Wrocław: Na Lipie Piotrowskiej powstanie nowe przedszkole. Dla mieszkańców to za małofot. CiotkaStasia

Wrocław: Na Lipie Piotrowskiej powstanie nowe przedszkole. Dla mieszkańców to za mało

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Przy ulicy Anyżowej/Cynamonowej stanie placówka dla około 200 dzieci. Osoba fizyczna musi uruchomić ją w ciągu trzech lat. W 2021 roku ma powstać na Lipie Piotrowskiej także zespół szkolno-przedszkolny dla ponad tysiąca dzieci i to tej inwestycji mieszkańcy wyczekują bardziej.
Magistrat rozstrzygnął przetarg na oddanie gruntu na Lipie Piotrowskiej w użytkowanie wieczyste na 99 lat, pod warunkiem budowy publicznego przedszkola. Chętni mogli przysyłać propozycje do 9 lipca.
Do części niejawnej zakwalifikowało się dwóch uczestników. Zwyciężyła osoba fizyczna, prowadząca działalność edukacyjną w jednym z wrocławskich przedszkoli publicznych. Zaoferowała 1 mln 25 tys. zł netto, przebijając cenę wywoławczą o 5 tys. zł. Opłata za użytkowanie wieczyste wynosi jednak 20 procent kwoty uzyskanej w przetargu, a roczna – jeden procent.
Placówka musi powstać w ciągu trzech lat, na działce nr 3/8 przy ul. Cynamonowej o powierzchni 6103 mkw. Znajdzie się w niej co najmniej osiem oddziałów. W budynku będą dostępne m.in. kuchnia, duża jadalnia, sala ćwiczeń, sala terapeutyczna i pomieszczenia biurowo-socjalne. Na terenie zielonym wokół obiektu powstaną m.in. plac zabaw oraz boisko.
UM Wrocławia
Lipa Piotrowska jest jednym z najintensywniej rozbudowujących się wrocławskich osiedli, a o planowanych inwestycjach na jej terenie pisaliśmy w tym miesiącu.
100 miejsc więcej zamiast 200?

Niepotrzebnie straciliśmy ostatnią miejską działkę na osiedlu. Samo przedszkole nas nie ratuje. Potrzebny nam zespół szkolno-przedszkolny, o który zabiegamy – komentuje Artur Nowak, przewodniczący zarządu osiedla Lipa Piotrowska. 

Podkreśla też, że głównym argumentem ze strony miasta było zapewnienie, że placówka zostanie uruchomiona w 2019 roku, czyli przed zaplanowanym na 2021 rok wybudowaniem ZSP. Tymczasem oba obiekty, ze względu na trzyletni okres zawarty w przetargu, mogą powstać w tym samym czasie. Ponadto mieszkańcy oczekiwali utworzenia placówki prowadzonej przez miasto, a nie prywatnego inwestora, który z natury kieruje się zyskiem.

W takiej sytuacji urzędnicy sprawują jedynie kontrolę. Rodzice zauważają różnice. W pełni miejskie przedszkole stanowi bezpieczniejszą i stabilniejszą formę w mniemaniu mieszkańców i rady osiedla – mówi Artur Nowak.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że w przetargu zwyciężyła osoba prowadząca dofinansowane przez miasto przedszkole "Hoguś" przy ul. Kominiarskiej na Lipie Piotrowskiej. Mieszkańcy obawiają się w związku z tym, że otwarcie przez nią drugiej placówki będzie się wiązać z zamknięciem pierwszej, w której opiekę znajduje około setka dzieci. Wówczas zamiast planowanych dwustu miejsc, w rzeczywistości przybyłoby tylko sto. Przedstawiciele "Hogusia" nie chcą odnieść się do naszych pytań.

Brak odpowiedzi z ich strony potwierdza obawy mieszkańców o to, że mogą zamknąć przedszkole – zauważa Artur Nowak.

Zespół szkolno-przedszkolny dla 1200 dzieci w ciągu 3 lat

Przedstawiciele rady osiedla i magistratu spotkali się ze sobą 4 lipca w sprawie omówienia powstania zespołu szkolno-przedszkolnego na Lipie Piotrowskiej. Miałby stanąć na terenach należących do państwa, które gmina stara się przejąć.

Miasto oszacowało koszt inwestycji na 60 mln zł. Na razie zabezpieczyło środki w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na jej projekt. Podkreśla, że może się okazać konieczne etapowanie inwestycji – wówczas priorytetem będzie szkoła. Planuje uruchomić placówkę w 2021 roku, o ile nie będzie potrzeby ponawiania przetargów.

W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się miejsce dla 1000 uczniów i 200 dzieci przedszkolnych. Oprócz sal lekcyjnych, będą w nim dostępne m.in. pracownie komputerowe i przyrodnicze, świetlice oraz sale gimnastyczne. Na zewnątrz powstaną boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla szkoły, a także parking w zakresie niezbędnym dla placówki.

Kolejne przedszkola w planach

Na podobnych zasadach co przy ul. Cynamonowej, powstaną placówki na Gaju, Sołtysowicach i Żernikach, o czym pisaliśmy w lipcu.
Przedszkola publiczne są w większości prowadzone przez miasto, jednak czasem także przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. W obu przypadkach magistrat przyznaje pełną dotację i stosuje się identyczne zasady opieki i odpłatności: brak czesnego, opłata za wyżywienia, a do tego 1 zł za każdą godzinę po przekroczeniu bezpłatnego pięciogodzinnego pakietu.

3,5 tysiąca nowych miejsc w ciągu czterech lat

Miasto zapewni w 2018 roku 1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych. Pełna lista placówek:
W latach 2019-2021 zamierza dołożyć kolejne dwa tysiące, w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi. W tym roku chce wyłonić operatorów w czterech wspomnianych lokalizacjach. Planuje wprowadzić zmiany w niektórych planach miejscowych, tak by dopuścić utworzenie na nich następnych placówek.
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ek...
Kraków: Tramwajem przez Aleje
Miasto Kraków rozpisało przetarg na koncepcję nowej linii tramwajowej, miałaby ona przebiegać pomięd...
Kraków: Utrudnienia na ulicy Podgórskiej
Z powodu kolejnego etapu prac konstrukcyjnych mostów kolejowych nad Wisłą, dziś 25 stycznia zamknięt...
Rewitalizacja XVIII wiecznego pałacyku Pücklera. Muzeum bolesławieckiej ceramiki zmieni swoją siedzibę.
Za 20 mln zł zostanie wyremontowana nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ze 189 złożonych pr...
Port Lotniczy Lublin z usługą cargo
Port Lotniczy Lublin będzie świadczył usługi w zakresie lotów towarowych. Spółka właśnie otrzymała p...
Ulica Pomorska we Wrocławiu w końcu doczeka się przebudowy
Mieszkańcy Nadodrza są coraz bliżej doczekania się po latach przebudowy jednej z głównych ulic na sw...
W Krakowie trwa przebudowa dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski Angel Poland prowadzi prace przy przebudowie frontowej kamienicy przy ulicy Str...
Warszawa: Przy ulicy Chmielnej trwa budowa 310 metrowej wieży Varso Tower [ZDJĘCIA]
Dwie prawie stumetrowe wieże kompleksu Varso Place przy Dworcu Centralnym są już w pełni wynajęte i...
Bouygues Immobilier zrealizuje nową inwestycję mieszkaniową w pobliżu Stadionu Miejskiego we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
Polski oddział Bouygues Immobilier przygotowuje ósmą inwestycję mieszkaniową we Wrocławiu. Tym razem...
W Warszawie trwa budowa kompleksu biurowego Forest [FILM + ZDJĘCIA]
Kompleks biurowy Forest to druga, po wieżowcach Varso Place, największa inwestycja HB Reavis w Polsc...