Konkurs na projekt rewitalizacji zabytkowej Elektrociepłowni

Konkurs na projekt rewitalizacji zabytkowej Elektrociepłowni

Zabrze
graviteo
REKLAMA

Rozstrzygnięty został konkurs na projekt rewitalizacji Elektrociepłowni w Zabrzu. Był on skierowany do studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Nagrodę główną w wysokości 3 tys. zł otrzymali Katarzyna Magiera oraz Piotr Furman - autorzy pracy ,,Oranżeria Fortum". Inicjatorem konkursu był koncern energetyczny Fortum.

Jury konkursu na ,,Opracowanie projektu koncepcyjnego reprezentacyjnej strefy wejściowej do zabytkowych obiektów Elektrociepłowni w Zabrzu" doceniło zwycięską pracę między innymi za podkreślenie osi historycznego założenia Elektrociepłowni - nowymi obiektami. W rozwiązaniu projektowym użyty został przezroczysty materiał, dzięki któremu architektura głównego budynku pozostanie widoczna. Przyznane zostały również dwa wyróżnienia: pierwszego stopnia - za ,,Vision Track" autorstwa Dagmary Stąpar i Anny Kłosek oraz drugiego stopnia - za ,,Green Tape" autorstwa Iwony Dziewierskiej i Agnieszki Stańczyk.

 

,,Cieszymy się, że firmie Fortum udało się pozyskać wartościowy projekt, na podstawie którego przeprowadzona zostanie rewitalizacja terenu oraz budynków należących do Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Jestem przekonany, że udział w konkursie był ciekawym zawodowym doświadczeniem dla wszystkich jego uczestników." - mówi Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

 

REKLAMA

Konkurs na projekt rewitalizacji elektrociepłowni Fortum w Zabrzu był pierwszym wspólnym przedsięwzięciem Fortum i Politechniki Śląskiej. W ramach tworzenia prac studenci mieli za zadanie między innymi przeprowadzenie analizy obszaru opracowania wraz z otaczającym go kontekstem przestrzennym. Dodatkowo uczestnicy konkursu zobowiązani byli do stworzenia koncepcji przekształcenia obiektów - takich jak sala kinowa - w nowoczesne centrum biurowo-konferencyjne. Projekt miał uwzględniać historyczną specyfikę terenu, jego symboliczne, funkcjonalne i komunikacyjne znaczenie, a jego wizualizacja miała być przedstawiona w 3D. W skład jury weszli przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Prezydent Miasta Zabrze oraz reprezentanci firmy Fortum. Przewodniczącym kapituły był prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło, Dziekan Wydziału Architektury.

 

Udział w konkursie pozwolił studentom z Politechniki Śląskiej w Gliwicach na otrzymanie zaliczenia z przedmiotu: ,,Projektowanie w kontekście kulturowym". Koordynatorem konkursu na uczelni była dr inż. arch. Katarzyna Locher-Książek.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA