Wrocław na podium rankingu miast, w których żyje się najlepiej w Polsceźródło: pixabay.com

Wrocław na podium rankingu miast, w których żyje się najlepiej w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA
Po raz czwarty eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali ranking warunków mieszkaniowych w miastach liczących sobie ponad 20 000 mieszkańców. Kolejny raz z rzędu bardzo wysokie, 2 miejsce zajęła w nim stolica Dolnego Śląska.
Ranking powstał dzięki najnowszym danym Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i dotyczy sytuacji z końca 2019 roku (stan na dzień 31 grudnia 2019 r.). Pod uwagę wzięto 218 polskich miast o liczbie ludności przekraczającej 20 000 osób. Czołówka rankingu się nie zmieniła.
Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie i są takie same jak we wcześniejszych latach. Analitycy RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób oraz średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę. Dla tych dwóch wskaźników znów została obliczona mediana. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:
  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów,
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów.
Jak czytamy w raporcie: "Końcowy wynik dla każdego miasta uwzględnionego w rankingu stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Przykładowe miasto cechujące się liczbą mieszkań na 1000 osób o 25% wyższą od mediany oraz średnim metrażem na osobę o 30% większym od medianowej wartości (dla 218 miast), uzyskałoby końcowy wynik na poziomie 550 punktów. Na tej podstawie powstało zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze."
Po sprawdzeniu wyników rankingu bazujących na danych GUS z końca 2019 r. okazało się, że tym razem zmiany w czołówce są minimalne. Podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu pierwsze cztery miejsca znów zajmują te same miasta, czyli kolejno: Kołobrzeg, Wrocław, Sopot i Warszawa.
RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
Pierwsza dziesiątka rankingu okazała się taka sama, jak przed rokiem. Uzupełniają ją następujące ośrodki miejskie: Zakopane, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Poznań oraz Łódź. Z największych polskich miast, poza TOP 10 znalazł się Kraków (11 miejsce) oraz Gdańsk (13 miejsce). Swoją pozycję poprawił Szczecin (21 miejsce, awans o 3 pozycje) oraz Lublin (29 miejsce, awans o 1 pozycję). 
Jeżeli chodzi o ilość mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców, Wrocław uplasował się 5 miejscu, z liczbą 530.
W kategorii: "przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania w przeliczeniu na jedną osobę (mkw.)" stolica Dolnego Śląska również wypadła bardzo dobrze, notując wynik 36,4 mkw., co daje Wrocławiowi 3 miejsce w Polsce.
REKLAMA
W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu Wrocław poprawił swoje statystyki, notując wzrost liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców (z 514 na 530), co przekłada się na dalszą stopniową poprawę dostępności lokali w tym mieście. 
W przypadku wielkości powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę nastąpił wzrost stolica Dolnego Śląska również zanotowała progres o 0,8 mkw. Daje to Wrocławiowi lepszy wynik od Poznania, Łodzi a także Warszawy.
RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl

Podsumowanie:

RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
Artykuł przygotowany na podstawie "Rankingu warunków mieszkaniowych 2019" opracowanego przez portal RynekPierwotny.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA