Poznań – polska stolica przedsiębiorczości i mocna lokalizacja dla inwestycji zagranicznych

Poznań – polska stolica przedsiębiorczości i mocna lokalizacja dla inwestycji zagranicznych

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Silna gospodarka oparta na wiedzy, wykształceni pracownicy znający języki obce, dobra infrastruktura transportowa oraz wysoka jakość życia to kluczowe atuty miasta w walce o nowe inwestycje.
Jones Lang LaSalle publikuje raport „Rynek nieruchomości biurowych w Poznaniu”, analizujący atrakcyjność inwestycyjną miasta, infrastrukturę, rynek pracy oraz dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych. Materiał powstał przy wsparciu merytorycznym Urzędu Miasta Poznań oraz Hays Poland.


Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. PKB, wygenerowany w mieście w 2010 r., wyniósł 40,2 mld PLN (70 600 PLN per capita) – dwa razy więcej niż średnia krajowa. Poznań posiada najwyższy (19,6%) odsetek ludzi młodych (25-34 lata) wśród dziesięciu największych miast w Polsce. Na koniec I kw. w Poznaniu odnotowano najniższą stopę bezrobocia w skali kraju (4,7%). Za wiodące sektory gospodarki uznaje się przemysł elektromechaniczny, motoryzacyjny, chemiczny i spożywczy, na czele z takimi markami jak Bridgestone, Volkswagen, Nivea, Kompania Piwowarska (SAB Miller), Unilever czy Wrigley; dynamicznie rozwija się również branża nowoczesnych usług dla biznesu.


Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle
, opisuje: „Poznań od kilku lat jest jedną z najchętniej wybieranych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych, nie tylko z branży produkcyjnej, ale również z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Takie atuty jak dostęp do kadr – dobrze wykształconych pracowników, z ponadprzeciętną znajomością języków obcych, rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, elastyczny rynek nieruchomości biurowych oraz wysoka jakość życia sprzyjają umocnieniu pozycji Poznania jako dogodnej i atrakcyjnej lokalizacji na polskiej mapie inwestycji. Swoje centra usług w stolicy Wielkopolski mają takie firmy jak MAN, Carlsberg czy Franklin Templeton, a od niedawna także Samsung i Carl Zeiss. Decyzję o wejściu do Poznaniu ogłosił właśnie DFDS. Nieprzypadkowo, w raporcie „Global Business Services Executive Insight” opracowanym przez The Hacket Group, Poznań znalazł się w gronie miast oferujących najlepsze warunki do tworzenia centrów nowoczesnych usług biznesowych oraz aktywnie wspierających inwestorów”.


Rozwinięta infrastruktura transportowa

Zlokalizowany na jednym z głównych korytarzy tranzytowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią – obok autostrady A2, Poznań posiada bezpośredni dostęp do europejskiej sieci autostrad oraz dysponuje szeregiem połączeń kolejowych i lotniczych – z międzynarodowego lotniska Ławica (1 500 000 pasażerów rocznie).


System wsparcia dla inwestorów

Stolica Wielkopolski jest jedną z wiodących destynacji dla inwestycji zagranicznych w Polsce. Warto zauważyć, że od 1990 r. zainwestowano w mieście prawie 7 mld dolarów.


Marcin Przyłębski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów, Miasto Poznań
, wyjaśnia: „Poznań prowadzi szereg aktywności mających na celu pozyskanie i wsparcie inwestorów zagranicznych. Dedykowane Biuro Obsługi Inwestorów zapewnia kompleksową obsługę firm, począwszy od dostarczenia danych dotyczących lokalnego rynku pracy, gospodarki i perspektyw rozwoju, po opiekę merytoryczną pilota inwestycyjnego. Taka osoba odpowiada za organizację spotkań z władzami miasta, uczelniami czy firmami rekrutacyjnymi; wsparcie w procesie uzyskiwania wszystkich decyzji administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności oraz opiekę poinwestycyjną”.


Rynek pracy – dostęp do wykształconych pracowników ze znajomością języków obcych

Poznań jest jednym z głównych ośrodków akademickich w Polsce. W 2011 roku studiowało tu 131 000 osób, z czego aż 29% na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jednej z najlepszych uczelni w kraju. Poznańskie uczelnie ukończyło w 2011 roku niemal 37 000 osób.

REKLAMA


Marta Aserigadu, Delivery Manager, Hays Poland
, podkreśla: „Poznański rynek pracy jest w pełni przygotowany do obsługi międzynarodowych projektów z obszaru nowoczesnych usług dla biznesu. Liczba absolwentów kierunków szczególnie istotnych z punktu widzenia inwestorów, czyli ekonomiczno-administracyjnych, inżynieryjno-technicznych oraz informatycznych, w 2011 roku wyniosła odpowiednio 9 500, 2 200 oraz niespełna 1 000 osób. Firmy z sektora wskazują również na - kluczowy dla ich operacji - wysoki poziom znajomości języków obcych wśród poznańskich kadr. Do mocnych stron lokalnego rynku pracy należy również zaliczyć dostęp do pracowników ze znajomością niszowych języków obcych. Jest to rezultat bogatej oferty filologicznej poznańskiego uniwersytetu i możliwości nauki 34 języków, również tych rzadkich jak rumuński, holenderski, języki skandynawskie czy orientalne, w tym arabski, japoński i hindi”.


Wynagrodzenia w dziale księgi głównej (GL) w poznańskich centrach SSC / BPO (PLN, brutto)


StanowiskoWynagrodzenieMinNajczęściej oferowaneMaxMłodszy księgowy3 0004 0004 500Księgowy4 0005 0005 500Starszy księgowy5 5006 0006 500Team Leader7 0008 50010 000Process Manager12 00015 00018 000Rynek biurowy – szeroki wybór powierzchni i stabilne zainteresowanie najemców


  • Podaż: Poznań, z zasobami powierzchni biurowej szacowanymi na prawie 293 000 mkw., jest szóstym największym rynkiem w Polsce. W I kw. 2013 r. oddano tu do użytku 2 400 mkw. w ramach projektu Galeria MM. Kolejne 23 000 mkw. trafi na rynek w II-IV kw., m.in. w Malta House (14 700 mkw.), Nobel Tower (4 000 mkw.) czy Temida Offices (2 500 mkw.).
    Na koniec I kw. 2013 r. w budowie pozostawało 67 000 mkw. Po zakończeniu prac całkowite zasoby biur w mieście zwiększą się o 20%. Obecnie 5% powierzchni w budowie jest zabezpieczone umowami przednajmu, co może przyczynić się do przesunięcia w czasie niektórych projektów.


  • Popyt: W I kw. w Poznaniu wynajęto 5 600 mkw. Największą transakcją była umowa przednajmu 1 000 mkw. w Malta House (firma Ciber). Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że w całym 2013 r. wolumen zawartych transakcji osiągnie wartość porównywalną do 2012 r. (24 000 mkw.)

  • Współczynnik powierzchni niewynajętej: Na koniec I kw. poziom pustostanów w Poznaniu wynosił 16,7%, (49 000 mkw.). Ze względu na relatywnie wysoki poziom przyszłej podaży możliwe są presje zwyżkowe na wskaźnik pustostanów.

  • Czynsze: Najwyższe czynsze transakcyjne na koniec I kw. oscylowały w granicach 14 – 16 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych może wywrzeć presje zniżkowe na czynsze, szczególnie w obiektach w budowie oraz oferujących znaczne powierzchnie do wynajęcia.


PodsumowanieI kw. 2013Zmiana
r-d-rPrognoza
12-miesięcznaPopyt brutto* (mkw.)5 6000bez zmianPopyt netto (mkw.)5 100+950wzrostWolna powierzchnia (mkw.)49 000+25 900bez zmianWspółczynnik powierzchni niewynajętej (%)16,7+7,3 p.pbez zmianOddane do użytkowania (mkw.)2 400+2 400wzrostNajwyższe czynsze transakcyjne (€ / mkw./ miesiąc)14-160%spadekW budowie (mkw.)67 000+2 500bez zmian


* Popyt brutto = popyt netto + zarejestrowane odnowienia umów

Źródło: Jones Lang LaSalle, I kw. 2013 r.

 

Agnieszka Sosnowska, Analityk Rynku, Jones Lang LaSalle, podsumowuje: „W ciągu ostatnich 6 lat podaż biur w Poznaniu zwiększyła się o 170 000 mkw., co stanowi 57% istniejących zasobów. Tym samym Poznań dołączył do peletonu polskich miast jeśli chodzi o aktywność deweloperów – na koniec I kw. w aktywnej budowie pozostawało aż 67 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Należy zauważyć, że poznański rynek oferuje szereg opcji najmu dostosowanych do potrzeb, zarówno zagranicznych inwestorów działających na globalną skalę, planujących rozszerzenie swojej działalności, jak i lokalnych przedsiębiorstw szukających mniejszych modułów wysokiej jakości. Przy czym najwięcej powierzchni biurowych dostępnych od ręki przypada na centralną strefę biurową. W przyszłości spodziewamy się jednak stopniowej decentralizacji rynku, co widać już w przypadku projektów biurowych w budowie, które obecnie powstają zarówno w zachodniej, jak i wschodniej części miasta.”

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA