Wrocław: Magistrat wybrał operatora planowanego przedszkola na Żernikachźródło: pixabay.com

Wrocław: Magistrat wybrał operatora planowanego przedszkola na Żernikach

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Placówka przy zbiegu ulic Jana Skrzetuskiego i Rezedowej z nawet 250 miejscami powstanie w ciągu trzech lat. W najbliższych miesiącach poznamy także operatorów przyszłych publicznych przedszkoli na Gaju, Sołtysowicach i Lipie Piotrowskiej. Do 2021 roku powstanie we Wrocławiu łącznie 3,5 tys. miejsc dla dzieci.
Komisja przetargowa rozstrzygnęła przetarg na oddanie gruntu na Żernikach w użytkowanie wieczyste na 99 lat, pod warunkiem budowy publicznego przedszkola. Chętni mogli przysyłać propozycje do 25 czerwca.
Do niejawnej części postępowania zakwalifikowały się dwie oferty. Komisja jednogłośnie wybrała tę złożoną przez konsorcjum: osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą Aglec Agnieszka Lęcznar (lider) oraz spółki VT Sp. z o.o. (partner). Zaoferowało 1 mln 510 tys. zł netto, przy czym cena wywoławcza wynosiła 930 tys. zł. Opłata za użytkowanie wieczyste wynosi jednak 20 procent kwoty uzyskanej w przetargu, a roczna – jeden procent.
Placówka musi powstać w ciągu trzech lat, na działce przy ul. Rezedowej o powierzchni ponad 5,5 tys. mkw. Będzie dostępnych 10 oddziałów. W każdym z nich znajdzie się maksymalnie 25 dzieci i na każdy złoża się sala wielofunkcyjna, szatnia oraz toaleta.
Budynek będzie wyposażony we własną kuchnię, dwie duże sale wielofunkcyjne, salę ćwiczeń oraz osiem  pomieszczeń biurowo-socjalnych. Teren zielony wokół budynku zostanie zagospodarowany między innymi placem zabaw oraz amfiteatrem – wyjaśnia komisja.
UM Wrocławia

Nowe przedszkola jeszcze na trzech innych osiedlach

O zamiarze oddania przez miasto gruntów w użytkowanie wieczyste pod budowę publicznych przedszkoli informowaliśmy w maju. Nowe placówki mają powstać także na Gaju, Lipie Piotrowskiej i Sołtysowicach. Najbliżej rozstrzygnięcia jest przetarg dotyczący nieruchomości przy ul. Cynamonowej. Termin składania ofert minął 9 lipca. Komisja zakwalifikowała do części niejawnej dwie oferty.
UM Wrocławia
Postępowanie dedykowane działce przy ul. Radkowskiej/Dzierżoniowskiej magistrat ogłosił 19 czerwca. Cena wywoławcza wynosi 850 tys. zł netto. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 3 września. Tydzień później nastąpi otwarcie ofert.
REKLAMA
UM Wrocławia
Przedszkola publiczne są w większości prowadzone przez miasto, jednak czasem także przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. W obu przypadkach magistrat przyznaje pełną dotację i stosuje się identyczne zasady opieki i odpłatności: brak czesnego, opłata za wyżywienia, a do tego 1 zł za każdą godzinę po przekroczeniu bezpłatnego pięciogodzinnego pakietu.
3,5 tysiąca nowych miejsc w ciągu czterech lat
Miasto zapewni w 2018 roku 1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych. Pełna lista placówek:

W latach 2019-2021 zamierza dołożyć kolejne dwa tysiące, w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi. W tym roku chce wyłonić operatorów w czterech wspomnianych lokalizacjach. Planuje wprowadzić zmiany w niektórych planach miejscowych, tak by dopuścić utworzenie na nich następnych placówek.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Zdjęcie główne: pixabay.com

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA