W dawnej stajni i wozowni powstały nowoczesne laboratoria KGHM źródło: Maciej Lulko/mat. prasowe

W dawnej stajni i wozowni powstały nowoczesne laboratoria KGHM

Wrocław, FOTO
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Zabytkowe budynki stajni i wozowni dawnego kompleksu szpitalnego na Praczach Odrzańskich zmieniły się w nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe KGHM CUPRUM. – Chcieliśmy dać budynkom drugie życie  nową funkcję i nową energię – tłumaczą projektanci.
Budynki dawnej stajni i wozowni to część kompleksu dawnego zakładu dla ubogich i nieuleczalnie chorych, a następnie szpitala gruźliczego. Kompleks wzniesiono w latach 1900-1902 wg projektu architektów Karla Klimma, Maxa Berga, Richarda Plüddemanna, Georga Müllera oraz Friedricha Friese. 
Budynki – wraz z całym zespołem – wpisane są do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską. Znaczącą część historycznego zespołu przebudowano w ostatnich latach dla potrzeb centrum EIT+.
Maciej Lulko/mat. prasowe
Dawną stajnię i wozownię dostosowano do funkcji nowoczesnych laboratoriów badawczych Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM CUPRUM. Cała inwestycja zakończyła się w zeszłym roku.

Projekt przebudowy zabytkowych obiektów przygotowała wrocławska pracownia ARCH_IT.
Przebudowa zakładała modyfikację wewnętrznej struktury funkcjonalno-przestrzennej poprzez wyburzenie jak najmniejszej części istniejących ścian wewnętrznych i wprowadzenie przede wszystkim dodatkowych podziałów w lekkiej technologii murowanej. Wtórny podział pomieszczeń dopasowano do wymagającej struktury programowo-przestrzennej laboratoriów wynikającej z wymagań procesów badawczych i technologicznych oraz certyfikacji – tłumaczą architekci.


Jak najwięcej historycznej substancji i kubatury

Projektanci podkreślają, że główną ideą było przywrócenie budynków inwestycyjnych do użytkowania i wydobycie ich klasy i potencjału architektonicznego. 

– Chcieliśmy dać budynkom drugie życie  nową funkcję i nową energię – wyjaśniają przedstawiciele ARCH_IT. 
REKLAMA
Zbudowane na początku XX wieku budynki reprezentują najlepsze cechy ówczesnej architektury, której głównym budulcem jest cegła
– Z szacunku dla budynków staraliśmy się zachować jak najwięcej historycznej substancji i kubatury. Do historycznej bryły jednego z budynków dodaliśmy ze względów funkcjonalnych prostą bryłę klatki schodowej, natomiast oba budynki wzbogaciliśmy o minimalistyczne lukarny dachowe – wyliczają architekci.


Obiekty zostały przebudowane z zachowaniem i odtworzeniem istotnych architektonicznych detali – w tym przede wszystkim charakterystycznych detali z cegły ceramicznej szkliwionej i nieszkliwionej. 
Przeprowadzono także gruntowną renowację i uzupełnienia wątków elewacji ceglanej z wykorzystaniem oryginalnej cegły oraz dedykowanych jednostkowych kształtek wykonanych wg pierwotnego wzoru oraz dokonano renowacji i wymiany stolarki drewnianej. 
– W miejscach dawnych wrót i bram wprowadzono wielkoformatowe przeszklenia w systemie stolarki stalowej wąskoprofilowej. Wszystkie nowe elementy przestrzenne wprowadzono jako komplementarny system ciemnoszarych brył wykończonych blachą tytanowo-cynkową, które  poprzez zamierzony kontrast z substancją zabytkową  podkreślają jej ponadczasowość – tłumaczą przedstawiciele ARCH_IT.
Maciej Lulko/mat. prasowe
Projekt i realizacja rozbudowy i modernizacji budynków dawnej stajni i wozowni na potrzeby laboratoriów KGHM CUPRUM otrzymała wyróżnienie i nominację do nagrody specjalnej w kategorii modernizacja budynku historycznego w konkursie "Piękny Wrocław 2016".

>Zobacz więcej zdjęć zmodernizowanych budynków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA