Roszady na poznańskim rynku pierwotnym

Roszady na poznańskim rynku pierwotnym

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Deweloperzy operujący na poznańskim rynku nieruchomości swoimi działaniami doprowadzili w III kw. br. do całkiem dużych przetasowań. Zmianie uległ zarówno ranking cenowy, jak i podażowy poszczególnych dzielnic.


W odróżnieniu od poprzedniego kwartału tym razem nie obserwowano już spadku średnich cen ofertowych. W analizowanym okresie w niewielkim stopniu miał on miejsce jedynie w dzielnicy Grunwald, która ostatnio charakteryzowała się pod tym względem dużą stabilnością. W jego rezultacie już po trzech miesiącach od zdobycia pozycji cenowego lidera musiała ona na powrót ustąpić miejsca dzielnicy Stare Miasto. Pomijając Grunwald w pozostałych dzielnicach doszło do solidnych, kilkuprocentowych wzrostów, sięgających w ujęciu kwartalnym od ponad 2% do niemal 10%. Największy spośród nich odnotowała Wilda. W poprzednim kwartale wprowadzono w tej części miasta znaczącą pulę mieszkań z tańszych przedziałów cenowych doprowadzając do spadku średniej ceny o ponad 5%. Tymczasem w analizowanym okresie miała miejsce dokładnie odwrotna sytuacja i to w jeszcze większym zakresie. Wprowadzenie do oferty sporej ilości droższych niż dotychczas mieszkań skutkowało zmianą poziomu średniej ceny wynoszącą prawie 10% kw/kw. Tym samym oznaczało to odrobienie z nawiązką wcześniejszego spadku, pozwalając równocześnie na wyprzedzenie dzielnicy Grunwald i zajęcie drugiego miejsca w rankingu cenowym.


W rankingu podażowym także doszło do przetasowań. Za sprawą dużych nowych inwestycji (dysponujących obecnie największą liczbą wolnych lokali w skali całego miasta) wprowadzonych w dzielnicach Wilda i Jeżyce prześcignęły one dzielnicę Nowe Miasto pod względem dostępnej oferty spychając ją na ostatnią pozycję.Aktualny ranking poznańskich dzielnic - rynek pierwotny - III kw. 2013 r.Poziom średniej cenyOfertaStare MiastoStare MiastoWildaGrunwaldGrunwaldJeżyceNowe MiastoWildaJeżyceNowe MiastoOpracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie raportu "Poznański rynek pierwotny - III kw. 2013 r.".


REKLAMA


Lepsza sprzedaż notowana w ostatnich miesiącach przekłada się na optymistyczne nastroje poznańskich deweloperów sprawiając, iż sytuacja negocjacyjna klientów uległa znaczącemu osłabieniu. Jeśli dodamy do tego szybko topniejącą podaż, to okaże się, iż fizyczny wybór mieszkań z niższej półki cenowej dla osób dysponujących ograniczonym budżetem jest obecnie zauważalnie mniejszy niż jeszcze pół roku temu.

 


Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA