Wrocław w czołówce najbardziej atrakcyjnych miejsc do pracy w Polsce źródło: Jakub Zazula

Wrocław w czołówce najbardziej atrakcyjnych miejsc do pracy w Polsce

RANKING 2020
Orzech
Orzech
REKLAMA
Antal opublikował 10. edycję raportu "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy". Ranking dotyczył roku 2020. Na popularności wśród przedstawicieli kadry średniego i wyższego szczebla, kosztem Krakowa i Wrocławia, zyskuje Warszawa (+7 p.p.), w której chętnie pracowałby już co drugi respondent. 
W ubiegłym roku ten ranking wyglądał następująco: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. W roku 2020 kolejność nieco się zmieniła: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław. Warto podkreślić, że stolica Dolnego Śląska w rankingu Antala "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" od lat jest w czołówce zestawienia.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że utrzymanie się na podium rankingu najlepszych polskich miejsc do pracy jest dowodem ugruntowanej pozycji miasta.
– Mało tego, powiedziałbym, że nasze środowisko sprzyja pracy, ale i życiu, bo wrocławska oferta jest kompletna. Tworzymy ośrodek akademicki i kulturalny, ale też jesteśmy nowocześni ze świetnie funkcjonującym parkiem technologicznym. Dbamy o zieleń i czystość powietrza. Do tego dochodzą walory estetyczne miasta, bliskość europejskich stolic jak Praga czy Berlin, wreszcie otwartość mieszkańców. Na siebie i na obcokrajowców, którzy tak chętnie nas odwiedzają – mówi prezydent Wrocławia.
antal.pl
antal.pl
Agnieszka Wójcik, Market Research & PR Manager, Antal zauważa, że Wrocław w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast w ciągu ostatnich 5 lat z pierwszego miejsca trafił na trzecie – nadal jednak utrzymuje silną pozycję.
– Nieco niższy wynik nie wynika jednak z gorszego postrzegania miasta przez specjalistów i menedżerów, gdyż odsetek wskazań Wrocławia utrzymuje się na podobnym poziomie. Rośnie natomiast w oczach respondentów ocena dla Trójmiasta oraz Warszawy. Na wybór kadry średniego i wyższego szczebla wpływają czynniki biznesowe – jak np. liczba dużych, rozpoznawalnych firm w mieście oraz czynniki związane z środowiskiem naturalnym. W roku pandemii na znaczeniu straciła oferta kulturalna – ze względu na ograniczony dostęp do teatrów, kin czy koncertów, a to była zawsze bardzo silna strona Wrocławia – wylicza Agnieszka Wójcik.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
Miejsce Wrocławia w rankingu w ubiegłych latach – jakie miasta pod kątem relokacji krajowej byłyby dla Ciebie najbardziej atrakcyjne?
  • 2015 – 49% I miejsce
  • 2016 – 39% I miejsce
  • 2017 – 38% II miejsce
  • 2018 – 42% II miejsce
  • 2019 – 38% II miejsce
  • 2020 – 35% III miejsce
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

O metodologii badania:

REKLAMA
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w terminie od 27 sierpnia do 16 września 2020 roku. Wzięło w nim udział łącznie 2067 respondentów z całej Polski. Wynika z niego, że obecnie 69% respondentów w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy zdecydowałoby się na przeprowadzkę, dlatego też otwartość specjalistów i menedżerów niezmiennie od zeszłego roku oceniana jest na wysoką (wzrost o 1 punkt procentowy). 
Jakub Zazula
Jakub Zazula
"Najczęściej gotowość do relokacji deklarują pracownicy działów administracji (78% jest to wzrost o 20 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Również na taką opcję otwarta jest wyższa kadra zarządzająca (76%) oraz przedstawiciele branży inżynieryjnej (75%). Jeżeli szukasz ofert pracy w zarządzaniu stanowiskami i inżynierii produkcji, możesz przeglądać oferty pracy na stronie. Natomiast najrzadziej deklarują otwartość na relokację przedstawiciele działów HR oraz IT czytamy na stronie Antala.
 Gotowość do relokacji w Polsce niezależnie od pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie. Mimo, że obecnie na drodze pracodawców i kandydatów stoi sporo organizacyjnych wyzwań, istnieje też świadomość, że dla atrakcyjnej oferty pracy, która umożliwi rozwój kariery, warto się przeprowadzić – komentuje Artur Skiba, prezes Antal. 
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

O firmie Antal

Antal specjalizuje się rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwie HR. Marka Antal jest obecna w Polsce od 1996 roku. W ramach Grupy Antal funkcjonuje polska spółka, która powstała w 1996 roku oraz spółka otwarta w 2014 roku w Czechach i spółka Enloyd – na Węgrzech.
W Polsce biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki.
Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych. W 2018 roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.
Źródło: antal.pl oraz wroclaw.pl

Komentarze (4)

Napisz komentarz
festa(gość)
@
mge
(gość)
to wypad :P
Krytykujesz piękne miasto, które się rozwija i jest w nim wiele niedoskonałości, ale powoli, powoli. A ty, gdzie mieszkasz, ze ubliżasz p. Prezydentowi, pewnie w smutnej dziurze .
Bilu(gość)
U mnie w biurze na około 100 osób zatrudnionych, 3/4 to przyjezdni z innych polskich miast i miasteczek, w tym całe szefostwo.
mge(gość)
to wypad :P
Dex(gość)
Tak takWrocław korki brud . Mega dziurawe ulice.  I niewiadomo  dlaczego głupi prezydent zadowolony z siebie Miadto tęczowe walczy z kierowcami  każdy Ty ma jeździć  rowerem.  Mieszkam 42 lata i coraz mniej mam miłości do tego miasta.
REKLAMA