Wrocław: Powstanie nowe osiedle na Nowych Żernikach. Miasto sprzeda gruntfot. Jakub Zazula

Wrocław: Powstanie nowe osiedle na Nowych Żernikach. Miasto sprzeda grunt

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Pod młotek trafi ponadpółhektarowa parcela przy zbiegu ulic Białodrzewnej i Ernsta Maya na modelowym osiedlu WuWa2. Chętni muszą szykować co najmniej ponad trzy miliony złotych. Mogą zbudować m.in. budynki wielorodzinne.
Prezydent miasta przedstawił 11 lutego wykaz (ogłoszony do 4 marca) nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Mieści się przy ul. Białodrzewnej na Nowych Żernikach. Jest częściowo objęta umowami dzierżawy do 31 marca. Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 3 mln zł netto.
UM Wrocławia
Powierzchnia działki nr 193 wynosi 5 780 mkw. Plan miejscowy przeznacza ją m.in. pod mieszkalnictwo (w tym zabudowa wielorodzinna), domy jednorodzinne oraz usługi (biura, obiekty hotelowe, czy handel detaliczny o powierzchni sprzedaży do 400 mkw.). Budynki wielorodzinne mogą mieć 10 m wysokości i cztery kondygnacje nadziemne (ostatnia w formie poddasza). Zgodnie z wykazem koncepcja zagospodarowania parceli "zakłada nawiązanie do zabudowy obrzeżnej opartej na liniach zabudowy z wewnętrznymi, zielonymi podwórzami".
Przy kształtowaniu zabudowy należy dążyć, poprzez zaprojektowanie przerw [...], do zachowania kontaktu wzrokowego z pozostałymi sąsiadującymi budynkami, odchodząc w miarę możliwości od zabudowy zwartej i ciągłej – zastrzegają urzędnicy. – [...] Powinna stanowić kontynuację zagospodarowania działki sąsiedniej i uwzględnić ciek wodny, tworząc wraz z zorganizowaną zielenią wnętrz przestrzenie półpubliczne.
REKLAMA
W bezpośrednim sąsiedztwie powstają trzy inwestycje deweloperskie: Ande, Lilia oraz Wuwart Apartments.

Sprzedaż działek usługowych nieskuteczna

Miasto sprzedaje już teren pod park biurowy na Nowych Żernikach. Urzędnicy wydzielili na mapie wzdłuż al. Architektów cztery oddzielone od siebie kompleksy. Jeden z nich tworzy pięć działek. Chętni muszą nadsyłać pisemne oferty. Na tę o powierzchni 3 835 mkw. do 27 lutego (2 mln zł netto, o fiasku pierwszego postępowania – mimo zgłoszonej oferty – pisaliśmy w październiku), 3 678 mkw. do 20 kwietnia (1 mln 920 tys. zł), a 3 603 mkw. do 27 kwietnia (1 mln 880 tys. zł). Przetarg z 16 grudnia dotyczący tej o pow. 3 789 mkw. (1 mln 980 tys. zł) nie przyniósł rezultatu, a piąta parcela (3 880 mkw.) jest dopiero przygotowywana do zbycia.
Zainteresowani muszą przedstawić m.in. informacje o prowadzonej działalności, zrealizowanych inwestycjach oraz przewidywanych źródłach finansowania zakupu terenu i jego zabudowania. Ponadto ich plan musi być zgodny z koncepcją przygotowaną przez miasto. Zakłada ona utworzenie parku biurowego stworzonego z budynków o pow. od 2 do 5 tys. mkw., z możliwością łączenia w obiekty maksymalnie 10 tys. mkw. Będą zlokalizowane w dwóch liniach zabudowy z pieszym pasażem pomiędzy nimi.
Magistrat przygotowuje już do sprzedaży także narożną nieruchomość przy zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów, obok trasy tramwajowej. Ma tam powstać budynek na około 300 mieszkań będący wizytówką Nowych Żernik.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA