Wołów pozyskał kolejnego dużego inwestora. Tym razem jest to firma z całkowicie polskim kapitałem – Przedsiębiorstwo Aparatury Spawalniczej ASPA z Wrocławia. wybuduje przy ul. Kościuszki w Wołowie halę produkcyjną o wielkości 5 tys. mkw. Budowa nowej hali produkcyjnej ruszy po zakończeniu prac dokumentacyjnych i uzyskaniu wszelkich pozwoleń przez inwestora.
Przedstawiciele firmy ASPA podkreślali, że firma zdecydowała się na inwestycję w Wołowie między innymi dzięki temu, iż w dalszym ciągu jest tu kontynuowane kształcenie zawodowe młodzieży.
Przedsiębiorstwo Aparatury Spawalniczej ASPA to największy producent zgrzewarek do metalu w Polsce. Deklaruje, że w Wołowie docelowo zatrudni 200 pracowników.
O inwestorze:
Przedsiębiorstwo Aparatury Spawalniczej ASPA z Wrocławia rozpoczęło swoją działalność w 1945 roku od produkcji wodomierzy, odlewów żeliwnych oraz produktów na potrzeby wojska. W 1962 roku zakres działalności został rozszerzony o produkcję sprzętu spawalniczego. Jednak przełomowym punktem okazał się rok 1969, kiedy to ASPA rozpoczęła produkcję zgrzewarek rezystancyjnych do metali. Nawiązano współpracę z przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego. Na przełomie lat 1979-80 ASPA dostarczała zgrzewarki dla fabryk FSO produkujących samochody marki Fiat. Od 1993 roku dostarczano zgrzewarki do Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, a w 1997 roku firma wyposażyła całą linię zgrzewalniczą w fabryce samochodów dostawczych Volkswagen w Poznaniu. W 2001 roku zmienił się profil zarządzania działalnością – ASPA stała się firmą prywatną. Dwa lata później firma postawiła kolejny duży krok na drodze rozwoju technologicznego, wprowadzając do produkcji wielopunktowe zgrzewarki dla budownictwa i górnictwa. Ponadto w 2003 roku rozpoczęto współpracę z firmą BOSCH oraz rozpoczęto dostarczać specjalistyczne zgrzewarki wielopunktowe do produkcji podzespołów samochodów Fiat Panda i Opel Astra 3. Rok później te same zgrzewarki zyskały uznanie firmy General Motors, która wykorzystała je do produkcji swoich podzespołów. Wtedy też stworzono specjalistyczne stanowiska do produkcji ścian wagonów dla Alstom Chorzów. W 2007 roku ASPA została wybrana przez firmę Kirchhoff do produkcji specjalistycznych podzespołów do samochodów Opel Zafira. Zgrzewanie elementów w przemyśle motoryzacyjnym jest kwestią priorytetową, ponieważ stanowi o bezpieczeństwie pasażerów. Rozszerzono współpracę ze światowymi producentami podzespołów samochodowych, takimi jak Kirchhoff, Johnson, Control oraz Keiper. W 2013 roku polski oddział firmy Alstom, wysoko oceniając współpracę z ASPA, zwrócił się do firmy z kolejnym zamówieniem na zaawansowane automatyczne stanowisko do wykonywania ścian wagonów szybkiej kolei typu Pendolino.
W artykule wykorzystano informacje ASPA dotyczące historii i działalności firmy.