Wrocław: Budowa żłobka na Nowych Żernikach powinna wkrótce ruszyć źródło: UM Wrocławia

Wrocław: Budowa żłobka na Nowych Żernikach powinna wkrótce ruszyć

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Placówka dla ponad 30 dzieci ma powstać jeszcze w tym roku. Miasto przebuduje w tym celu jeden z lokali usługowych na osiedlu Spirala Czasu od Archicomu. Szuka wykonawcy.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 7 stycznia przetarg na zaprojektowanie i adaptację lokalu usługowego przy ulicy Krystyny i Mariana Barskich 45/Maxa Berga na żłobek. Oferty można składać do 22 stycznia. O wyłonieniu wykonawcy zadecyduje w 60 procentach cena, a po 10: doświadczenie projektanta, kierownika budowy, okres gwarancji i rękojmi, a także zatrudnienie osób młodocianych, niepełnosprawnych lub bezrobotnych.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Lokal nie jest wykończony – tym zajmie się zwycięska firma. Utworzy w nim placówkę dla 33 dzieci. Wydzieli m.in. bawialnię z sypialnią, kuchnię, jadalnię i szatnię. Dostępne będą też magazyn, wózkownia, taras, czy ogólnodostępna toaleta przystosowania dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto przewiduje zatrudnienie maksymalnie dziesięciu osób. Prace projektowe mają się zakończyć w ciągu dwóch, a budowlane sześciu miesięcy od dnia podpisania umowy.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Mieszkań na modelowym osiedlu przybywa

Na Nowych Żernikach inwestorzy już teraz planują jeszcze setki nowych mieszkań. W tym miesiącu informowaliśmy, że miasto ponownie sprzedaje nieruchomość, kierując ofertę do kooperatyw. Wówczas pisaliśmy również o pierwszych inwestycjach w tej części miasta trójki deweloperów (PCG Sp. z o.o., Rodis Sp. z o.o. Sp. k. i Przedsiębiorstwa Budowlanego Budotex Sp. z o.o.), a także drugim przedsięwzięciu Archicomu S.A.
REKLAMA

Osiedle all-inclusive

Osiedle powstające na zachodzie Wrocławia nawiązuje do wystawy WuWA z 1929 roku, gdy na Wielkiej Wyspie zbudowano modelowe osiedle Werkbundu. Nowe Żerniki mają stać się wizytówką stolicy Dolnego Śląska.
Zanim architekci wzięli się za projektowanie budynków, doszło do kilkudziesięciu spotkań z wrocławskimi naukowcami, socjologami, ekologami, ruchami miejskimi, aktywistami, niepełnosprawnymi, aby możliwie najpełniej uwzględnić ich postulaty. Przeprowadzono 60 warsztatów projektowych, w których uczestniczyło 40 tworzących we Wrocławiu architektów.
To bardzo dziś pożądana, dobra praktyka oraz prawdziwa i rzeczywista partycypacja – mówił Zbigniew Maćków, czołowy wrocławski architekt, od samego początku zaangażowany w Nowe Żerniki.
Zgodnie z zapowiedziami urzędników, ma to być osiedle all inclusive – oprócz mieszkań, znajdzie się tam szkoła, centrum aktywności lokalnej, dom seniora, żłobek, przedszkole, przychodnia, bazarek i boiska.
Usługi skumulujemy w jednym "kręgosłupie", zakończonym bazarkiem. Zależy nam, żeby punkty usługowe nie były rozrzucone po całym osiedlu – podkreślał Maćków.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA