Cenowy ranking warszawskich dzielnic – które dzielnice awansowały, a które straciły w 2013 r.

Cenowy ranking warszawskich dzielnic – które dzielnice awansowały, a które straciły w 2013 r.

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Trudno spodziewać się spektakularnych zmian w rankingu cenowym. Charakter i specyfika poszczególnych dzielnic bardzo mocno determinuje ceny oferowanych na ich terenie mieszkań. Pomimo tego można wskazać dzielnice, które na przestrzeni 2013 r. zyskały i straciły w rankingu cenowym.

 

Na wstępie zaznaczamy, iż analizie poddano wyłącznie segment mieszkań oferowanych przez deweloperów i porównano ze sobą średnie ceny lokali znajdujących się na terenie poszczególnych dzielnic. Jak wynika z raportów za IV kw. 2012 r. oraz IV kw. 2013 r. sporządzanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA siedem spośród osiemnastu dzielnic na przestrzeni całego 2013 r. utrzymało swoją dotychczasową pozycję w rankingu cenowym. Jeszcze większa liczba dzielnic, bo wynosząca osiem, poprawiła bądź pogorszyła swoją pozycję o jedno miejsce. Znalazły się jednak trzy dzielnice, w których przypadku zmiana sięgnęła dwóch pozycji. O których mowa?


Dzielnice, które najbardziej awansowały/straciły w cenowym rankinguNazwa dzielnicyMiejsce w rankingu cenowym deweloperskich mieszkań na koniec 2013 r.Zmiana pozycji r/rUrsynów52Wola7-2Rembertów16-2Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty S.A. na podstawie raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy - IV kwartał 2013 r.”


 

REKLAMA

Wyraźny awans w skali roku odnotował jedynie Ursynów. Zawdzięczał go przede wszystkim wzrostowi średniej ceny, jaki miał miejsce w tej dzielnicy na przestrzeni całego 2013 r. Jeszcze pod koniec 2012 r. wartość ta nie przekraczała poziomu 8 tys. zł/mkw. Dokładnie rok później była już ona tutaj o prawie 4% wyższa.


Odwrotna sytuacja miała miejsce na Woli. W tej części miasta zanotowano spadek średniej ceny mieszkań na rynku pierwotnym przekraczający 3% r/r. W rezultacie skutkowało to spadkiem z piątej na siódmą pozycję w rankingu cenowym i średnią ceną na poziomie poniżej 8 tys. zł/mkw.


Średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów w dzielnicy Rembertów okazała się na koniec 2013 r. niższa aż o ponad 9% w porównaniu do sytuacji sprzed roku. W rezultacie uplasowała się ona na 16 miejscu w omawianym zestawieniu, podczas gdy 12 miesięcy wcześniej zajmowała jeszcze 14 pozycję.   

 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA