Magistrat szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektową dla pierwszego etapu projektu "Zielone tętnice Wrocławia". Najpierw swoje oblicze zmieni zachodni wjazd do stolicy Dolnego Śląska, czyli ciąg wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej.
"Zielone tętnice Wrocławia" to rozpoczęty w 2015 r. projekt, dzięki któremu pięć głównych arterii wjazdowych do naszego miasta ma się zazielenić.
– Rozpoczynamy szeroki program, który nazywamy "zielonymi tętnicami" Wrocławia. Chcemy, aby główne arterie naszego miasta jeszcze bardziej się zazieleniły. Najpierw na warsztat bierzemy wjazd od strony zachodniej: ulicę Legnicką od placu Jana Pawła II do Nowych Żernik – tłumaczył w zeszłym roku Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Aleksandra Zienkiewicz ze stowarzyszenia "miastoDrzew" wyjaśnia portalowi InvestMap.pl, że zazielenienie głównych ulic, zwykle nieprzyjaznych dla ruchu pieszego, bo z dominującym (i głośnym) ruchem samochodów, to dobry pomysł.
– Natomiast projekt Zielone Tętnice przewiduje tylko niewielkie ingerencje, co np. wyklucza stworzenie alei z dużymi w przyszłości drzewami. Lepiej sprawdziłoby się kompleksowe projektowanie i przebudowa, jak w przypadku Osi Grunwaldzkiej – komentuje aktywistka.
Sum Architekci Krajobrazu
Najpierw konkurs
W grudniu zeszłego roku urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję ukształtowania zieleni wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej. Zwyciężyła praca przygotowana przez biuro Sum Architekci Krajobrazu, a autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys. złotych.
Ideą przewodnią projektu, jak tłumaczyli autorzy, jest wprowadzenie do miasta trzech głównych składowych: zieleni, sportu i koloru.
– Koncepcja zakłada zaprojektowanie zieleni przy maksymalnym wykorzystaniu powierzchni, uzupełnionej o obiekty umożliwiające uprawianie różnych sportów – podkreślali twórcy opracowania.
Sum Architekci Krajobrazu
Drugie miejsce przypadło pracowni studialno-projektowej Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (27 tys. złotych nagrody), a trzecie – spółce ARC2 Fabryka Projektowa (8 tys. złotych).
– Z uwagi na bardzo szeroki zakres opracowania, złożoną interdyscyplinarną problematykę, zdaniem sądu żadna z prac nie zrealizowała w pełni celów konkursu. Niemniej wyniki konkursu są dobrą podstawą do dalszego projektowania Zielonej Tętnicy Wrocławia – argumentował sąd konkursowy.
W jury zasiadały osoby z Zarządu Zieleni Miejskiej, Biura Rozwoju Wrocławia, ale także osoby z zewnątrz, w tym naukowcy z wrocławskich (a także jeden z krakowskiej) uczelni.
Sum Architekci Krajobrazu
REKLAMA
Teraz projekt, potem realizacja
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu całego przedsięwzięcia pod hasłem "Zielone tętnice Wrocławia", obejmującego ulicę Legnicką i Lotniczą.
Podstawą do sporządzenia projektów wykonawczych i budowlanych jest zwycięska praca konkursowa, ale – jak dodają urzędnicy – prace nagrodzone drugą i trzecią nagrodą mogą być również źródłem inspiracji, pomysłów i zapożyczeń dla tych projektów.
Pierwszy etap obejmuje następujące odcinki ulicy Legnickiej i Lotniczej: plac Strzegomski, odcinek pomiędzy wiaduktami kolejowymi (okolice ulicy Przedmiejskiej), odcinek pomiędzy zachodnim wiaduktem kolejowym a ulicą Małopanewską, odcinek pomiędzy ul. Kwiską a Na Ostatnim Groszu, odcinek od ulicy Na Ostatnim Groszu do Metalowców, zieleniec po północnej stronie ulicy Lotniczej pomiędzy ulicą Górniczą a Cmentarzem Żydowskim oraz odcinek pomiędzy ulicą Metalowców a pętlą tramwajową Pilczyce (wraz z pętlą).
Sum Architekci Krajobrazu
Dla każdego z tych odcinków powinna powstać osobna dokumentacja projektowa. Wszystkie dokumenty mają być gotowe do końca 2016 roku.
Jak ostatnio informowaliśmy, pierwszy etap realizacji projektu zaplanowano na 2017 rok.
– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku rozpoczniemy realizację. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie całego projektu ze środków unijnych – mówi w rozmowie z portalem InvestMap.pl Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
W kolejce czekają następne tętnice
Docelowo zielonymi tętnicami miasta ma w najbliższych latach stać się pięć głównych arterii, którymi do stolicy Dolnego Śląska można wjechać z czterech stron świata.
Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony konkurs na kolejną z tętnic.
– Chcemy najpierw "rozkręcić" tę pierwszą tętnicę, a potem wziąć się za kolejną – wyjaśnia portalowi InvestMap.pl Małgorzata Szafran.
Oprócz ulicy Legnickiej i Lotniczej, zazielenić mają się także wjazdy przez al. Karkonoską i Jana III Sobieskiego oraz ul. Opolską i Żmigrodzką.