Poznański rynek deweloperski – zmiana na pozycji cenowego lidera

Poznański rynek deweloperski – zmiana na pozycji cenowego lidera

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W II kw. br. deweloperzy działający na poznańskim rynku nieruchomości niezadowoleni z dotychczasowych wyników sprzedaży zaproponowali klientom powszechne obniżki cen nie tylko wybranych mieszkań, ale całej oferty. Dodatkowo na rynek wchodziły wyraźnie tańsze mieszkanie ciągnąc w dół dotychczasowy poziom cenowy. W analizowanym okresie przeciętne mieszkanie oferowane na poznańskim pierwotnym rynku można było nabyć w cenie 6 207 zł/mkw. Oznacza to kwartalny spadek średniej ceny rzędu 2%.


Między II a I kw. 2013 r. jedynie w dzielnicy Grunwald nie doszło do wyraźnej zmiany przeciętnych cen ofertowych mieszkań. W pozostałych średnie ceny ofertowe wyraźnie spadły. Największy spadek miał miejsce w dzielnicy Wilda, gdzie średnia cena spadła kw/kw o ponad 5% przełamując równocześnie poziom 6 000 zł/mkw. Tak duży spadek cen miał miejsce w związku z wprowadzeniem w tej części miasta do oferty znacznie tańszej puli nowych mieszkań. W dzielnicy Nowe Miasto spadek średniej ceny w ujęciu kwartalnym sięgnął 3,6%. Zdecydowało o nim zwiększenie udziału mieszkań z tańszych przedziałów cenowych, a dołożyło się do tego w pewnym stopniu także wprowadzenie do sprzedaży mieszkań w cenach niższych od dotychczasowej średniej. W dzielnicach Stare Miasto i Jeżyce spadek średniej ceny wyniósł na przestrzeni badanego okresu ok. 2,5%. W pierwszej z nich to rezultat przede wszystkim dużej puli zdecydowanie tańszych mieszkań pochodzących z najnowszej inwestycji, podczas gdy w drugiej to efekt odczuwalnych obniżek cen w niektórych realizowanych tam inwestycjach.Zmiana średniej ceny (II/I kw. 2013 r.)DzielnicaZmiana (%)Grunwald0,2%Jeżyce-2,6%Nowe Miasto-3,6%Stare Miasto-2,5%Wilda-5,1%Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


 

REKLAMA

Obronienie dotychczasowego poziomu średniej ceny pozwoliło Grunwaldowi na zdobycie pozycji najdroższej poznańskiej dzielnicy. Zdetronizowana została dzielnica Stare Miasto. Różnica poziomu średniej ceny między tymi dwoma obszarami miasta sięgnęła na koniec II kw. 2013 r. 70 zł/mkw.

 


Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA