Przebudowa stacji elektroenergetycznej w Morzyczynie szansą na przyciągnięcie inwestorów

Przebudowa stacji elektroenergetycznej w Morzyczynie szansą na przyciągnięcie inwestorów

zachodniopomorskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
W czwartek. 8 sierpnia otwarta została przebudowana i zmodernizowana rozdzielnia transformatorowa w stacji elektroenergetycznej w Morzyczynie (gm. Kobylanka, pow. stargardzki), która zapewnia dostawy prądu do ponad pół miliona odbiorców w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego, w wypowiedzi dla portalu „RynekInfrastruktury.pl” stwierdził, że zrealizowana inwestycja ma szansę przyczynić się do wzrostu atrakcyjności Pomorza Zachodniego z punktu widzenia inwestorów.

Stacja w Morzyczynie wybudowana została w 1974 r. Była pierwszą w regionie stacją zasilającą sieć 110 kV z sieci przesyłowej. W niezmienionym układzie pracowała do 2011 r., kiedy to, w wyniku coraz bardziej wyeksploatowanej aparatury i zwiększającego się ryzyka awarii, rozpoczęła się jej przebudowa. Zakres prac obejmował wymianę całości oszynowania rozdzielni, modernizację pól z aparaturą pierwotną i wtórną. Przeprowadzono również dodatkowe prace budowlane na terenie rozdzielni oraz w budynku stacji, m.in. przeprowadzono modernizację pomieszczeń nastawni, ogrodzenia i oświetlenia.

 

Koszt inwestycji wyniósł 14,5 mln zł. Zlecającym inwestycję była Enea Operator, użytkująca stację, a wykonawcą robót Eltel Networks z Olsztyna.

REKLAMA

 

- Stacja elektroenergetyczna 400/220/110 kV Morzyczyn ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w województwie zachodniopomorskim – powiedział portalowi „RynekInfrastruktury.pl” marszałek Geblewicz. – Łączy ona sieć linii napowietrznych o znaczeniu krajowym, ponadregionalnym i wojewódzkim oraz zapewnia wyprowadzenie mocy z istniejących i planowanych jednostek wytwórczych elektrowni systemowych i odnawialnych źródeł energii. Modernizacja rozdzielni transformatorowej jest kolejnym krokiem dla zapewnienia pewności zasilania oraz poprawy możliwości sterowania przepływem energii w systemie elektroenergetycznym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność Pomorza Zachodniego dla inwestorów.

 

Stacja w Morzyczynie obsługuje obszar całego dawnego woj. szczecińskiego i fragment dawnego woj. gorzowskiego. W sumie w obszarze jej działania znajduje się ponad 500 tys. odbiorców energii elektrycznej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA