Wrocław: Na Gaju powstanie przedszkole o profilu skautowskim. Miasto wybrało operatora

Wrocław: Na Gaju powstanie przedszkole o profilu skautowskim. Miasto wybrało operatora

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Publiczną placówkę dla ponad 300 dzieci, w sąsiedztwie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21, chciało wybudować i prowadzić dwóch inwestorów. Korzystniejszą propozycję złożył DR Developer. Wybuduje budynek w ciągu trzech lat.
Komisja przetargowa rozstrzygnęła przetarg na oddanie gruntu na Gaju w użytkowanie wieczyste na 99 lat, pod warunkiem budowy w ciągu trzech lat publicznego przedszkola. Zainteresowani mogli się zgłaszać do 3 września.
Do postępowania przystąpiło dwóch uczestników. Korzystniejsza okazała się propozycja złożona przez DR Developer Sp. z o.o. (zrealizował już osiedla Malowniczy Zaułek, Casa Brillante i Brylantowa Nova, a planuje też budować na Żernikach). Zaoferował 1 mln 235 tys. zł netto, przy czym cena wywoławcza wynosiła 850 tys. zł. Opłata za użytkowanie wieczyste wynosi jednak 20 procent kwoty uzyskanej w przetargu, a roczna – jeden procent.
Deweloper nie odpowiedział na nasze pytania.

Placówka dla ponad 300 dzieci

Na działce przy ulicy Radkowskiej/Dzierżoniowskiej, o powierzchni 3542 mkw., powstanie dwunastooddziałowe przedszkole publiczne dla 300 dzieci z dwoma oddziałami żłobka oraz z Centrum Dodatkowego Nauczania "CDN"
Przedszkole będzie sprofilowane w kierunku skautowskim. Przewidziano sale multifunkcyjne do nauki języków obcych lub zajęć wspomagających procesy kształcenia. Oferta edukacyjna placówki spełnia oczekiwania dla funkcjonowania przedszkola publicznego i jest zgodna z obowiązującym w tym zakresie prawem – wyjaśnia komisja przetargowa.
Placówka powstanie w sąsiedztwie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21, do którego uczęszcza 750 uczniów i 200 dzieci. W tym rejonie miasto utworzy także nowy park. O wyborze wykonawcy pisaliśmy w maju.
fot.

Przybędzie wiele mieszkań

Na Gaju przybędzie w najbliższych latach co najmniej ponad tysiąc mieszkań. We wrześniu informowaliśmy, że i2 Development S.A. kupił nieruchomość pod budowę około 600 lokali, a planuje jeszcze zakup kolejnej. Jak wówczas pisaliśmy, nie jest jedynym deweloperem, który zamierza inwestować w tej części miasta.

Kolejne przedszkola w planach

Na podobnych zasadach powstaną m.in. placówki na Sołtysowicach, Żernikach oraz Lipie Piotrowskiej.
Przedszkola publiczne są w większości prowadzone przez miasto, jednak czasem także przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. W obu przypadkach magistrat przyznaje pełną dotację i stosuje się identyczne zasady opieki i odpłatności: brak czesnego, opłata za wyżywienia, a do tego 1 zł za każdą godzinę po przekroczeniu bezpłatnego pięciogodzinnego pakietu.

3,5 tysiąca nowych miejsc w ciągu czterech lat

Miasto zapewni w 2018 roku 1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych. Pełna lista placówek:

W latach 2019-2021 zamierza dołożyć kolejne dwa tysiące, w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi. W tym roku wyłoniło, tak jak chciało, operatorów w czterech lokalizacjach. Planuje wprowadzić zmiany w niektórych planach miejscowych, tak by dopuścić utworzenie na nich następnych placówek.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA