Archicom wybuduje kolejne mieszkania na Nowych Żernikachfot. investphoto.pl

Archicom wybuduje kolejne mieszkania na Nowych Żernikach

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławski Archicom wygrał przetarg na zakup kolejnej działki na terenie osiedla Nowe Żerniki. Zapłaci za nią nieco ponad 4 mln złotych.
Przypomnijmy, Archicom był pierwszym deweloperem, który zdecydował się na kupno działki od magistratu na terenie planowanego osiedla Nowe Żerniki. Firma postawiła tam Spiralę Czasu, czyli trzypiętrowy budynek z blisko 70 mieszkaniami.

– Archicom od ponad dekady konsekwentnie wzbogaca tkankę miasta o kompleksowe osiedla społeczne jak Olimpia Port czy Słoneczne Stabłowice. Sukcesy sprzedażowe pokazują, że wrocławianie doceniają zastosowane przez firmę rozwiązania, m.in. ścieżki rowerowe, kluby mieszkańca czy osiedlowe fitness. Tym razem zdecydowaliśmy się wziąć udział w dużym projekcie koordynowanym przez urząd miasta, lokalizując na terenie Nowych Żernik budynek mieszkalny, w parterze którego znajdzie się żłobek – komentował Tomasz Sujak, członek zarządu Archicomu.

Na tym nie koniec, bo deweloper właśnie wygrał przetarg na zakup kolejnej nieruchomości na terenie osiedla Nowe Żerniki. Chodzi o działkę o powierzchni 4231 metrów kwadratowych przy ulicy Heinricha Lauterbacha. Archicom zapłaci za tę nieruchomość niespełna 4,1 mln złotych brutto.

– Zgodnie z ustalonymi warunkami nabycia nieruchomości, nabywca zobowiązany jest do wykonania zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w ramach Wzorcowego Osiedla Mieszkaniowego Nowe Żerniki – WUWA 2 w terminie 3 lat od nabycia nieruchomości – informuje w raporcie giełdowym deweloper.

Wrocławski magistrat szykuje się już także do sprzedaży kolejnych dwóch działek przy ulicy Lauterbacha. Te nieruchomości są przeznaczone pod budowę kooperatyw mieszkaniowych. Przetargi zaplanowano na 9 kwietnia i 14 maja 2018 roku.

Oprócz Archicomu, inwestycje mieszkaniowe na Nowych Żernikach prowadzi kilku innych deweloperów – Osiedle Rodzinne, ATAL, Blockpol-Developer, Vantage Development i Profit Development. Powstają także trzy kooperatywy mieszkaniowe.

Łącznie w pierwszym etapie całego przedsięwzięcia ma pojawić się 1,5 tys. mieszkań – urzędnicy szacują, że zamiesza tam około 5 tys. osób.



Osiedle all-inclusive

Osiedle powstające na zachodzie Wrocławia nawiązuje do wystawy WuWA z 1929 roku, gdy na Wielkiej Wyspie zbudowano modelowe osiedle Werkbundu. Nowe Żerniki mają stać się wizytówką stolicy Dolnego Śląska.
Zanim architekci wzięli się za projektowanie budynków, doszło do kilkudziesięciu spotkań z wrocławskimi naukowcami, socjologami, ekologami, ruchami miejskimi, aktywistami, niepełnosprawnymi, aby możliwie najpełniej uwzględnić ich postulaty. Przeprowadzono 60 warsztatów projektowych, w których uczestniczyło 40 tworzących we Wrocławiu architektów.
REKLAMA
 To bardzo dziś pożądana, dobra praktyka oraz prawdziwa i rzeczywista partycypacja – mówił Zbigniew Maćków, czołowy wrocławski architekt, od samego początku zaangażowany w Nowe Żerniki.

Zgodnie z zapowiedziami urzędników, ma to być osiedle all inclusive – oprócz mieszkań, znajdzie się tam szkoła, centrum aktywności lokalnej, dom seniora, żłobek, przedszkole, przychodnia, bazarek i boiska.
– Usługi skumulujemy w jednym "kręgosłupie", zakończonym bazarkiem. Zależy nam, żeby punkty usługowe nie były rozrzucone po całym osiedlu – podkreślał Zbigniew Maćków.
W ramach całego przedsięwzięcia miasto zadba o zapewnienie odpowiedniej infrastruktury drogowej, a także usług podstawowych (czyli m.in. szkoły, osiedlowego bazarku czy przychodni) i komunikacji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA