Wrocław: Na Sołtysowicach miasto wybuduje nowy żłobek

Wrocław: Na Sołtysowicach miasto wybuduje nowy żłobek

REKLAMA
W stolicy Dolnego Śląska zostanie wybudowany kolejny miejski żłobek. Tym razem na Sołtysowicach. Budowa obiektu ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Gmina Wrocław w najbliższych dniach ma ogłosić przetarg na budowę nowego żłobka przy ul. Sołtysowickiej 9a. Znajdzie się w nim miejsce dla około 150 do 200 dzieci w pięciu oddziałach. Oprócz żłobka w nowym budynku powstanie też filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz centrum aktywności dla mieszkańców osiedla Sołtysowice
Inwestycję realizować będzie Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. Budowa planowana jest do realizacji w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Wyprzedzająco dla potrzeb przetargu oraz realizacji robót budowlanych w styczniu 2019 roku opracowano koncepcję budowy żłobka wraz z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej, program funkcjonalno-użytkowy, badania geotechniczne oraz inwenteryzację dendrologiczną. Oprócz tego wykonano koncepcję budowy odcinka drogi dojazdowej do nowego obiektu żłobka wraz z infrastrukturą (odcinek w sięgaczu ul. Sołtysowickiej). Planowany żłobek wejdzie docelowo w skład Wrocławskiego Zespołu Żłobków. Inwestycja zapisana jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym z finansowaniem w latach 2021-2022. Żłobek ma zostać wybudowany w terminie 22 miesięcy od momentu podpisania przez gminę Wrocław umowy z wykonawcą tej inwestycji.

We wrześniu otwarcie żłobka na Jagodnie

Za kilkanaście dni, we wrześniu, zostanie otwarty nowy miejski żłobek na Jagodnie. Pomieści około 220 dzieci, będzie mieć siedem oddziałów, każdy z węzłem sanitarnym i szatnią. W budynku powstała też jadalnia i profesjonalna kuchnia. Na zewnątrz w wewnętrznym patio znajdzie się plac zabaw dla najmłodszych dzieci. W budynku żłobka funkcjonować będzie także Centrum Aktywności Lokalnej wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. Inwestycja ta kosztowała 16 mln zł. Trwają właśnie ostatnie prace przy meblowaniu placówki i urządzeniu terenu.
REKLAMA

Będą kolejne nowe żłobki miejskie

Miasto planuje również nowe żłobki na Muchoborze Wielkim i na Stabłowicach. Są to obszary, w których żyje wielu mieszkańców, także tych najmłodszych, więc gmina Wrocław dąży do tego, by zapewnić im miejsca w żłobkach. W wyniku tych prac powstanie kolejne 400 miejsc dla dzieci.

W stolicy Dolnego Śląska z roku na rok przybywa miejsc w żłobkach

We Wrocławiu systematycznie od lat zwiększa się liczba miejsc w żłobkach. W 2015 roku na ok. 4600 wszystkich miejsc 4050 było finansowane lub dofinansowane przez miasto. W 2016 r. – 4200 na ponad 5000 miejsc. W 2017 r. – 4400 na blisko 5700 miejsc. W 2018 r. – 4900 na blisko 6600 miejsc. W 2019 r. – 5400 na ponad 7300 miejsc. Natomiast w 2020 r. – 5600 na ponad 7700 miejsc, wraz z otwieranym we wrześniu nowym żłobkiem na Jagodnie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA