Gdzie we Wrocławiu mieszkańcom żyje się najlepiej? Ranking Dzielnic

Gdzie we Wrocławiu mieszkańcom żyje się najlepiej? Ranking Dzielnic

Orzech
Orzech
REKLAMA
W której dzielnicy Wrocławia żyje się najlepiej? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób myślących o kupnie nowego mieszkania czy zakupie pod wynajem. To także wskazówka dla osób, które chcą się przeprowadzić z innego miasta i zamieszkać w stolicy Dolnego Śląska. 
Aby ułatwić poznanie odpowiedzi na to pytanie jeden z największych serwisów ogłoszeniowych w Polsce, Otodom, pod merytorycznym nadzorem agencji badawczej IQS, przeprowadził badanie z udziałem ponad 120 000 mieszkańców całej Polski, w tym  3 067 mieszkańców Wrocławia. Oceniali oni różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Badanie przeprowadzone zostało jesienią 2019 roku.
Mieszkańcy oceniali w skali od 1 do 5 prawdziwość twierdzeń, które pomagają określić poziom zadowolenia z poszczególnych elementów składających się na szeroko pojętą jakość życia w okolicy. W końcu na komfort mieszkania nie składa się tylko jego wnętrze, ale i otoczenie. Na podstawie danych o miejscu zamieszkania osób biorących udział w badaniu, ich odpowiedzi zostały przypisane do poszczególnych obszarów miasta, a średnia ocena z konkretnego obszaru pozwoliła stworzyć ranking.
Najbezpieczniejszą (kategoria "bezpieczeństwo") dzielnicą Wrocławia okazała się być Fabryczna - 3,73 punktu. Na kolejnych miastach uplasowały się: Krzyk (3,68 p), Psie Pole (3,66 p), Stare Miasto (3,46 p) i Śródmieście (3,36 p).
W kategorii "relacje sąsiedzkie" pierwsze miejsce zajęło Psie Pole (3,43 p) przed Fabryczną (3,35 p), Krzykami (3,31 p), Starym Miastem (3,28 p) i Śródmieściem (3,21 p)
Najlepszą dzielnicą w kategorii "okolica przyjazna dzieciom" okazało się Śródmieście (3,77 p). Kolejne miejsca zajęły: Fabryczna (3,74 p), Stare Miasto (3,73 p), Krzyki (3,69 p) i Psie Pole (3,64 p).
Najbardziej ekologiczną dzielnicą (kategoria "ekologia") okazała się Fabryczna (3,34 p) przed Psim Polem (3,30 p), Krzykami (3,15 p), Śródmieściem (3,04 p) i Starym Miastem (2,81 p).
W kategorii "zadbana okolica" najlepszymi dzielnicami Wrocławia okazały się Fabryczna i Psie Pole (obie uzyskały w rankingu po 3,52 p). Na pozostałych miejscach ulokowały się Krzyki (3,38 p), Stare Miasto (3,05 p) i Śródmieście (2,92 p).
Fabryczna okazała się być najlepszą dzielnicą dla pasjonatów sportu (kategoria "sport"), uzyskując 3,66 p. Dalsza kolejność wyglądała następująco: Śródmieście (3,57 p), Stare Miasto (3,55 p), Krzyki (3,54 p) i Psie Pole (3,52 p).
W kategorii "komunikacja" (dostępność komunikacyjna dzielnicy) wygrało Śródmieście (3,57 p), za którym znalazło się Stare Miasto (3,48 p), Fabryczna (3,38 p), Krzyki (3,34 p) i Psie Pole (3,27 p).
REKLAMA
Według rankingu najlepszą dzielnicą w kategorii "zakupy" (oferta handlowa danej dzielnicy - możliwość najwygodniejszego zrobienia zakupów - i tych małych i tych większych) została Fabryczna (3,93 p), wyprzedzając Stare Miasto (3,87 p), Śródmieście (3,85 p), Krzyki (3,84 p) i Psie Pole (3,70 p).
W kategorii "koszta życia" najlepszą wrocławską dzielnicą jest według rankingu Fabryczna (2,64 p), która wyprzedziła w tym zestawieniu Psie Pole (2,61 p), Śródmieście (2,50 p), Krzyki (2,39 p) i Stare Miasto (2,31 p).
W nowej kategorii, jaka w tym roku pojawiła się w rankingu - "okolica przyjazna zwierzętom" dwa pierwsze miejsca zajęły dzielnice Psie Pole i Fabryczna (obie po 3,98 p). Na dalszych pozycjach uplasowały się: Krzyki (3,90 p), Śródmieście (3,89 p) i Stare Miasto (3,47 p).
W kategorii "służba zdrowia" (dostępność do lekarzy, przychodni, specjalistów i do aptek) zwyciężyło Stare Miasto (3,59 p). Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: Krzyki (3,54 p), Śródmieście (3,52 p), Fabryczna (3,51 p) i Psie Pole (3,50 p).
Najlepszą dzielnicą Wrocławia w kategorii "kultura" (atrakcyjne miejsca spotkań, dostępność teatrów, kin, sal koncertowych i innych przybytków kultury) okazało się Stare Miasto (3,53 p). Na dalszych miejscach znalazły się: Śródmieście (3,24 p), Krzyki (2,94 p), Fabryczna (2,63 p) i Psie Pole (2,57 p).
W ostatniej kategorii "dzielnica dla imprezowiczów" (dostęp do klubów, imprez) wygrało pewnie Stare Miasto (3,35 p). Ta dzielnica to wrocławskie centrum rozrywki. Od knajp, pubów, restauracji, dyskotek po parki, kina, skwery – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kolejne miejsca zajęły: Śródmieście (2,85 p), Krzyki (2,36 p), Psie Pole (1,99 p) i Fabryczna (1,97 p). 
Najmniej rozrywkowe dzielnice Wrocławia: Fabryczna i Psie Pole - zdaniem mieszkańców miasta nie mają zbyt wiele do zaoferowania spragnionym imprez i rozrywki. Z drugiej strony jest to dobrą wiadomością dla osób szukających ciszy i spokoju– w zgodnej opinii respondentów tego akurat w tych lokalizacjach nie brakuje.

Ostateczne wyniki po zsumowaniu wszystkich kategorii

Tegoroczny Ranking Dzielnic Otodom 2020 wygrało Śródmieście (3,32 p) przed Starym Miastem (3,31 p), Krzykami (3,30 p), Fabryczną (3,28 p) i Psim Polem (3,23 p)

Komentarze (10)

Napisz komentarz
Przemo(gość)
@
Jan Augustynowski
Dawno nie byłeś. Sporo kamienic wyremontowanych. Również wiele podwórek i placów doczekało się rewitalizacji. Za dekadę lub dwie to współczesne nowe inwestycje będę "nadodrzem", a Nadodrze będzie prestiżową dzielnicą. Lokalizacji nie oszukasz...
Ale mieszkańcy zostali Ci sami i odnośnie zasranych chodników i syfu nic się nie zmieniło. Kamienice też za długo takie  ładne po remoncie nie są, bo sebixy szybko zajmują się dewastacja
Jan Augustynowski
@
Gość.
(gość)
Nie jestem z Wroclawia ale jak słyszę ul.Olbin to mnie bierze smiech.Olbinska i przylegle ulice to jeden wielki syf.Pelno smieci,zasr....e chodniki,pelno pustych butelek itd.Zwiedzilem troche miast,ale czegos takiego nie widzialem.
Dawno nie byłeś. Sporo kamienic wyremontowanych. Również wiele podwórek i placów doczekało się rewitalizacji. Za dekadę lub dwie to współczesne nowe inwestycje będę "nadodrzem", a Nadodrze będzie prestiżową dzielnicą. Lokalizacji nie oszukasz...
Gość.(gość)
Nie jestem z Wroclawia ale jak słyszę ul.Olbin to mnie bierze smiech.Olbinska i przylegle ulice to jeden wielki syf.Pelno smieci,zasr....e chodniki,pelno pustych butelek itd.Zwiedzilem troche miast,ale czegos takiego nie widzialem.
Rambo(gość)
No co brama to pijaki i nasrane na Traugutta
x300(gość)
taa, na Traugutta fajniej niż na Racławickiej, na Sienkiewicza lepiej niż na Skarbowców, bo padnę ze śmichu
AAaaaaaaaaaaaaaaa(gość)
W Śródmieściu jest Ołbin i Biskupin. Przecież to dwa przeciwieństwa. Ranking nie ma zupełnie sensu jeśli nie ma podziału na osiedla.
Jan Augustynowski
Dziwi mnie, że taki technologiczny gigant jakim jest otodom, opiera swoje badania na ankiecie wypełnianej przez samych zainteresowanych. Ich wybór każdorazowo obciążony jest olbrzymim błędem jakim są emocje. Większość z nas nie ocenia surowo danych jak może zrobić to maszyna, tylko uruchamia bazę wspomnień, którą każdy ma indywidualną. To znaczy, że każdy głos oddany w ankiecie powinien być rozpatrywany indywidualnie, a nie zbiorczo. Gdyby Ci sami ankieterzy mogli oddać 10 głosów o 10 miastach, w których o tej samej porze mieszkali i w tych samych okolicznościach całowali pierwszą dziewczynę lub tracili bliskich, to jeszcze można by kombinować... ale to przecież niemożliwe przy współczesnej technologii. Nie jest za to niemożliwe stworzenie algorytmu, który oblicza z danych dotyczących miast i dzielnic sensowny wynik.To często dostępne dane jak poziom wykształcenia mieszkańców, ilość sklepów, szkół, ich rozmieszczenie, komfort jazdy komunikacją publiczną, czy poziom indoktrynacji kościoła katolickiego. Come on otodom! Chętnie poznam wynik algorytmu, a nie co nam się wydaje. Całe życie myślałem, że Wrocław jest najwspanialszym miejscem na ziemi, ale to tylko miasto moich pierwszych emocji, przyjaźni, miłości, ekscytacji. Teraz przyjeżdżam regularnie do Wrocławia, staję w korku i zastanawiam się, co ja w tym mieście widziałem wyjątkowego?
Ralf Sz(gość)
Ranking Otodom zrobił wg starego podziału Wrocławia na 5 dzielnic pewnie z powodu kosztów. Gdyby mieli badać i ankietować mieszkańców każdego z osiedli wg nowego podziału, to koszt opracowania tego rankingu byłby kilkukrotnie większy. Z resztą podobnie zrobili z 11 innymi, największymi miastami w Polsce. Też wg dawnego podziału na dzielnice.
Paweł(gość)
@
Paweł
(gość)
Szkoda, że ranking jest per dzielnica a nie osiedle http://geoportal.wroclaw.pl/osiedla/
Osiedla nie są tym samym co dzielnice (Stare Miasto, Śródmieście, Krzyki, Fabryczna, Psie Pole) - te zostały zlikwidowane w roku 1991 i od tego czasu nie istnieją jako jednostki administracji publicznej.
Paweł(gość)
Szkoda, że ranking jest per dzielnica a nie osiedle http://geoportal.wroclaw.pl/osiedla/
REKLAMA