[Wrocław] Wrocławski rynek biurowy coraz mocniejszyfot. investphoto.pl

[Wrocław] Wrocławski rynek biurowy coraz mocniejszy

Orzech
Orzech
REKLAMA
Łączne zasoby powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląsk przekraczają  już 800 000 mkw., a inwestorzy nie zwalniają tempa. Największymi obiektami oddanymi do użytku w 2016 roku były: Wrocław Business Garden – I etap (36 600 mkw.), Pegaz (18 500 mkw.), Kaufland HQ (budynek na potrzeby własne; 16 000 mkw.) oraz Nobilis Business House (14 800 mkw.).
Głównymi projektami biurowymi, które aktualnie są w budowie we Wrocławiu są: Sagittarius Business House I i II etap (Echo Investment), Retro Office House (LC Corp), Green 2Day (Skanska Property Poland) oraz West Link (Echo Investment). 
Tylko w okresie od początku roku do końca września Wrocław wzbogacił się o 62 000 mkw. biur, a do końca roku wolumen nowej podaży przekroczy 100 000 mkw.
Aktualnie Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie. 
Pierwsze w pełni nowoczesne biurowce, takie jak np. Centrum Biurowe Globis, Grunwaldzki Center, Bema Plaza, West House zaczęły powstawać we Wrocławiu około 10 lat temu i od tamtego czasu rynek rozwija się w stolicy Dolnego Śląska niezwykle dynamicznie”.
We Wrocławiu, jak i w całej Polsce aktywni są zarówno deweloperzy międzynarodowi, np. Skanska czy Vastint, jak i ogólnopolscy – np. Echo, LC Corp. Bardzo aktywni są też deweloperzy lokalni – we Wrocławiu są to Archicom i Vantage Development, a ostatnio również I2 Development.
W okresie od I do III kw. 2016 roku we Wrocławiu podpisano umowy najmu na 78 850 mkw. (jest to trzeci wynik w Polsce, po Warszawie i Krakowie). Tak, jak i w innych głównych miastach poza Warszawą dynamiczny rozwój rynku biurowego we Wrocławiu nie byłby możliwy bez sektora usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że w mieście działa 111 centrów usług dla biznesu zatrudniających 34 200 osób. Wejścia nowych marek i rozwój firm już działających we Wrocławiu przekładają się na duże zapotrzebowanie na powierzchnie i pojawianie się nowych lokalizacji biurowych w stolicy Dolnego Śląska.
W Wrocławiu rozwija się zachodnia część miasta, między centrum a lotniskiem, wzdłuż ulicy Legnickiej i Strzegomskiej. To własnie tu jest miejsce na nowoczesne, budowane w wielu etapach, parki biznesu. We Wrocławiu powstaje także tak zwany "Centralny Obszar Biznesu" – zlokalizowany na granicy Starego Miasta i południowej części Wrocławia.

Pustostany i czynsze

Na koniec III kw. 2016 roku wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 10,2%. Warto podkreślić, że znalezienie w krótkim czasie pustego biura o powierzchni 2 000-3 000 mkw. (średnia wielkość transakcji w ostatnim półtora roku to 1 600 mkw.) spełniającego wszystkie warunki stawiane przez wymagających najemców nie jest łatwe, ze względu na wciąż ograniczoną liczbę projektów będących w ofercie. Wiele firm przeprowadza konsolidacje, przenosi się ze starszych budynków do nowszych, z gorszej lokalizacji do lepszej.
Najwyższe obecnie, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy we Wrocławiu kształtują się na poziomie od 14 do 14,5 euro, natomiast średnie wahają się między 12 a 13 euro. Wrocław oferuje korzystne warunki dla najemców, którzy mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów zachęt ze strony właścicieli nieruchomości, szczególnie w przypadku podpisania umowy przednajmu.
Artykuł opracowano na podstawie materiałów Jones Lang LaSalle.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...
W Zabrzu pojawi się kolejny nowy inwestor
Sprzedana została przedostatnia z działek na terenie podstrefy ekonomicznej w Zabrzu. Grunt o powier...
W podwrocławskiej Długołęce powstanie park handlowy [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskiej Długołęce, kilka kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstanie nowy p...
MLP Poznań West zostanie rozbudowany
MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę projektu MLP Poznań West w Dąbrów...
W podwrocławskiej Sobótce ma powstać Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy [WIZUALIZACJE]
Pod Wrocławiem, w Sobótce ma powstać nowoczesny, duży szosowy tor kolarski. Ma to być jedyny taki ob...