Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego? Zacznij od tych dzielnic.

Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego? Zacznij od tych dzielnic.

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Wśród osób poszukujących swojego nowego mieszkania istotną grupę stanowią osoby, które w kwestii lokalizacji skłonne są do dużych kompromisów. Pierwszorzędne znaczenia mają dla nich inne cechy danego mieszkania, np. cena, wielkość, funkcjonalność, itd. Gdzie powinny rozpocząć swoje poszukiwania by zapewnić sobie wystarczająco szeroki wybór?


Na podstawie cyklicznego monitoringu prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson w pięciu analizowanych miastach wytypowano obszary, w których oferta nowych mieszkań jest najbogatsza. Przeglądnięcie deweloperskiej oferty tylko w tych wyznaczonych rejonach będzie oznaczało zapoznanie się z ponad jedną trzecią, a w niektórych przypadkach z niemal połową oferty dostępnej na całym rynku.


W Krakowie zdecydowanie najszerszy wybór zapewnia południowa część miasta – Podgórze (w jej skład wchodzi kilka obecnych administracyjnych dzielnic). Bez przekraczania Wisły kupujący mogą zapoznać się praktycznie z połową mieszkań oferowanych na tutejszym rynku pierwotnym.


W stolicy Dolnego Śląska podobną rolę pełnią Krzyki. Dzielnica ta również znajduje się  w południowej części miasta i skoncentrowane jest w niej 49% całej oferty lokalnego rynku pierwotnego. Na przestrzeni ostatniego roku dominacja tej dzielnicy systematycznie malała. Dokładnie rok temu jej udział w całości wrocławskiej oferty był wyższy o 8 pp.


W Gdańsku w poszukiwaniu najbogatszej oferty deweloperskich mieszkań również warto udać się na południe. Na obszarze trzech (Chełm, Jasień, Ujeścicko-Łostowice) spośród 34 gdańskich dzielnic ulokowanych zostało ponad 40% całej oferty tutejszego rynku pierwotnego. 


Największy wybór w Poznaniu zapewnia dzielnica Stare Miasto, w której znaleźć można co trzecie mieszkanie oferowane obecnie przez działających w mieście deweloperów.

REKLAMA


Oferta nowych mieszkań w Warszawie charakteryzuje się dużą rozpiętością geograficzną. Aby jednak poznać niemal 40% oferty stołecznego rynku pierwotnego wystarczy zapoznać się z tym co proponują deweloperzy w trzech następujących dzielnicach: Mokotów, Białołęka, Wola. Przy ograniczonym budżecie warto zapoznać się z ofertą Białołęki, natomiast osoby bardziej wymagające i dysponujące większymi możliwościami znajdą szeroki wybór lokali na obszarze obejmującym Wolę i Mokotów.Dzielnice/rejony z największą ofertą rynku pierwotnegoMiastoDzielnica/rejon z największą ofertąUdział dzielnicy/rejonu w całkowitej ofercie miastaGdańskObszar obejmujący następujące dzielnice: Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice41%KrakówPODGÓRZE obejmujące następujące dzielnice: VIII Dębniki, IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów-Prokocim oraz XIII Podgórze49%WrocławKrzyki49%WarszawaMokotów + Wola + Białołęka38%PoznańStare Miasto34%Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. III kwartał 2013 r.”


 

Charakterystyczne dla wymienionych dzielnic, ich grup, bądź wytypowanych rejonów jest bardzo szerokie spektrum produktów oferowanych na rynku mieszkaniowym. Można znaleźć wśród nich również drogie wykańczane pod klucz apartamenty, chociaż zdecydowaną większość podaży stanowią standardowe mieszkania, oferowane bez wykończenia, w dużych wielobudynkowych osiedlach. Wyjątek stanowi tu obszar wskazany w Gdańsku, gdzie brak inwestycji o charakterze apartamentowym.

 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA