[Wrocław] Wrocławskie Kooperatywy Mieszkaniowe: Dla inwestora

Kajtman

Kooperatywa – łatwo powiedzieć, ale jak ją założyć i co zrobić, by wybudować dom na Nowych Żernikach? Dziś proponujemy wam przewodnik, w którym krok po kroku piszemy o tym, jak powołać kooperatywę i jak dalej postępować, by dotrzeć do celu, czyli do domu na Nowych Żernikach.


1. Po pierwsze ludzie

By założyć kooperatywę potrzebni są ludzie. Grupę przyszłych mieszkańców można założyć samemu zapraszając do niej przyjaciół, znajomych i krewnych. A co, gdy nie znamy nikogo, kto chciałby się przyłączyć? W tym wypadku można zgłosić się do Biura Wrocławskich Kooperatyw Mieszkaniowych (kooperatywy@um.wroc.pl) i uzyskać kontakt do innych osób zainteresowanych przystąpieniem do kooperatywy.


2. Jak chcemy mieszkać?

Grupa mieszkańców już się zebrała. Kolejny krok, który muszą zrobić to opracowanie koncepcji architektonicznej inwestycji i szacunkowego kosztorysu. Przyszli mieszkańcy muszą zdecydować jak będzie wyglądać ich wspólny dom. Mogą skorzystać z gotowych, przykładowych projektów (zobaczyć je można tutaj (http://www.wroclaw.pl/kooperatywy), mogą te projekty dostosować do swoich potrzeb. Mogą też stworzyć własną koncepcję, która musi być zgodna z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz założeniami i celami modelowego osiedla mieszkaniowego Nowe Żerniki.


3. Jak budujemy?

Kolejnym krokiem będzie ustalenie, jak inwestycja ma być realizowana i finansowana. Członkowie przyszłej kooperatywy powinni określić jak wyobrażają sobie współpracę, ile będzie kosztować cała inwestycja i skąd wezmą na nią pieniądze, kto będzie wykonawcą prac, jaki będzie harmonogram działań, itp.


4. Wiemy? Podpisujemy!

By rozpocząć inwestycję kooperatywa musi zorganizować się od strony formalno-prawnej. Jej członkowie muszą zawrzeć ze sobą umowę lub porozumienie o wspólnej realizacji przedsięwzięcia, jakim jest budowa budynku. Jako że kooperatywy w Polsce to zupełna nowość i nie ma jeszcze takiej formy prawnej jak kooperatywa, prawnicy Gminy Wrocław rekomendują dwie formy prawne ukonstytuowania działalności kooperatywy, tj. umowa spółki cywilnej lub porozumienie o wspólnej realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Prawnicy opracowali wzorce umów, które są dostępne do ściągnięcia ze strony www.wroclaw.pl/kooperatywy.


5. Czas na przetarg

Z przygotowaną ofertą przetargową, zawierającą m.in. opracowaną wcześniej koncepcję architektoniczną wraz z szacunkowym kosztorysem przedsięwzięcia oraz podpisaną umowę lub porozumienie o wspólnej realizacji przedsięwzięcia, kooperatywa musi stanąć do przetargu na uzyskanie prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości. Kooperatywa, która wygra przetarg nie musi wpłacić całej sumy zgłoszonej w ofercie, ale 20 proc. jej wartości. W kolejnych latach, przez okres użytkowania wieczystego będzie płacić po 1 proc. wartości złożonej oferty.

Informacja o aktualnie prowadzonych postępowaniach przetargowych dostępna jest na stronie internetowej www.wroclaw.pl/kooperatywy.


6. Kooperatywa na start!

Kooperatywa, która wygra przetarg podpisuje z Miastem akt notarialny o przejęciu nieruchomości w użytkowanie wieczyste.


7. Przygotowania do budowy

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem i uzyskanie pozwolenia na budowę przez kooperatywę.


8. Zaczynamy budowę!

Wszystkie formalności zostały załatwione i kooperatywa może zacząć to co najważniejsze – realizację inwestycji. To kooperatywa decyduje o wykonawcy i o sposobie jego wyboru. Może ogłosić przetarg, ale może też wybrać firmę w każdy inny sposób. Na tym etapie dla kooperatywy wiążące są dwa terminy: 12 miesięcy od momentu podpisania aktu notarialnego to maksymalny termin rozpoczęcia inwestycji (wylanie fundamentów) oraz 24 miesiące od momentu podpisania aktu notarialnego – maksymalny termin jej zakończenia (stan surowy zamknięty). Te terminy wynikają z warunków postępowania przetargowego.


9. Zanim się wprowadzimy…

Kooperatywa musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie.


10. Wymarzony dom

Ostatni etap inwestycji to wydzielenie samodzielnych lokali mieszkalnych. To także czas, by rozwiązać kooperatywę – rozwiązać umowę lub porozumienie i założyć wspólnotę mieszkaniową, która będzie zarządzać wybudowaną nieruchomością.

Informacja pochodzi ze strony www.wroclaw.pl