Zaawansowane prace na budowie nowego stadionu w Opolu 90 Architekci i GMT

Zaawansowane prace na budowie nowego stadionu w Opolu

FILMY+WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Stadion Opolski powstaje na północno-zachodnich obrzeżach miasta, przy ulicy Technologicznej, za centrum handlowym Karolinka. W międzynarodowym konkursie na koncepcję areny zwyciężyło warszawsko-śląskie konsorcjum 90 Architekci i GMT, pokonując 10 innych zgłoszeń.

Definiującym elementem stadionu jest biała, przepuszczająca światło membrana odchylająca się i witająca widzów, odsłaniając część zaplecza. Dzięki wyginającej się w łuk membranie bryła jest lekka, przyciąga wzrok i sprawia wrażenie unoszonej przez wiatr. Wybrane rozwiązanie umożliwi łatwą i efektowną nocną iluminację stadionu. Nowy opolski stadion umożliwi rozgrywanie meczów przy udziale maksymalnie 11 600 widzów, z pełnym zadaszeniem trybun oraz oświetleniem odpowiednim dla transmisji HD.

Inwestorem jest Zakład Komunalny w Opolu, spółka należąca do miasta. Generalnym wykonawcą Stadionu Opolskiego jest firma Mirbud S.A.

Od ogłoszenia przetargu na budowę Stadionu Opolskiego zaczęła się pisać realna historia obiektu. Był 29 grudnia 2020 roku. Cztery lata później, w grudniu tego roku, jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich powinien być gotowy.

Choć to wciąż opowieść jeszcze nie skończona, to zza zakrętu widać happy end. Opole jest jednym z ostatnich dużych miast w Polsce, którego drużyna rozgrywa ligowe mecze na stadionie wybudowanym jeszcze przed II wojną światową. Dzisiaj przestarzałym i kompletnie niefunkcjonalnym. Na szczęście niebawem się to zmieni.

Nie zmarnuje się nawet deszczówka

Kończą się prace na obiekcie wartym 200 mln zł. Bardzo ekologicznym, ponieważ wzrost cen energii wymusił na inwestorze zmiany w dokumentacji, które w przyszłości zmniejszą koszty eksploatacji stadionu. Fotowoltaika, pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji (równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym), w dużej mierze uniezależnią stadion od konwencjonalnych źródeł energii. Nie zmarnuje się nawet deszczówka, wykorzystywana do podlewania murawy. Woda gromadzić się będzie w czterech zbiornikach (każdy 100 m3 = 10 000 wiader wody) ukrytych pod wschodnią trybuną stadionu. Takie rozwiązania stosowane są przy budowie nowoczesnych osiedli.

– System zbiorników przynosi wiele korzyści środowisku i mieszkańcom. Dzięki temu stadion uniknie kosztów odprowadzania wody deszczowej oraz kosztów wody do podlewania murawy i terenów zielonych. Wsparciem dla systemu na wypadek suszy będzie studnia na głębokości ok 100 metrów – tłumaczy Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego.

Stadion Opolski osadzony jest na 130 słupach nośnych. Każda belka grzebieniowa (element z żelbetonu w kształcie schodków stanowiący konstrukcję podtrzymującą dla trybun) waży ponad 20 ton i łączy się z co najmniej trzema słupami.

– To była chirurgiczna robota, bo dopuszczalny błąd wynosił zaledwie 5 milimetrów – zwraca uwagę Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego.

Projekt Stadionu Opolskiego powstał w warszawskiej pracowni 90 Architekci. 14 grudnia 2021 podpisano z Mirbud S.A. umowę na budowę. To ta sama firma, która w Opolu postawiła Toyotę Park, w Gliwicach Arenę oraz stadiony ŁKS Łódź i Wisły Płock.

REKLAMA

Sukienka szyta na miarę

Prace geodezyjne ruszyły już w styczniu 2022 roku. W marcu ogrodzono teren i rozpoczęto pierwsze roboty ziemne, a w październiku zaczęły „rosnąć” trybuny, który montaż zakończono przed rokiem. Następnie przyszła pora na dach, prace wewnątrz budynku klubowego, montaż oświetlenia, które będzie dostosowane do transmisji w jakości HD oraz efektownie wyglądającą szklaną fasadę obiektu.

– Dookoła stalowej konstrukcji lada moment naciągana będzie specjalna membrana, tzw. „sukienka”. To specjalna tkanina z włóka szklanego pokryta teflonem na powierzchni 6 400 mkw. Dzięki tej innowacji „sukienka” będzie mogła pełnić rolę ekranu, pozwalającego wyświetlać różne projekcje. Jej uszycie trwało okrągły rok – zdradza szczegóły Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego.

MŁYN też będzie

Obiekt pomieści 11 600 widzów. Na trybuny składa się aż 594 elementy, a każdy z nich ma długość 10,6 metrów. Na dwustopniowych trybunach montowane będzie średnio 20 krzesełek. Pod trzema trybunami znajdą się pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz punkty gastronomiczne (tych w sumie zaplanowano 11), pierwszej pomocy medycznej, toalety. Trybuna zachodnia została wykorzystana na budynek klubowy. Sektor 4, czyli popularny „MŁYN” pomieści 2856 najwierniejszych kibiców, zaś dla gości (sektor 2) przewidziano 1217 miejsc. Niepowtarzalne będzie również umiejscowienie sektora rodzinnego, vis a vis sektora VIP, który pomieści 1210 kibiców.

– Umiejscowienie sektora rodzinnego będzie wyjątkowe w skali kraju. Chcemy dać rodzinom bardzo dobre miejsca, żeby mogli wspólnie przeżywać niezapomniane sportowe emocje – mówi Tomasz Lisiński, prezes OKS Odra Opole.

Ciekawostką będą odbite w prefabrykatach betonowych znaki, m.in. herb miasta Opole. Trybunę VIP, którą ma każdy szanujący się stadion na świecie, zaprojektowano na 712 miejsc.

90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT
90 Architekci i GMT

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA