Sopot, Wrocław i Warszawa na czele rankingu polskich miast:

Sopot, Wrocław i Warszawa na czele rankingu polskich miast:

Polska
Orzech
Orzech
REKLAMA
Jeden z największych polskich portali zajmujących się nieruchomościami RynekPierwotny.pl po raz kolejny przygotował ranking warunków mieszkaniowych w 218 największych polskich miastach i miasteczkach, posiadających ponad 20 000 mieszkańców. Tym razem jest to ranking za 2017 rok.
Ranking został sporządzony w oparciu o najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, który niedawno opublikował informacje z końca 2017 r. dotyczące wielkości zasobu mieszkaniowego w polskich miastach. 
Tegoroczny ranking warunków mieszkaniowych przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl bazuje na takiej samej metodologii, jak poprzednie badania przeprowadzone przez ten portal w latach ubiegłych. 
Eksperci RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę dwa wskaźniki – średnią liczbę mieszkań przypadających na 1000 osób oraz średnią powierzchnię użytkową mieszkania (domu lub lokalu) w przeliczeniu na 1 osobę. Dla obydwu tych wskaźników wyznaczono wartość medianową. Później wynik dotyczący każdego z 218 ośrodków miejskich oceniono punktowo na podstawie pozycji względem mediany. 
Pozytywne odchylenie od mediany o 1%, zawsze skutkowało przyznaniem 10 dodatnich punktów. Z kolei wynik mniejszy od mediany o każdy 1%, oznaczał 10 ujemnych punktów. Później wyniki punktowe każdego miasta dotyczące obydwu wskaźników (mieszkania na 1000 osób i metraż na 1 osobę) zostały zsumowane oraz posortowane. Większa liczba punktów oznaczała wyższą pozycję rankingową danego miasta.  
Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajął tak jak i rok temu Sopot. Drugie miejsce przypadło Wrocławiowi, który zanotował także największy awans z miast pierwszej "dziesiątki", awansując o dwie pozycje, z miejsca czwartego, które stolica Dolnego Śląska zajęła rok temu.
Trzecie miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Na pozycjach 4-10 znalazły się kolejno: Kołobrzeg, Zakopane, Świnoujście, podwarszawskie miasta: Józefów i Piaseczno, Poznań i jeszcze jedno miasto leżące pod Warszawą – Marki.
RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
REKLAMA
Źródło: RynekPierwotny.pl
Atutem Wrocławia jest powierzchnia użytkowa na mieszkańca (34,9 mkw. pod koniec 2017 r.) znacznie większa od analogicznego wyniku z Warszawy (31,8 mkw.). 
Warto podkreślić, że Wrocław zajmując drugie miejsce w ogólnym rankingu, jest jednocześnie najwyżej sklasyfikowanym miastem z dużych polskich metropolii. Inne miasta powyżej 300 tys. mieszkańców znalazły się na miejscach: 3. Warszawa, 9. Poznań, 11. Łódź, 13. Kraków, 15. Gdańsk, 26. Szczecin, 33. Lublin i 86. Bydgoszcz.
Statystyczne warunki mieszkaniowe w Polsce wyraźnie się poprawiły. Dane portalu RynekPierwotny.pl i Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że na terenie miast liczących ponad 20 000 mieszkańców medianowa liczba mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób zwiększyła się z 391 do 395. 
Jeżeli chodzi o medianowy metraż przypadający na 1 osobę, to również odnotowano znaczący wzrost (z 25,4 do 25,7 mkw.). Takie pozytywne zmiany korespondowały ze wzrostami widocznymi na obszarze całej Polski. Co ważne, wzrosty nasycenia mieszkaniami oraz metrażem w skali całej Polski były podobne, jak analogiczne zmiany z miast liczących ponad 20 000 mieszkańców.
Ranking warunków mieszkaniowych 2017 r. – pełne zestawienie 218 miast [plik w formacie PDF]
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA