Ząbkowice Śląskie: Na 125 hektarach powstanie nowy park przemysłowyfot. Orzech

Ząbkowice Śląskie: Na 125 hektarach powstanie nowy park przemysłowy

REKLAMA
Na Dolnym Śląsku powstanie nowe miejsce, które ma przyciągnąć polskich i zagranicznych inwestorów. Na 125-hektarowym terenie w Ząbkowicach Śląskich, znajdującym się na obrzeżach miasta od strony północnej, przy drodze krajowej nr 8 swoje zakłady produkcyjne będzie mogło ulokować nawet kilkunastu inwestorów. Nakłady poniesione na przygotowanie terenów inwestycyjnych sięgną 80 mln zł.
Materiały Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
We wtorek 7 lipca w Ząbkowicach Śląskich Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały umowę inwestycyjną, dzięki której ma powstać EURO-PARK, który będzie działał w formie spółki celowej. Będzie wspólnym przedsięwzięciem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który wniesie aportem nieruchomości 125 ha w Ząbkowicach Śląskich, i Agencji Rozwoju Przemysłu, która udostępni środki finansowe niezbędne do przygotowania terenu na potrzeby potencjalnych inwestorów. To inwestycje w budowę dróg i systemu odwodnienia, budowę stacji elektroenergetycznej czy modernizację rowów melioracyjnych. Wartość tych prac szacowana jest na 80 mln zł, które mają zostać wydane w ciągu kilku najbliższych lat.
Atrakcyjność inwestycyjna terenów na których zostanie zlokalizowany EURO-PARK niewątpliwie zwiększy się dzięki budowie drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko oraz rozbudowie o drugi tor i elektryfikacji pobliskiej linii kolejowej Legnica – Katowice.
Bardzo ważne jest, że te tereny znajdują się w doskonałym położeniu, jeśli weźmiemy pod uwagę układ komunikacyjny, czyli zarówno linię kolejową, jak i układ drogowy. Wokół Ząbkowic Śląskich docelowo będzie przebiegała S8. Jesteśmy już w toku rozmów z Generalną Dyrekcja Dróg i Autostrad, aby zapewnić bezpośredni zjazd na tereny inwestycyjne Parku. Równie ważna jest S5, która będzie bypassem udrożniającym przejazd przez ten region województwa dolnośląskiego podkreślił wiceprezes zarządu ARP S.A. Paweł Kolczyński.
Materiały Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
REKLAMA
Liczymy, że dla terenów południowych województwa dolnośląskiego będzie to silny impuls rozwojowy. Widzimy, jak bardzo rozwija się Wrocław i Kobierzyce. Ważne jest, aby równie dynamicznie rozwijały się tereny położone dalej na południe od Wrocławia. Przed nami jest jeszcze uzyskanie zgody Ministra Rolnictwa na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, wycena tych nieruchomości, ale również wszystkie uzgodnienia związane z zagospodarowaniem przestrzennym – tutaj liczymy na dobrą współpracę z władzami miasta, gminy ale również powiatu – powiedział Kolczyński.
Materiały Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Równocześnie Rada Miejska w Ząbkowicach Śląskich podjęła uchwałę dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym ma zostać zlokalizowany park. EURO-PARK ma nie tylko pobudzić lokalną przedsiębiorczość, ale także ułatwić pozyskanie zewnętrznych inwestorów, którzy utworzą miejsca pracy dla mieszkańców regionu.
Inwestycja ma być jednym z ogniw Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach której małe i średnie miasta mają się stawać centrami aktywności społecznej.
Zdjęcie główne: centrum logistyczne Prologis Park Wrocław V

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA