Znamy nazwy ulic na Nowych Żernikach. Uhonorują polskich i niemieckich architektówfot. investphoto.pl

Znamy nazwy ulic na Nowych Żernikach. Uhonorują polskich i niemieckich architektów

Wrocław
REKLAMA
 Na Nowych Żernikach upamiętnimy modernistycznych i postmodernistycznych architektów polskich i niemieckich – zapowiada Jacek Barski, dyrektor departamentu architektury i rozwoju w magistracie. Wiemy, jakie nazwiska pojawią się na tabliczkach z nazwami ulic na powstającym osiedlu.
Nazewnictwem ulic na Nowych Żernikach zajmą się podczas październikowej sesji wrocławscy radni miejscy. Właśnie zakończyły się konsultacje projektu uchwały w tej sprawie.
REKLAMA
Na powstającym osiedlu pojawi się aleja Architektów, a także ulice: Andrzeja Frydeckiego, Heinricha Lauterbacha, Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy, Ernsta Maya, Hansa Poelziga, Maxa Berga, Witolda Lipińskiego, Mieczysława Zlata i skwer Hansa Scharouna.
– W budowaniu naszej europejskiej metropolii czynny udział odegrali architekci przez długie lata z nią związani. Pierwszy etap spektakularnej transformacji miasta przypada na początek XX wieku, kiedy to powstają wpisane już na stałe w historię światowej architektury dzieła: Maxa Berga, Hansa Poelziga, Adolfa Radinga czy Ernsta Maya. Zaś jedną z najbardziej doniosłych realizacji stała się organizacja wystawy Werkbundu – WuWa – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Urzędnicy postanowili więc uhonorować najważniejszych twórców z tamtego okresu, którzy zaprojektowali budynki w ramach WuWy.

– Drugi niezwykle dynamiczny okres w rozwoju wrocławskiej architektury w XX wieku przypada na lata 60.-70. To właśnie w tym czasie powstaje szereg budynków – ikon, które mimo obiektywnych trudności charakterystycznych dla tego okresu, na trwałe znajdują miejsce w historii polskiej architektury współczesnej. Tworzą też nowe oblicze Wrocławia, który odbudowując się ze zgliszczy wojennych, zaczyna się jawić jako unikalne, wielokulturowe miasto z wielkim potencjałem twórczym. Bezpośredni wpływ na tworzenie tego wyjątkowego oblicza mieli właśnie architekci, których chcielibyśmy uhonorować – podkreślają w magistracie.

Urzędnicy tłumaczą, że idealnym miejscem do tego wydaje się być osiedle Nowe Żerniki.

– Obecnie, po 5 latach pracy, osiedle Nowe Żerniki wchodzi w decydującą fazę realizacji pierwszego etapu. Jesteśmy przekonani, że idealnym dopełnieniem tego niezwykłego i unikalnego procesu byłoby uhonorowanie tych, którzy swoją pracą i swoimi zdolnościami wytworzyli niekończące się źródło inspiracji, z którego czerpaliśmy my i z którego czerpać będą przyszłe pokolenia – zaznaczają autorzy projektu uchwały.











Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA