[Wrocław] Wrocław najatrakcyjniejszym miastem  dla biznesu w rankingu

[Wrocław] Wrocław najatrakcyjniejszym miastem dla biznesu w rankingu

Orzech
Orzech
REKLAMA
Wrocław zajął pierwsze miejsce w najnowszym rankingu „Miast atrakcyjnych dla biznesu” przygotowanym przez Forbes.pl wraz z Centralnym Ośrodkiem Informacji Gospodarczej. 
Laureatów rankingu zaprezentowano w poniedziałek 26 września 2016 r. podczas VII Kongresu Regionów we Wrocławiu.
Wrocław wyprzedził Poznań i Kraków w opublikowanym 26 września 2016 r. rankingu „Miast atrakcyjnych dla biznesu”, przygotowanym przez Forbes.pl wraz z Centralnym Ośrodkiem Informacji Gospodarczej (COIG). 
Ranking opiera się m.in. na badaniu wskaźnika przyrostu liczby firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ale nie tylko. Forbes, szukając odpowiedzi, w jaki sposób tworzony jest atrakcyjny klimat dla biznesu, brał pod uwagę także m.in.: liczbę oraz rodzaj programów współpracy z wyższymi uczelniami, lokalne sposoby ułatwienia startu czy prowadzenia biznesu, dostępność i liczbę miejsc w zarządzanych przez miasta i samorządy biurach coworkingowych, liczbę szkoleń, programy wspierania działalności firm na ich wczesnym etapie rozwoju, pomoc w uzyskiwaniu finansowania.
Siła dużych miast jest zbyt wielka, by nastąpiły zmiany. Liderzy rankingu wciąż będą przyciągać nowy biznes. Mniejsze ośrodki powinny podkreślać i wykorzystywać swoją przewagę kosztów. U nich taniej można prowadzić biznes czy wyspecjalizować się pod kątem jakiejś branży. Firmy będą migrować, szukając niższych kosztów działalności. Rozbudowa infrastruktury łączącej duże miasta z okolicznymi gminami będzie działać na niekorzyść dużych ośrodków – twierdzi Jarosław Nowrotek, prezes COIG – czytamy na portalu Forsal.pl.
– Trend ten jest silny, trwa od kilku lat, ale jego efekty będą widoczne dopiero za trzy-pięć lat. Wtedy to możemy spodziewać się zwiększonej liczby przeprowadzek firm z dużych i średnich aglomeracji na ich obrzeża, co w skali regionów niekoniecznie zachwieje wynikami opisanymi liczbami, lecz w skali miast może dokonać przetasowań w rankingach. Z tego też powodu włodarze aglomeracji już teraz starają się przeciwdziałać zjawisku. Strategia podatkowa, dostęp do funduszy wsparcia czy wiele narzędzi obniżających koszty działania są skuteczne, ale wciąż są to działania na krótką metę – informuje portal Forbes.pl.
– Istotą budowania przewagi nad rankingowymi konkurentami jest inwestowanie w przyszłość. To nie tylko praca nad ściągnięciem znanych inwestorów, ale przede wszystkim stworzenie warunków dla budowy nowych innowacyjnych firm. I z tego punktu widzenia już dziś widać, że walka o tytuł „Atrakcyjny dla biznesu” toczy się między trzema miastami: Wrocławiem, Poznaniem i Krakowem – czytamy na portalu Forbes.pl.
 Pod względem budowania atmosfery przyjaznej dla biznesu Wrocław tylko o włos wyprzedził Poznań. Tuż za nimi znalazł się Kraków, doskonale w badaniu jakościowym wychodzą Łódź i Gdańsk. (...) Budowanie atmosfery dla tworzenia nowych firm jest też efektem polityki ściągającej do aglomeracji duże biznesy, również międzynarodowe. Na Wrocław postawili już np. UBS, 3M, UTC Aerospace Systems, Bosh. Obecność innowacyjnych firm daje impuls do rozwoju biznesu lokalnego. (...) Nie ma w tym nic dziwnego. Uczynienie priorytetem sprowadzenia międzynarodowych firm na lokalny grunt przynosi efekty. W opublikowanym w lutym rankingu European Cities and Regions of the Future 2016/2017 Wrocław zajął pierwsze miejsce w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (wśród miast do 750 tys. mieszkańców). Na kolejnych miejscach znalazły się: Edynburg, Liverpool, Bilbao i Zurych. W kategorii „przyjazność dla biznesu” Wrocław był trzeci, po Edynburgu i Zurychu, zaś w kategorii najlepszych miast Europy Wschodniej zajął miejsce dziewiąte. W pierwszej trójce były: Moskwa, Bukareszt i Warszawa – informuje portal Forbes.pl. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...