Wrocław: PKP sprzedały część dawnego Dworca Górnośląskiegoźródło: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Wrocław: PKP sprzedały część dawnego Dworca Górnośląskiego

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Kolejarze, mimo braku chętnych, nie obniżali ceny za zabytkową nieruchomość w sąsiedztwie Dworca Głównego. W grudniu znalazł się inwestor gotowy wyłożyć 1,5 miliona złotych netto. Do podpisania aktu notarialnego potrzebna jest jeszcze zgoda ministra.
Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły 11 grudnia ubiegłego roku przetarg na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Stanisława Małachowskiego wraz z prawem własności istniejącej na niej zabudowy. Przystąpiła do niego jedna osoba fizyczna. Zaoferowała 1,5 mln zł netto. Teraz PKP czekają na zgodę ministra, która umożliwi podpisanie z nowym właścicielem aktu notarialnego.

Liczne fiaska

PKP próbowały zbyć działkę o powierzchni 1502 mkw. od marca ubiegłego roku. Wszystkie przetargi (aż do grudniowego) okazywały się nieskuteczne, ponieważ nie zgłaszał się żaden chętny, o czym pisaliśmy w listopadzie. Mimo to właściciel utrzymywał cenę wywoławczą na takim samym poziomie.
Na sprzedawanym terenie znajdują się dwa budynki. Jeden z nich to parterowy warsztat o powierzchni użytkowej 175 mkw. Drugi, dwukondygnacyjny, o pow. użytkowej 679 mkw., stanowi część dawnego Dworca Górnośląskiego, w związku z czym jest wpisany do rejestru zabytków. Z racji tego przed przeprowadzeniem koniecznego remontu właściciel będzie musiał uzgodnić zakres prac z konserwatorem zabytków. Do możliwości zagospodarowania obszaru zaliczają się: tereny infrastruktury technicznej dworca, peronów, obsługi towarowej i pasażerskiej oraz ulice zbiorcze.

Dworzec Górnośląski też na sprzedaż

REKLAMA
Właściciela zmieni także najstarszy budynek dworcowy w Polsce – Dworzec Wrocław Górnośląski przy ul. Małachowskiego 13. Powstał w latach 1841-1842. Na początku XXI wieku PKP sprzedały go prywatnemu inwestorowi. W lipcu 2017 roku donosiliśmy, że biuro nieruchomości wprowadziło go do swojej oferty. Wpisany do rejestru zabytków obiekt o powierzchni całkowitej 1703 mkw. stoi na działce o pow. 3005 mkw. Cena wynosiła wówczas 4,2 mln zł.
Oferta sprzedaży dworca jest aktualna, ale trwają zmiany dotyczące ceny nieruchomości. Właściciel chce ją podnieść do 6 200 000 złotych – mówi nam Marlena Joks z Iglicy Nieruchomości.
Wikimedia Commons/Domena publiczna

Zmieni się cała ulica

Teren przy ul. Małachowskiego ma się znacząco zmienić. SARP O/Wrocław wraz z magistratem szukają w konkursie autora koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż tej drogi. Zmienić ma się plan miejscowy. Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn ma pozostać bądź zostać przeniesiona, ale tak, by pozostać w najbliższym sąsiedztwie Dworca Głównego. Szczegóły opisywaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Sabin Kluszczyński/SARP O/Wrocław

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA