DODAJ

Wrocław: Na Lipie Piotrowskiej powstanie nowe przedszkole. Dla mieszkańców to za mało

Oświata / Wrocław
Wrocław: Na Lipie Piotrowskiej
Mariusz Bartodziej
2018-08-17 11:44:29
Przy ulicy Anyżowej/Cynamonowej stanie placówka dla około 200 dzieci. Osoba fizyczna musi uruchomić ją w ciągu trzech lat. W 2021 roku ma powstać na Lipie Piotrowskiej także zespół szkolno-przedszkolny dla ponad tysiąca dzieci i to tej inwestycji mieszkańcy wyczekują bardziej.

Magistrat rozstrzygnął przetarg na oddanie gruntu na Lipie Piotrowskiej w użytkowanie wieczyste na 99 lat, pod warunkiem budowy publicznego przedszkola. Chętni mogli przysyłać propozycje do 9 lipca.

Do części niejawnej zakwalifikowało się dwóch uczestników. Zwyciężyła osoba fizyczna, prowadząca działalność edukacyjną w jednym z wrocławskich przedszkoli publicznych. Zaoferowała 1 mln 25 tys. zł netto, przebijając cenę wywoławczą o 5 tys. zł. Opłata za użytkowanie wieczyste wynosi jednak 20 procent kwoty uzyskanej w przetargu, a roczna – jeden procent.

Placówka musi powstać w ciągu trzech lat, na działce nr 3/8 przy ul. Cynamonowej o powierzchni 6103 mkw. Znajdzie się w niej co najmniej osiem oddziałów. W budynku będą dostępne m.in. kuchnia, duża jadalnia, sala ćwiczeń, sala terapeutyczna i pomieszczenia biurowo-socjalne. Na terenie zielonym wokół obiektu powstaną m.in. plac zabaw oraz boisko.

UM Wrocławia


Lipa Piotrowska jest jednym z najintensywniej rozbudowujących się wrocławskich osiedli, a o planowanych inwestycjach na jej terenie pisaliśmy w tym miesiącu.

100 miejsc więcej zamiast 200?

Niepotrzebnie straciliśmy ostatnią miejską działkę na osiedlu. Samo przedszkole nas nie ratuje. Potrzebny nam zespół szkolno-przedszkolny, o który zabiegamy – komentuje Artur Nowak, przewodniczący zarządu osiedla Lipa Piotrowska. 

Podkreśla też, że głównym argumentem ze strony miasta było zapewnienie, że placówka zostanie uruchomiona w 2019 roku, czyli przed zaplanowanym na 2021 rok wybudowaniem ZSP. Tymczasem oba obiekty, ze względu na trzyletni okres zawarty w przetargu, mogą powstać w tym samym czasie. Ponadto mieszkańcy oczekiwali utworzenia placówki prowadzonej przez miasto, a nie prywatnego inwestora, który z natury kieruje się zyskiem.

W takiej sytuacji urzędnicy sprawują jedynie kontrolę. Rodzice zauważają różnice. W pełni miejskie przedszkole stanowi bezpieczniejszą i stabilniejszą formę w mniemaniu mieszkańców i rady osiedla – mówi Artur Nowak.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że w przetargu zwyciężyła osoba prowadząca dofinansowane przez miasto przedszkole "Hoguś" przy ul. Kominiarskiej na Lipie Piotrowskiej. Mieszkańcy obawiają się w związku z tym, że otwarcie przez nią drugiej placówki będzie się wiązać z zamknięciem pierwszej, w której opiekę znajduje około setka dzieci. Wówczas zamiast planowanych dwustu miejsc, w rzeczywistości przybyłoby tylko sto. Przedstawiciele "Hogusia" nie chcą odnieść się do naszych pytań.

Brak odpowiedzi z ich strony potwierdza obawy mieszkańców o to, że mogą zamknąć przedszkole – zauważa Artur Nowak.

Zespół szkolno-przedszkolny dla 1200 dzieci w ciągu 3 lat

Przedstawiciele rady osiedla i magistratu spotkali się ze sobą 4 lipca w sprawie omówienia powstania zespołu szkolno-przedszkolnego na Lipie Piotrowskiej. Miałby stanąć na terenach należących do państwa, które gmina stara się przejąć.

Miasto oszacowało koszt inwestycji na 60 mln zł. Na razie zabezpieczyło środki w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na jej projekt. Podkreśla, że może się okazać konieczne etapowanie inwestycji – wówczas priorytetem będzie szkoła. Planuje uruchomić placówkę w 2021 roku, o ile nie będzie potrzeby ponawiania przetargów.

W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się miejsce dla 1000 uczniów i 200 dzieci przedszkolnych. Oprócz sal lekcyjnych, będą w nim dostępne m.in. pracownie komputerowe i przyrodnicze, świetlice oraz sale gimnastyczne. Na zewnątrz powstaną boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla szkoły, a także parking w zakresie niezbędnym dla placówki.


Kolejne przedszkola w planach

Na podobnych zasadach co przy ul. Cynamonowej, powstaną placówki na Gaju, Sołtysowicach i Żernikach, o czym pisaliśmy w lipcu.

Przedszkola publiczne są w większości prowadzone przez miasto, jednak czasem także przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. W obu przypadkach magistrat przyznaje pełną dotację i stosuje się identyczne zasady opieki i odpłatności: brak czesnego, opłata za wyżywienia, a do tego 1 zł za każdą godzinę po przekroczeniu bezpłatnego pięciogodzinnego pakietu.

3,5 tysiąca nowych miejsc w ciągu czterech lat

Miasto zapewni w 2018 roku 1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych. Pełna lista placówek:W latach 2019-2021 zamierza dołożyć kolejne dwa tysiące, w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi. W tym roku chce wyłonić operatorów w czterech wspomnianych lokalizacjach. Planuje wprowadzić zmiany w niektórych planach miejscowych, tak by dopuścić utworzenie na nich następnych placówek.

UM Wrocławia


UM Wrocławia


Zdjęcie główne: pixabay.com