Deweloperskie dzielnice sypialnie

Deweloperskie dzielnice sypialnie

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W każdym większym mieście znajdziemy dzielnice, rejony pełniące funkcję „sypialni”. Zwykle są to bardzo duże osiedla powstałe już jakiś czas temu. Z upływem czasu ewaluowały i chociaż zwykle nie straciły swego pierwotnego  charakteru można w nich dzisiaj łatwiej zaspokajać również inne potrzeby niż tylko mieszkaniowe.

 

„Dawne” sypialnie, które przez lata zmieniały swoje oblicze wzbogacając się o nowoczesne obiekty usługowe, rozrywkowe oraz zyskujące lepszą komunikację są zastępowane przez nowe. Przykładami w Warszawie mogą być Białołęka i Wilanów. W Krakowie w ostatnich latach na miano sypialni zasłużyła nowsza część Ruczaju, Górka Narodowa. W Poznaniu sypialnią stawały się w tym czasie Naramowice. Nowe osiedla – sypialnie powstały w miejscach, gdzie dostępne były duże połacie niezagospodarowanych terenów. Intensywny przyrost liczby mieszkańców nie szedł niestety w parze z adekwatnym postępem w kwestii dostępności komunikacyjnej, usług społecznych (edukacja publiczna, opieka medyczna, itd.).


Średnie ceny mieszkań deweloperskich w poszczególnych dzielnicach sypialniach są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników takich jak dostępność komunikacyjna, charakter zabudowy, itd. Należy mieć także świadomość, iż w każdej dzielnicy można wskazać przykłady wyraźnie lepszych i gorszych lokalizacji.

 

REKLAMA

Średnie ceny mieszkań deweloperskich w wybranych dzielnicach sypialniach na koniec 2013 r.


MiastoDzielnicaŚrednia cena (zł/mkw.)WarszawaBiałołęka
Wilanów
Bemowo5 901
7 241
6 772KrakówPrądnik Czerwony Dębniki
Prądnik Biały6 679
6 556
6 275WrocławKrzyki
Fabryczna6 070
5 478Gdańskobszar trzech dzielnic (Chełm, Jasień oraz Ujeścisko – Łostowice)4 596PoznańJeżyce5 978


Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie "Pierwotny rynek mieszkaniowy - IV kw. 2013 r."

 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA