[Poznań] Szukamy większych mieszkań

[Poznań] Szukamy większych mieszkań

FortePR s.c.
REKLAMA
Rynek deweloperski od kilku lat przeżywa oblężenie. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest duże, a liczba zakończonych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę nieustannie rośnie. Choć najpopularniejsze niezmiennie są lokale średniej wielkości, coraz więcej klientów decyduje się na większe lokum. Polaków stać na większe mieszkania.
Średnie wynagrodzenie daje coraz większe możliwości zakupowe. Jak wynika z raportu Lion's Bank, stać nas na znacznie więcej, niż jeszcze dekadę temu. W roku 2015 zanotowano 60-procentowy wzrost siły nabywczej względem lat sprzed wybuchu kryzysu ekonomicznego.
Wynagrodzenia poszły w górę, podczas gdy ceny mieszkań od paru lat utrzymują się na stabilnym poziomie – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej, budującej osiedle Stróżyńskiego 11 na poznańskim Piątkowie. – Ceny transakcyjne w Poznaniu na rynku pierwotnym ustabilizowały się na poziomie 6-7 tys. W konsekwencji tego, wzrost gospodarczy przekłada się na rosnącą siłę nabywczą kupujących mieszkania oraz większą zdolność kredytową. Od pewnego czasu obserwujemy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami trzy, a nawet czteropokojowymi. Co ważne, dla tych osób nie są to pierwsze kupowane nieruchomości, a kolejne. Motywacją do zakupu jest więc chęć podniesienia standardu życia. Na rynek nieruchomości wkroczyło pokolenie wyżu demograficznego lat 80. To młodzi, aktywni zawodowo, coraz lepiej zarabiający ludzie, zakładający lub powiększający swoje rodziny. Ich potrzeby mieszkaniowe zmieniają się, a warunki finansowe umożliwiają ich zaspokojenie i poprawę standardu życia – dodaje.
Według raportu opublikowanego przez GUS, średnia wielkość mieszkania w 2015 roku wyniosła 73,6 mkw. i wzrosła o 0,2 mkw. w stosunku do roku poprzedniego. Pomimo że niezmiennie największym zainteresowaniem wciąż cieszą się mieszkania 2-3-pokojowe o powierzchni ok. 40-60 mkw., deweloperzy zauważają zmieniające się trendy. 
Podczas wiosennej edycji targów domów i mieszkań zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania mieszkaniami trzy oraz czteropokojowymi. W naszej nowobudowanej inwestycji na Stróżyńskiego mieszkania zlokalizowane na ostatnich kondygnacjach, pozwalają zaaranżować przestrzeń na poddaszu tworząc dodatkowe pokoje, garderobę, łazienkę czy playroom dla dzieci. Klienci zwracali uwagę także na mieszkania dwupoziomowe w inwestycji Casa Fonte na poznańskim Sołaczu – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. – Wielu poznańskich deweloperów nie zareagowało odpowiednio wcześnie na ten trend i nie oferuje mieszkań powyżej 65 mkw. Wówczas klientom pozostaje jedynie łączenie mieszkań zlokalizowanych obok siebie. Takie rozwiązanie jest dobre pod warunkiem, że układy mieszkań pozwalają uzyskać funkcjonalną przestrzeń po połączeniu – dodaje Taflińska.
Według danych zebranych i opublikowanych przez Economist Intelligence Unit w Polsce, w ciągu najbliższych lat staniemy się znacznie zamożniejsi. Zgodnie z raportem, Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów z perspektywą najwyższego wzrostu liczby gospodarstw domowych, które będą posiadały majątek na poziomie 400 tys. złotych. To bardzo optymistyczne prognozy świadczące o tym, że standard życia podwyższy się, a Polacy będą się bogacić.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nakielska – Nowoczesne i eleganckie apartamenty w centrum Warszawy od PROFIT Development [FILM]
W zielonej części Woli, w sąsiedztwie czterech parków, PROFIT Development realizuje nową inwestycję...
Trwa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne [ZDJĘCIA]
Efektywne wykorzystanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków unijnych m.in. z Programu Oper...
W wakacje 2022 roku zatankujesz przy drodze S3 pomiędzy Lubinem a Polkowicami
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy stacji paliw na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) Lub...
Wzgórze Partyzantów gotowe do I etapu remontu. Miasto czeka na rządową promesę [FILM + ZDJĘCIA]
Jest już gotowa dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów...
Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...