Wrocławianie kupują tańsze mieszkania

Wrocławianie kupują tańsze mieszkania

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Według najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, we Wrocławiu zauważalny jest spadek cen nabywanych nieruchomości. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska kupują też coraz mniejsze lokale. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie mieszkania dwupokojowe.

 

Mniej za mniej

Analiza transakcji wskazuje, że mieszkania we Wrocławiu kupowane są taniej o aż 8,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku. Średnia cena ofertowa wynosi aktualnie 5 457 zł, choć po negocjacjach można obniżyć ją do poziomu 5 019 zł za metr kwadratowy. – Spadek cen wskazuje na ciągły brak równowagi pomiędzy aktualnymi cenami a oczekiwaniami nabywców – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. W 2011 roku wrocławianie kupowali lokale średnio za 312 000 zł, rok później za 300 000 zł. Obecnie średnia transakcji to 265 000 zł. - Na Dolnym Śląsku sprzedaje się i kupuje coraz taniej. W ślad za spadającymi cenami, zmniejsza się również metraż nabywanych nieruchomości. Rok temu średnia wielkość kupowanych mieszkań wynosiła prawie 55 mkw., dziś jest ona mniejsza o 1,7 mkw. Pod względem metrażu kupowanych lokali Wrocław znajduje się w połowie rankingu największych miast Polski. Większe mieszkania kupuje się m.in. w Warszawie dodaje ekspert.

 

REKLAMA

Dwójki najpopularniejsze

– We Wrocławiu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Duży popyt na nie sprawia, że ceny tego typu nieruchomości są nieco wyższe od średniej. Za wymarzoną „dwójkę” wrocławianie muszą zapłacić około 5 700 zł za mkw., czyli o 220 zł więcej, niż za mieszkanie o innych parametrach. Najdrożej jest na Starym Mieście. Sprzedający podbijają ceny argumentując je świetną lokalizacją oraz bardzo ograniczoną ilością mieszkań przeznaczonych na sprzedaż. Nie brak natomiast nieruchomości w dzielnicy Krzyki, gdzie nabywcy mogą przebierać w ofertach. Według danych dostarczonych przez Szybko.pl, 30 proc. wszystkich nieruchomości wystawionych we Wrocławiu na sprzedaż znajduje się właśnie tam.

 

Tańsze kredyty

Wyniki najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło – Wraz z obniżeniem oprocentowania zmniejszeniu ulegają również raty kredytów – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Biorąc pod uwagę ową obniżkę oraz niższe ceny nieruchomości okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. od września 2012 roku we Wrocławiu spadła aż o 608 zł. Jest to jedna z największych różnic w kraju. Większy spadek wysokości rat odczuli jedynie kredytobiorcy ze stolicy, gdzie wyniósł on 677 zł oraz Krakowa – 615 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA