Nieruchomości mixed-use to już nie tylko moda. To prawdziwy symbol nowego czasu sektora nieruchomości w Polsce. Supersam w Katowicach to jeden z najbardziej znanych obiektów wielofunkcyjnych w regionie, a dzięki zakończonej przebudowie zyskał kolejne nowoczesne powierzchnie biurowe, strefę restauracyjną oraz jeszcze większe portfolio usług – wszystko pod jednym dachem.
Po niespełna dwóch latach, jesienią tego roku, zakończyła się przebudowa katowickiego Supersamu. To doskonale zlokalizowane, popularne miejsce zakupów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków wielofunkcyjnych w centrum Katowic. W ramach inwestycji w przebudowę właściciel i zarządca, firma Globalworth, zrealizował działania mające na celu m.in. powiększenie metrażu funkcji biurowej, czy podniesienie standardu budynku. W efekcie metamorfozy odwiedzający zyskali jedną z największych ofert handlowo-usługowych w budynku mixed-use.
Supersam, jako obiekt mixed-use należy docenić za wyjątkowość i różnorodność w porównaniu do konceptów monofunkcyjnych. W Supersamie, oprócz pracy czy korzystaniu z usług, odwiedzający znajdą także rozrywkę i odpoczynek. Równie ważna jest gastronomia, której ciekawa oferta jest przyczynkiem do spotkań. Obiekt wielofunkcyjny to projekt celowo integrujący lokalną społeczność Katowic. W ostatnich latach ma miejsce dynamiczny rozwój tego typu projektów, który mocno związany jest ze zmianą modelu życia. Konsumenci poszukują wygody, a to oznacza skracanie dystansów między domem a pracą czy sklepem lub ulubionym klubem fitness. Wszystko, po to, aby mieć jak najwięcej czasu na realizację własnych potrzeb i przyjemności. Nowy Supersam spełnia wspomniane funkcje pod jednym dachem.
Symbolem nowego Supersamu jest zielona instalacja między poziomem +1 a +4. Konstrukcja ma 22 metry wysokości i 15 metrów szerokości, a całość tworzy 7 tysięcy odpowiednio dobranych gatunków roślin. Zielona ściana jest wyposażona w oszczędny system nawadniający, a rośliny są doświetlane specjalistycznym oświetleniem odżywiającym, wyposażonym w zegar sterujący. Oprócz walorów estetycznych zielona instalacja ma właściwości zdrowotne – oczyszcza powietrze z toksyn, produkuje również tlen. To jedna z największych tego typu konstrukcji na Śląsku.
Projekt autorstwa firmy Calla Poland zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie EILO. Zielona ściana wygrała w kategorii super transformacji na zielono. Jury nagrodziło ją za walory artystyczne, doskonałą technikę integrowania ogromnych ilości żywej zieleni w istniejący obiekt mieszanego przeznaczenia, z poszanowaniem historii tego miejsca poprzez wykorzystanie istniejącej konstrukcji stalowej.
Niespełna dekadę temu pojawiła się nowa koncepcja miasta, która w krótkim czasie zdobyła rozdźwięk na skalę światową. Mowa o idei miasta 15-minutowego, czyli takiego układu przestrzeni, zgodnie z którą wszystko, co potrzebne do życia, zlokalizowane jest w odległości 15 minut spacerem od miejsca zamieszkania. Należy nadmienić, że inwestycje typu mixed-use takie jak Supersam doskonale wpisują się w tę koncepcję spełniając te podstawowe potrzeby społeczne.
– Nasz katowicki Supersam to miejsce szczególne, który idealnie wpisuje się w ten model. Budynek wielofunkcyjny świetnie wpisuje się w ideę miasta 15-minutowego. W efekcie, takie inwestycje z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców i inwestorów. Firmy dostrzegają przewagę miejsc takich jak Supersam, gdzie biurowiec i jego otoczenie przestają być wyłącznie miejscem pracy, a stają się przestrzenią również do spędzania wolnego czasu, destynacją zakupowo-usługową i rozrywkową. Dzięki metamorfozie udowodniliśmy, że mamy pomysł na to, jak w Katowicach stworzyć unikatową przestrzeń, która odpowie na oczekiwania zarówno mieszkańców, naszych klientów, jak i najemców. Dbamy o to, żeby proponowane przez nas rozwiązania były zgodne z rynkowymi trendami. Supersam to przykład budynku wielofunkcyjnego, który dodatkowo sprzyja synergii z najbliższym otoczeniem – powiedziała Weronika Maria Kuna, Asset Management and Leasing Manager, Globalworth Poland.
Nowy Supersam to lubiany obiekt mixed-use, a dzięki świetnej lokalizacji gwarantuje łatwy i szybki dojazd z różnych części miasta i okolic. Na jego przykładzie widać, że koncepcja multifunkcyjnych obiektów sprzyja elastycznej adaptacji nowych funkcji budynku do zmieniających się potrzeb, a to długoterminowo wydłuża jego cykl życia.
Za projekt przebudowy Supersamu odpowiada zespół Konior Studio pod kierunkiem znanego śląskiego architekta Tomasza Koniora.
Supersam jest nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym łączącym ofertę usługowo-handlową z powierzchniami biurowymi, położonym w samym centrum Katowic – sercu aglomeracji śląskiej, w tradycyjnie handlowej części miasta, w pobliżu rynku. Lokalizacja jest nieprzypadkowa, bowiem w tym właśnie miejscu mieszkańcy miasta i regionu robią zakupy już od ponad 70 lat. Nawiązaniem do istniejącej tu wcześniej hali targowej są stalowe dźwigary, które zostały odrestaurowane i wyeksponowane we wnętrzu budynku. kilkadziesiąt sklepów oraz punktów usługowych i gastronomicznych.
Na wyższych piętrach zlokalizowany jest klub Fitness Academy oraz powierzchnia biurowa. Ostatnie kondygnacje zostały przeznaczone na parking liczący około 400 miejsc. Budynek posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Właścicielem i zarządcą Supersamu jest Globalworth – wiodący właściciel i zarządca biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Supersam oferuje blisko 23 000 mkw. powierzchni komercyjnej.