Katowice najlepszym miastem Europy środkowo-wschodniej dla inwestorów

Katowice najlepszym miastem Europy środkowo-wschodniej dla inwestorów

graviteo
REKLAMA

Katowice zostały uznane w rankingu fDi Magazine za najlepiej realizujące strategią skierowaną na przyciąganie zagranicznych inwestycji bezpośrednich miasto w Europie Środkowo-Wschodniej.

fDi Magazine
- anglojęzyczny dwumiesięcznik z grupy Financial Times specjalizujący się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich opublikował ranking ,,Europejskie miasta i regiony przyszłości 2012/2013". Ranking systematyzował 253 europejskie miasta, oceniając ich perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W ogólnym rankingu Katowice zajęły 87. pozycje, jako trzecie polskie najwyżej uplasowane miasto - za Warszawą (21. miejsce) i Krakowem (69. miejsce).


Katowice są doskonałym przykładem postindustrialnego rozwoju gospodarczego i odzwierciedlają szybkie zmiany zachodzące w całej Polsce od 1990 roku. W ostatecznym rankingu wyprzedziły bardziej popularne polskie miejsca inwestycyjne, takie jak Poznań czy Wrocław. W rankingu miast Europy Środkowo-Wschodniej zostały uznane za miasto z najlepiej realizowaną strategią skierowaną na przyciąganie zagranicznych inwestycji bezpośrednich, a także zajęły 5. pozycję w grupie małych europejskich miast w ramach tej samej kategorii.
- komentuje Courtney Fingar, redaktor fDi Magazine.


Cieszę się z wyników rankingu prestiżowego magazynu fDi z grupy Financial Times. Wiem, że zostanie zauważony przez potencjalnych inwestorów i wiodące firmy doradcze. Zapraszam do Katowic
- mówi Piotr Uszok, prezydent miasta Katowice.


Z zaproszenia skorzystało już wielu liczących się międzynarodowych inwestorów. To w Katowicach swoją produkcję i centrum usług ulokowała firma Rockwell, która brała udział w amerykańskim programie kosmicznym. Mentor Graphics - technologiczny lider na rynku automatyzacji projektowania w elektronice ma tutaj 200 - osobowy oddział badawczo-rozwojowy, Capgemini zatrudnia 1300 osób w BPO/ITO, a PwC ma ponad 300-osobowe centrum usług wspólnych w zakresie usług audytorskich, pracujące na potrzeby krajów naszego regionu i wybranych rynków Europy Zachodniej.

REKLAMA

Od czasu gdy w 2006 r. pełniłem funkcję Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych widzę wyraźny postęp Katowic w zakresie przyciągania inwestorów. Wiąże się to między innymi ze stworzeniem w Urzędzie Miasta Katowice biura obsługi inwestorów, które oprócz bieżącej obsługi inwestorów strategicznych skupia swoje wysiłki na promocji inwestycyjnej miasta. Dzięki temu miasto jest lepiej postrzegane przez obecnych i potencjalnych inwestorów. - mówi Adam Żołnowski, Dyrektor w Dziale Doradztwa Biznesowego PwC.

Katowice ciągle się uczą korzystając z wiedzy największych firm doradczych na świecie.


Gratulujemy Katowicom wygranej w rankingu fDi. Naszym zdaniem Miasto Katowice poprzez swoje inwestycje, wspieranie biznesu i programy promocji jest coraz lepiej oceniane przez inwestorów. Cieszymy się, że Miasto Katowice wzięło udział w projekcie IBM Executive Service Corps, w ramach którego nasi menedżerowie doradzali również w kwestiach związanych z rozwojem i wizerunkiem miasta
- mówi Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych IBM Europa Centralna i Wschodnia.

źródło: UM Katowice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA