W samym centrum Wrocławia jesienią stanie nowa rzeźba

W samym centrum Wrocławia jesienią stanie nowa rzeźba

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Już od listopada wrocławianie będą mogli podziwiać nową rzeźbę. Dzieło stanie na niedawno powstałym skwerze w Dzielnicy Czterech Wyznań u zbiegu ulic św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego.

Kryształowa planeta - tak nazywa się dzieło, które powstało we wrocławskiej pracowni artystki Ewy Rossano. Na razie rzeźba stoi w Paryżu, przed siedzibą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, gdzie promuje stolicę Dolnego Śląska na międzynarodowej wystawie. Ale dwumetrową dziewczynę w sukience w kształcie kuli ziemskiej na stałe od listopada będzie można podziwiać we Wrocławiu.


- To, że dzieło pojawiło się w Paryżu było okazją do promocji nie tylko artysty i dzieła, ale przede wszystkim zachęcało do odwiedzania Wrocławia, czyli miejsca, w którym rzeźba będzie miała swój dom - zaznacza Ewa Rossano.

REKLAMA

Kryształowa Planeta symbolizuje jedności współczesnego świata, ale jednocześnie jego różnorodność, z której czerpiemy wszyscy, nie tracąc przy tym własnej tożsamości regionalnej.

Ewa Rossano na stałe związane jest z Wrocławiaem. To właśnie ta artystka stworzyła statuetkę Angelusa, która wręczana jest zwycięzcy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jej dziełem jest również pomnik Anioła Ślązaka, który można podziwiać w ogrodzie Ossolineum. Artystka ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ale dyplom z rzeźby obroniła w Strasburgu. Dzieła wrocławianki prezentowane są na wystawach na całym świecie, m.in. w Anglii, Szwajcarii czy w Izraelu.

Przypomnijmy, że skwer powstał w miejscu niewielkiego parkingu przed pasażem Pokoyhof u zbiegu ulic św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego. Ma być miejscem spotkań na trasie ścieżki kulturowej czterech świątyń i bramą do tej wyjątkowej dzielnicy. Prace budowlane trwały od połowy marca do początku czerwca tego roku i kosztowały nas około 500 tysięcy złotych.

Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA