Dzielnice z największą i najmniejszą ofertą deweloperskich mieszkań

Dzielnice z największą i najmniejszą ofertą deweloperskich mieszkań

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W każdym mieście są dzielnice, w których wybór mieszkań z rynku pierwotnego jest ogromny. Są również dzielnice, gdzie kupno mieszkania od dewelopera jest bardzo trudne ze względu na ich mocno ograniczoną ilość. Sprawdziliśmy najbardziej i najmniej popularne rejony inwestycji deweloperskich.

 

Z danych zebranych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA, wynika, iż w większości porównanych miast liderami pod względem dostępnej podaży zostały na koniec 2013 r. te same dzielnice co kwartał wcześniej. W stolicy liderem pozostał Mokotów. Oferta mieszkań z rynku pierwotnego jest tam aż 19 razy większa niż w ostatniej pod tym względem dzielnicy Wesoła. Krakowski rynek mieszkaniowy skoncentrowany jest przede wszystkim w południowej części miasta. W Podgórzu, bo o tej części miasta mowa, oferowana jest ponad połowa (52%) całej oferty krakowskiego rynku pierwotnego. Tradycyjnie najmniejsze znaczenie dla obrazu całego rynku ma Nowa Huta, której udział podobnie jak kwartał wcześniej sięga 11%. Obszarem o największej dostępnej ofercie na wrocławskim rynku pierwotnym  wciąż pozostają  południowe Krzyki. Ich dominację podkreśla fakt, iż stanowią one więcej niż suma ofert w pozostałych dzielnicach. Przekroczenie granicy połowy całkowitej oferty wiąże się głównie ze spadkiem dostępności mieszkań w innych dzielnicach, a nie zmianą w samych Krzykach.

 

Najliczniej i najsłabiej reprezentowane dzielnice na rynku pierwotnym, IV kw. 2013 r.

REKLAMA

MiastoDzielnicaUdział w mieścieWarszawaMokotów13%Wesoła1%KrakówPodgórze52%Nowa Huta11%WrocławKrzyki53%Stare Miasto4%


Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie raportów "Pierwotny rynek mieszkaniowy - IV kw. 2013 r."


Liczne inwestycje deweloperskie są wypadkową wielu czynników. Wśród nich wymienić należy z pewnością zgłaszany popyt oraz dostępność terenów pod zabudowę. Nie bez znaczenia są także różnice w wielkości poszczególnych dzielnic.

 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA