Wrocław znalazł się bardzo wysoko w kolejnym rankingu. Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością wraz z Grupą Saint-Gobain i firmą konsultingową 4CF przygotowało pierwszy ranking Polskich Miast Przyszłości 2050. Stolica Dolnego Śląska zajęła w nim drugie miejsce, ustępując tylko Warszawie.
Kolejne lokaty zajęły następujące miasta: Katowice, Poznań i Gdańsk (ex aequo), Łódź i Kraków. Jak wyjaśniają pomysłodawcy rankingu, pozwala on - na podstawie analizy wybranych wskaźników - przedstawić obraz tego, które duże miasta w Polsce mają szansę najszybciej stać się nowoczesnymi i najlepiej dostosowanymi do zmieniającej się rzeczywistości.
Jak oceniają autorzy tego zestawienia, dostępność i jakość pracy, mieszkania, transportu oraz infrastruktury związanej ze spędzaniem wolnego czasu będą decydować o rozwoju miast i komforcie życia w nich. Starali się odpowiedzieć na pytania: jak będziemy mieszkać i pracować w polskich miastach przyszłości, jak będzie wyglądała w nich nauka, w jaki sposób będziemy się po nich przemieszczać i spędzać w nich wolny czas po pracy.
Ranking Miast Przyszłości 2050 - www.saint-gobain.pl
– Skupiliśmy się na głównych obszarach funkcjonowania aglomeracji i mierzalnych wskaźnikach. W kategoriach uwzględniających analizę budynków odnieśliśmy się do wielkości powierzchni budynków, które uzyskały certyfikaty poświadczające ich najwyższy standard w przeliczeniu na mieszkańca. W analizie transportu posłużyliśmy się danymi "Rankingu elektromobilnych miast" Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych – wyjaśnia metodologię powstania rankingu Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, współautor rankingu.
– Tworząc pierwszy ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 skupiliśmy się na głównych obszarach ich funkcjonowania i mierzalnych wskaźnikach – informuje Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, które wraz z Grupą Saint-Gobain i firmą konsultingową 4CF przygotowało zestawienie oraz towarzyszący mu foresight, czyli scenariusze możliwych ścieżek długoterminowego rozwoju miast. Wyspecjalizowana w takim prognozowaniu firma 4CF pracowała m.in. dla ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia i UNESCO.
Według autorów rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 wysoka pozycja drugiego w rankingu Wrocławia wskazuje na zrównoważony rozwój miasta. Stolica Dolnego Śląska zajęła drugie miejsca w trzech z czterech kategorii: biurowym, "po godzinach" (w której to kategorii oceniano jakość budynków w danym mieście) oraz w transporcie, głównie dzięki bezkonkurencyjnej w skali kraju (zdaniem autorów rankingu) - infrastrukturze rowerowej.
REKLAMA
Ranking Miast Przyszłości 2050 - www.saint-gobain.pl
– Co więcej, mieszkańcy Wrocławia odbywają dużo przejazdów komunikacją miejską również podczas pandemii nie zrezygnowali z transportu zbiorowego, który inaczej niż w wielu polskich miastach pokonał w 2020 roku dłuższe dystanse niż rok wcześniej – podkreślają autorzy rankingu.
Ranking Miast Przyszłości 2050 - www.saint-gobain.pl
– Jeśli Warszawa konkuruje w lidze europejskiej, to Wrocław jest liderem polskiej tabeli. Wysoka pozycja w każdym z podrankingów wskazuje na zrównoważony rozwój miasta – a brakujące do uzupełnienia tej laurki inwestycje mieszkaniowe certyfikowane wielokryterialnie są już w budowie. Niemal równy dystans punktowy w rankingu dzieli go od Warszawy i Katowic, zatem przesłanki do zajęcia zaszczytnego drugiego miejsce są wyraźne w każdym z podrankingów – wyjaśniają autorzy rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050.
Ranking Miast Przyszłości 2050 - www.saint-gobain.pl
Ranking Miast Przyszłości 2050 - www.saint-gobain.pl