Wrocław: Magistrat sprzedaje działkę na Nowych Żernikachźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Magistrat sprzedaje działkę na Nowych Żernikach

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Nowego właściciela nieruchomości przy ulicy Białodrzewnej mamy poznać w przyszłym miesiącu. Na rozstrzygnięcie przetargu czekają jeszcze działki przy ul. Heinricha Lauterbacha.
Urzędnicy ogłosili 14 lutego przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Białodrzewnej o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. O swoim zamiarze poinformowali w wykazie dwa miesiące wcześniej.
Cena wywoławcza za działkę nr 62/45 wynosi 1 mln 445 tys. zł. Zainteresowani mogą składać oferty do 16 kwietnia. Zwycięzcę przetargu poznamy tydzień później. Będzie mógł utworzyć na zakupionym terenie zabudowę wielorodzinną, a także m.in. obiekty usługowe, kulturowe i sportowe. Na realizację inwestycji otrzyma trzy lata od dnia nabycia działki.
UM Wrocławia

Kolejne działki czekają na kupca

Oferty można składać również na dwie nieruchomości przy ul. Heinricha Lauterbacha, o czym informowaliśmy w styczniu.
Magistrat zastrzega jednak, że do przetargów mogą przystąpić wyłącznie kooperatywy, czyli osoby, które współpracują ze sobą, by kupić teren i wybudować na niej budynek wielorodzinny dla własnych potrzeb mieszkaniowych.
Pierwszy przetarg urzędnicy zaplanowali na 9 kwietnia. Termin składania ofert minie cztery dni wcześniej. Cena wywoławcza za działki 49/6, 50/1 oraz 62/50, o łącznej powierzchni 1658 mkw., wynosi 320 tys. zł netto. Plan miejscowy przewiduje utworzenie na nich m.in. zabudowy wielorodzinnej, obiektów kultury, usługowych, edukacyjnych, wystawienniczo-targowych, terenowych urządzeń sportowych i skwerów.
Nowego właściciela sąsiedniej nieruchomości, oznaczonej numerem 62/51, poznamy 14 maja. Tydzień wcześniej upłynie czas na zgłaszanie się kooperatyw. Za obszar o powierzchni 1541 mkw. trzeba zapłacić co najmniej 315 tys. zł netto. Przeznaczenie działki jest takie samo jak wymienionych wyżej.
UM Wrocławia
Kolejną nieruchomość na Nowych Żernikach kupił Archicom, o czym pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Planuje wybudować na niej około 90 mieszkań.
REKLAMA

Rozwój infrastruktury

Nowe Żerniki mają być kompletnie zagospodarowane, dlatego w planie postępowań Zarządu Inwestycji Miejskich znalazły się inwestycje związane z tym obszarem. W drugim kwartale urzędnicy chcą ogłosić przetarg na budowę Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej "Nowe Żerniki". Oszacowali wartość zamówienia na 10 mln zł brutto. Natomiast w czwartym kwartale ZIM planuje wszcząć postępowanie w ramach konkursu w sprawie wyłonienia wykonawcy zespołu szkolno-przedszkolnego. Koszt inwestycji wyniesie około 1,4 mln zł brutto.
Na terenie osiedla powstanie także bazar. Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła 27 lutego kolejny przetarg na realizację zadania. Otwarcie ofert zaplanowała na 16 marca. Zwycięzca będzie miał pół roku na wykonanie zadania.
materiały inwestora

Osiedle all-inclusive

Osiedle powstające na zachodzie Wrocławia nawiązuje do wystawy WuWA z 1929 roku, gdy na Wielkiej Wyspie zbudowano modelowe osiedle Werkbundu. Nowe Żerniki mają stać się wizytówką stolicy Dolnego Śląska.
Zanim architekci wzięli się za projektowanie budynków, doszło do kilkudziesięciu spotkań z wrocławskimi naukowcami, socjologami, ekologami, ruchami miejskimi, aktywistami, niepełnosprawnymi, aby możliwie najpełniej uwzględnić ich postulaty. Przeprowadzono 60 warsztatów projektowych, w których uczestniczyło 40 tworzących we Wrocławiu architektów.
To bardzo dziś pożądana, dobra praktyka oraz prawdziwa i rzeczywista partycypacja – mówił Zbigniew Maćków, czołowy wrocławski architekt, od samego początku zaangażowany w Nowe Żerniki.
Zgodnie z zapowiedziami urzędników, ma to być osiedle all inclusive – oprócz mieszkań, znajdzie się tam szkoła, centrum aktywności lokalnej, dom seniora, żłobek, przedszkole, przychodnia, bazarek i boiska.
Usługi skumulujemy w jednym "kręgosłupie", zakończonym bazarkiem. Zależy nam, żeby punkty usługowe nie były rozrzucone po całym osiedlu – podkreślał Zbigniew Maćków.
W ramach całego przedsięwzięcia miasto zadba o zapewnienie odpowiedniej infrastruktury drogowej, a także usług podstawowych (czyli m.in. szkoły, osiedlowego bazarku czy przychodni) i komunikacji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA