DODAJ

Wrocław: Pierwsze fiasko na sprzedaż działki pod park biurowy na Nowych Żernikach. Jest przetarg na kolejną

Wrocław
Wrocław: Pierwsze fiasko na
Mariusz Bartodziej
2019-10-09 08:19:08
Znalazł się jeden chętny na nieruchomość przy alei Architektów, jednak nie wpisał się w założenia modelowego osiedla. Tymczasem za miesiąc poznamy listę zainteresowanych sąsiednią parcelą przeznaczoną także pod usługi.

Komisja przetargowa unieważniła 30 września pisemne postępowanie (o jego ogłoszeniu pisaliśmy w czerwcu) na sprzedaż działki nr 55 położonej przy al. Architektów na Nowych Żernikach. Cena wywoławcza za teren o powierzchni 3 835 mkw. wynosiła 2 mln zł netto. Do 12 września wpłynęła tylko jedna oferta. Urzędnicy odrzucili ją, ponieważ koncepcja "mocno odbiega od założeń osiedla modelowego".

W szczególności nie daje możliwości poprowadzenia pieszego pasażu stanowiącego oś planowanego parku biurowego – wyjaśnia komisja.

Podkreśla, że planowany budynek ani zagospodarowanie terenu wokół nie stworzyłyby nowej przestrzeni publicznej czy półpublicznej.

Nie zaprojektowano obsługi komunikacyjnej według zasady włączenia do alei Architektów poprzez drogę serwisową i stworzenie przestrzeni współdzielonej dla ruchu pieszego i kołowego – dodają przedstawiciele komisji.

UM Wrocławia


Sąsiednia parcela idzie pod młotek

Magistrat ogłosił 29 sierpnia pisemny przetarg na sąsiednią działkę, nr 56. Jej powierzchnia wynosi 3 789 mkw. Ma takie samo przeznaczenie w planie miejscowym jak ta o nr 55, czyli usługi (handel detaliczny małopowierzchniowy, obiekty hotelowe, gastronomia, czy biura). Cena wywoławcza wynosi 1 mln 980 tys. zł. Chętni mogą się zgłaszać do 7 listopada. Tydzień później nastąpi otwarcie ofert i ich formalna ocena. Gmina może w ciągu pięciu lat odkupić grunt, jeśli nowy właściciel nie skończy prac we wskazanym terminie (trzy lata od dnia nabycia terenu) lub nie będą zgodne z przedłożoną przez niego w postępowaniu koncepcją.

UM Wrocławia


Chętni muszą przedstawić m.in. informacje o prowadzonej działalności, zrealizowanych inwestycjach oraz przewidywanych źródłach finansowania zakupu terenu i jego zabudowania. Ponadto ich plan musi być zgodny z koncepcją przygotowaną przez miasto. Zakłada ona utworzenie parku biurowego stworzonego z budynków o pow. od 2 do 5 tys. mkw., z możliwością łączenia w obiekty maksymalnie 10 tys. mkw. Będą zlokalizowane w dwóch liniach zabudowy z pieszym pasażem pomiędzy nimi.

Urzędnicy wydzielili na mapie wzdłuż al. Architektów cztery oddzielone od siebie kompleksy. Jeden z nich tworzą sprzedawane już parcele oraz trzy inne, o pow.: 3 678, 3 880 oraz 3 603 mkw. Oferty na ich zbycie są jeszcze przygotowywane.

Nowa zajezdnia jeszcze poczeka

Przy Nowych Żernikach ma powstać ekologiczna zajezdnia tramwajowa, warta ponad 400 mln zł. Pomieści 150, a docelowo 200 pojazdów. Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły w kwietniu przetarg na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Choć zgłosiło się 23 chętnych, to żaden nie spełnił wymogów formalnych. O unieważnieniu postępowania informowaliśmy w lipcu. Jak dotąd urzędnicy nie ogłosili kolejnego.