Dolny Śląsk: Powstanie strefa inwestycyjna Euro-Park Ząbkowice Śląskieźródło: Materiały Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Dolny Śląsk: Powstanie strefa inwestycyjna Euro-Park Ząbkowice Śląskie

REKLAMA
Na Dolnym Śląsku powstanie nowa strefa inwestycyjna Euro-Park. Zostanie zlokalizowana na 120-hektarowej działce w Ząbkowicach Śląskich w południowej części regionu.
W sobotę 15 stycznia 2022 roku szef KPRM minister Michał Dworczyk poinformował, że w środę 12 stycznia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisał decyzję o odrolnieniu działki. Dworczyk wyjaśnił, że otwiera to drogę do nowej inwestycji w Ząbkowicach Śląskich - powstania Euro-Parku – strefy inwestycyjnej dla firm i przedsiębiorców.
REKLAMA
Euro-Park powstanie na terenie należącym do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W projekt jest także zaangażowana Agencja Rozwoju Przemysłu.
– Ostrożnie szacując te inwestycje i przedsięwzięcia w tej strefie mogą dać tysiąc miejsc pracy, co z punktu widzenia mieszkańców Ząbkowic i całego naszego regionu jest bardzo dobrą informacją. Wierzymy, że wpłynie to na jakość życia mieszkańców naszego regionu. Wiele osób jeździ do pracy do Wrocławia, wierzymy, że będą mogły znaleźć dobrze płatną pracę w EuroParku  poinformował na sobotniej konferencji prasowej minister Michał  Dworczyk.
Na terenie 120-hektarowej działki trwają aktualnie prace przygotowawcze m.in. przekładana jest sieć gazowa. Strefa będzie znajdować się w sąsiedztwie nowej drogi ekspresowej S8, która powstanie pomiędzy Wrocławiem a granicą państwa z Czechami.

W najbliższym czasie ma także powstać spółka zarządzająca Euro-Parkiem, która będzie miała kapitał zakładowy w kwocie 140 mln zł.

Jak poinformował burmistrz Ząbkowic Śl. Marcin Orzeszek, w przyszłym tygodniu zostanie wyłożony do wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Burmistrz ma nadzieję, że rada miejska już w maju będzie mogła uchwalić plan dla tej nieruchomości. 

Inwestycja wpisuje się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Średnie miasta odgrywają istotną rolę w budowaniu konkurencyjności gospodarki jako centra aktywności społecznej. Transformacja po 1989 r. spowodowała jednak upadek ich przemysłu. Włączenie w procesy rozwojowe średnich miast, takich jak Ząbkowice Śląskie, wspiera region i przyczynia się do wyrównywania szans społecznych.

Działka, na której ma powstać inwestycja, położona jest na północ od Ząbkowic Śląskich, tuż przy drodze krajowej nr 8. Teren Euro-Parku Ząbkowice już jest przygotowany do funkcji przemysłowych. W jego okolice dociągnięta została sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a także sieć gazowa 6,3/1,6 Mpa. Przez samą działkę przebiega też linia energetyczna wysokiego napięcia 220 kV(w przyszłości 400 kV). Atrakcyjność działki znacząco zwiększy się jeszcze w przyszłości po budowie drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko oraz rozbudowie o drugi tor i elektryfikacji przebiegającej w pobliżu linii kolejowej Legnica – Katowice.

Euro-Park powinien w znaczący sposób przyczynić się do spadku bezrobocia w Ząbkowicach Śląskich, które należy do najwyższych na Dolnym Śląsku i wynosi aktualnie 8%.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA