prawej. Powierzchnia użytkowa wynosi 457,71 mkw., a zabudowy – 181,25 mkw. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Plan miejscowy przeznacza ją m.in. na mieszkalnictwo, usługi, czy handel detaliczny małopowierzchniowy. Nie ma możliwości parkowania na działce, tylko na ogólnodostępnych stanowiskach wzdłuż al. Matejki.

fot. Jakub Zazula


Apartamenty po sąsiedzku

Sąsiedzka kamienica, także znajdująca się w gminnej ewidencji zabytków, także przejdzie rewitalizację. Odpowiada za nią Fortem S.A.  Termin realizacji wyznaczył na II kwartał 2021 roku. Nowa koncepcja Matejki 3 Garden View Residence zakłada utworzenie 18 apartamentów o metrażach od 40 do 120 mkw., wysokich na 3-3,8 m. Do tych zlokalizowanych na najwyższych kondygnacjach będą przynależeć tarasy na dachu budynku.

fot. Jakub Zazula


Materiały inwestora


Więcej inwestycji

Apartamentów na Ołbinie przybędzie też przy ul. Świętokrzyskiej. Temar Dom S.A. wylicytował w tym miesiącu dwie miejskie nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 2,2 tys. mkw. Zaoferował w sumie prawie 8 mln zł netto. Planuje budowę dwóch budynków mieszkalnych klasy premium.

fot. Jakub Zazula


Nowe mieszkania pojawią się także przy ul. Mikołaja Reja. Dwa tygodnie temu donosiliśmy, że Develia S.A. przygotowuje się do rozbiórki biurowca, który odkupiła od Wrocławskich Mieszkań Sp. z o.o. Chce tam zrealizować około 60 lokali mieszkalnych i usługowych.

fot. Jakub Zazula