Wrocław: Nowe przedszkole na Sołtysowicach pomieści kilkaset dzieci. Osiedlowa radna: Zabezpieczy potrzeby na lataźródło: pixabay.com

Wrocław: Nowe przedszkole na Sołtysowicach pomieści kilkaset dzieci. Osiedlowa radna: Zabezpieczy potrzeby na lata

REKLAMA
Conajmniej dwunastooddziałowe przedszkole publiczne powstanie przy ulicy Bagatela w ciągu trzech lat. Poprowadzi ją Fundacja Familijny Poznań, która we Wrocławiu odpowiada za ponad dwadzieścia placówek edukacyjnych.
Komisja przetargowa rozstrzygnęła przetarg na oddanie gruntu na Sołtysowicach w użytkowanie wieczyste na 99 lat, pod warunkiem budowy w ciągu trzech lat publicznego przedszkola. Zainteresowani mogli się zgłaszać do 16 lipca.
Do postępowania przystąpiła tylko jedna firma – Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej Sp. z o.o. Sp. k. z Poznania. Zaoferowało 1 mln 560 tys. zł netto, czyli o 140 tys. zł więcej, niż oczekiwali urzędnicy. Opłata za użytkowanie wieczyste wynosi jednak 20 procent kwoty uzyskanej w przetargu, a roczna – jeden procent.

300 nowych miejsc planowo za 2 lata

Na działkach nr 117/7 i 118/9 przy ul. Bagatela/Lekcyjnej, o łącznej powierzchni 8012 mkw., ma powstać w 2020 roku publiczne przedszkole o profilu przyrodniczym. Będzie w nim dostępna kuchnia uwzględniająca posiłki dla dzieci z alergiami. W co najmniej 12 oddziałach opiekę znajdzie 300 dzieci.
Oferta edukacyjna placówki będzie obejmowała m.in. zajęcia o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, sportowe, taneczne, muzyczne i plastyczne oraz naukę języka angielskiego. Proces dydaktyczno-wychowawczy oferent zrealizuje poprzez różne metody i techniki aktywizujące – tłumaczy komisja przetargowa.
UM Wrocławia
Parterowy budynek powstanie wokół wewnętrznego dziedzińca.
Schemat funkcjonalny jest poprawny, a wewnętrzny dziedziniec może odegrać ciekawą rolę integracyjną w procesie wychowawczym – zauważają członkowie komisji.
Zabezpieczenie potrzeb na lata

Nowe, publiczne przedszkole to dla mieszkańców dobra informacja ze względu na małą liczbę miejsc w zespole szkolno-przedszkolnym przy ulicy Sołtysowickiej. Na pewno przyczyni się do poprawy tej sytuacji – mówi nam Magdalena Gajewska, przewodnicząca Rady Osiedla Sołtysowice.

Podkreśla, że osiedle intensywnie się rozbudowuje (o nowych inwestycjach pisaliśmy w lutym i lipcu), przez co dzieci przybywa. Przypomina też, że przy ul. Sołtysowickiej ma powstać publiczny żłobek wraz z miejską biblioteką.

Cieszymy się, że miasto zabezpiecza na najbliższe lata ten rejon Wrocławia w nowe placówki edukacyjne. Wybrana lokalizacja pod budowę przedszkola jest naszym zdaniem dobra. Dodatkowy plus stanowi bliskość przystanków autobusowych, dzięki którym dotarcie do niego będzie z pewnością łatwiejsze – ocenia Magdalena Gajewska.

Inwestycja w edukację wymaga środków na drogi

Budowa nowego przedszkola wiąże się także z obawami mieszkańców. Po pierwsze, jak wyjaśnia przewodnicząca rady osiedla, ruch na ul. Redyckiej może się zwiększyć, a już teraz dochodzi do korków. Wynika to jej zdaniem z braku północnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej, od ul. Kamieńskiego do al. Jana III Sobieskiego. Radni zbierali od maja głosy za jej dokończeniem.

Za tą inwestycją edukacyjną muszą pójść kolejne – drogowe. Tak aby dojazd do przedszkola nie sprawiał problemów i by nie ucierpiał komfort życia mieszkańców. Skrzyżowanie ulic Redyckiej i Bagatela jest nieprzystosowane do zwiększonego ruchu samochodowego. Mamy nadzieję, że urzędnicy wiedzą o tej sytuacji i zabezpieczą środki również na należyty dojazd do placówki oraz zapewnią miejsca postojowe dla rodziców dzieci – tłumaczy Magdalena Gajewska.

Zapowiada, że skierują w tej sprawie apel do miasta, tak by zapobiegło ich obawom poprzez analizę sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków.

Mieszkańcy zastanawiają się także, czy tak duża placówka jest na Sołtysowicach potrzebna. Będzie wówczas obsługiwać także sąsiednie osiedla. – Może warto by było zrobić kilka mniejszych przedszkoli na osiedlach północnego Wrocławia? – pyta Gajewska.

Ostatnia obawa w kwestii edukacji nie dotyczy bezpośrednio planowanej budowy przedszkola. Do rady osiedla wpłynęły zgłoszenia, że w ZSP nr 4 zaczyna brakować miejsc szkolnych.

W przyszłości będzie potrzebna kolejna rozbudowa szkoły podstawowej numer 40 lub budowa w okolicy nowej, która odciąży istniejącą placówkę – zauważa Magdalena Gajewska, przewodnicząca Rady Osiedla Sołtysowice.

Operator z dużym doświadczeniem

Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej to poznańska firma rodzinna, założona w 1993 roku. Od sześciu lat jest członkiem organizacji polskich firm rodzinnych, które stanowi część międzynarodowej organizacji Family Business Network. WPIP posiada doświadczenie w tworzeniu obiektów typu Smart Building, czyli wyposażonych w inteligentne rozwiązania oraz technologie.
REKLAMA
Uruchomienie i prowadzenie przedszkola na Sołtysowicach powierzy Fundacji Familijny Poznań, działającej w obszarze edukacji od 17 lat. Była odpowiedzialna w sumie za około 300 placówek na terenie czterech województw. Aktualnie prowadzi ich 57, świadcząc opiekę 4500 dzieciom. We Wrocławiu funkcjonuje 21 jej obiektów, w tym Publiczna Szkoła Marco Polo, Publiczne Przedszkole Cogito oraz Familijny Żłobek przy ul. Kowalskiej.

Kolejne przedszkola w planach

Na podobnych zasadach powstaną m.in. placówki na Żernikach, o czym pisaliśmy w lipcu, i Lipie Piotrowskiej, o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Przedszkola publiczne są w większości prowadzone przez miasto, jednak czasem także przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. W obu przypadkach magistrat przyznaje pełną dotację i stosuje się identyczne zasady opieki i odpłatności: brak czesnego, opłata za wyżywienia, a do tego 1 zł za każdą godzinę po przekroczeniu bezpłatnego pięciogodzinnego pakietu.

3,5 tysiąca nowych miejsc w ciągu czterech lat

Miasto zapewni w 2018 roku 1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych. Pełna lista placówek:

W latach 2019-2021 zamierza dołożyć kolejne dwa tysiące, w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi. W tym roku chce wyłonić operatorów w czterech lokalizacjach. Planuje wprowadzić zmiany w niektórych planach miejscowych, tak by dopuścić utworzenie na nich następnych placówek.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Zdjęcie główne: pixabay.com

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA